Gross Přibyla neodvolá, odpor proti němu považuje za účelový
Premiér Stanislav Gross (ČSSD) nehodlá odvolat z funkce nového šéfa Úřadu vlády Pavla Přibyla. Informace o působení tohoto vysokého vládního úředníka u policie v lednu 1989 nepokládá za pravdivé a odpor, který se proti jmenování Přibyla zvedl, považuje za účelovou záležitost. Gross to řekl v pořadu České televize (ČT) Otázky Václava Moravce.
Přibyl velel podle tisku v lednu 1989 policistům při protikomunistických demonstracích během takzvaného Palachova týdne. Gross to ale zpochybňuje. Proti jmenování Přibyla do čela Úřadu vlády protestují některé známé osobnosti a podle dnešního Nedělního světa s ním nejsou spokojeni ani lidovečtí a unionističtí ministři. Vadí jim, že je premiér o minulosti nového šéfa Úřadu vlády včas neinformoval. List píše, že se chtějí s Grossem sejít a přimět ho k tomu, aby Přibyla z funkce odvolal.
Premiér v ČT uvedl, že Přibyl byl v lednu 1989 příliš mladý na to, aby mu svěřili velení. Pohotovostní pluk, k němuž byl zařazen, byl podle něj v té době nástupní školou. "Každý policista nebo příslušník tehdy Veřejné bezpečnosti, který nastupoval k policii, pohotovostním plukem musel projít," zdůraznil. Interpretace, že pohotovostní pluk byl útvarem pro potlačování demonstrací, podle něj není "férová".
Pro Grosse jsou prý důležitá fakta, tedy hlavně to, že Přibyl po roce 1989 uspěl u prověrek. "A na pohotovostním pluku jimi prošel málokdo," dodal. Pozastavil se i nad tím, že nikomu nevadilo Přibylovo působení na ministerstvu vnitra, kde zastával funkci vrchního ředitele tohoto úřadu. Tlak na jeho odvolání proto považuje za účelový. Poznamenal rovněž, že Přibyl byl po roce 1989 u policie úspěšný, například se podílel na objasnění tří závažných vražd, za což byl i mimořádně ohodnocen.
Vláda podpořila jmenování Přibyla do funkce na svém prvním zasedání - hlasovalo pro něj všech 18 členů Grossova týmu. "Je pravda, že jsme o tom před hlasováním informováni nebyli. Spoléhali jsme na to, že je to v kompetenci premiéra, a hlasování proto proběhlo víceméně automaticky," řekl Nedělnímu světu unionistický ministr spravedlnosti Pavel Němec. Dodal, že jeho strana bude po Grossovi žádat minimálně vysvětlení. Stejný postoj zaujmou podle mluvčího KDU-ČSL Ondřeje Jakoba také lidovci.
Bývalý policista Přibyl tvrdí, že se během Palachova týdne ničeho nedopustil. Proti jeho jmenování se zvedla vlna odporu krátce po jeho jmenování do funkce. Zhruba padesát podpisů známých osobností se již shromáždilo pod peticí, která Přibyla vyzývá k odchodu. Iniciativu, jejímž autorem je režisér Břetislav Rychlík, podpořili například spisovatel Jáchym Topol, písničkář Vladimír Merta, senátor Jiří Zlatuška, herec Ondřej Vetchý, ředitel humanitární organizace Člověk v tísni Tomáš Pojar či bývalá předsedkyně Unie svobody-DEU Hana Marvanová.
Gross uvedl, že je se signatáři ochoten diskutovat. Zdůraznil však, že informace o Přibylovi, které se šíří, nejsou pravdivé. Nelze ani očekávat, že Přibyla kvůli tomuto tlaku odvolá - nepatří prý k jeho politické výbavě někoho odstranit jenom proto, aby "vypadal populárně".
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz