Jak úspěšně zvládnout přijímačky na práva
"Práva" jsou pro uchazeče pořád velmi prestižním oborem a při výběru vysoké školy je volí jako první možnost.
Datum: 11.01.2007
Název: Jak úspěšně zvládnout přijímačky na práva
Ročník: 17
Číslo: 009
Str.: 09 - Příloha
Pořadí: 01
Rubrika: Jak se dostat na VŠ
Oblast: Tisk celostátní
Zpracováno: 11.01.2007 06:35:08
Identifikace: PR20070111000388
Text:
"Práva" jsou pro uchazeče pořád velmi prestižním oborem a při výběru vysoké školy je volí jako první možnost. Potvrdil to průzkum Centra pro studium vysokého školství z let 2004 až 2005, kterého se zúčastnilo 1500 studentů veřejných VŠ a 450 soukromých. Budoucí právníci na veřejných VŠ ale také nejčastěji (31,6 procenta) tvrdili, že přijímací řízení bylo neobjektivní.
Fakulta UK v Praze
Na Právnickou fakultu UK se loni hlásilo 4800 uchazečů, přijato jich bylo 750. V přezkumném řízení bylo pak dodatečně umožněno studium ještě 20 zájemcům.
"Ten, kdo složí maturitu s vyznamenáním, obdrží v přijímacím řízení 6 bodů, což je 5 procent z celkového možného počtu. Budeme též zohledňovat státní zkoušku nebo mezinárodně uznanou zkoušku z cizího jazyka," řekl Právu Jiří Hřebejk, proděkan pro přijímací řízení PF UK.
Zkouška - pouze písemná a stejná pro všechny uchazeče - se uskuteční v sobotu 9. června na několika místech republiky. Bude jednokolová. Skládá se ze tří částí: z testu všeobecného přehledu, testu prověřujícího schopnosti logického úsudku na základě analýzy textu, a nakonec se ověří obecné předpoklady uchazeče k vysokoškolskému studiu.
Anna Malíčková, studující v prvním ročníku na PF UK, k tomu dodává: "Když jsem se v létě rozhodla najisto, že půjdu na práva, tak jsem na tom celý rok makala, aby to vyšlo. Určitě je dobré sehnat si otázky, které se vyskytují v testech. Člověk se mnoho naučí tím, když si odpovědi hledá sám. Já jsem pracovala velmi s internetem, a co mi pomohlo, byly určitě knížky Dějiny zemí Koruny české."
* Potřebné informace o přijímacích zkouškách získáte na adrese www.prf.cuni.cz.
Na Práva bez přijímaček
Výhodu při přijímacím řízení na PF UK mají studenti z Kurzu celoživotního vzdělávání, nazývaného též nultý ročník, který PF UK pořádá. "Dosáhne-li absolvent kurzu v něm prospěchu do 1,5, může být přijat s prominutím přijímacích zkoušek, což je novinka letošního roku. Má-li průměr do 2,00, získá bonifikační body," uvádí proděkan Hřebejk.
V nultém ročníku se studují všechny předměty, které jsou předepsány pro první ročník. Cena je 40 tisíc korun za rok.
Abyste byli zařazeni do těchto kurzů, musíte absolvovat přijímací zkoušky ve stejném rozsahu jako do magisterských či bakalářských studijních programů, takže ne každý uspěje.
Více na www.prf.cuni.cz, odkaz další vzdělávání.
Brněnská fakulta
Povinnou součástí přijímacího řízení na PF Masarykovy univerzity je test studijních předpokladů. Pokud se uchazeč hlásí na více oborů či fakult, absolvuje jej pouze jednou, výsledky mu budou započteny ke všem přihláškám, pro které je test relevantní.
"Do oboru magisterského studia Právo se loni hlásilo 4900 uchazečů, přijato jich bylo zhruba 510," uvádí děkan fakulty Jan Svatoň. Do všech oborů se hlásilo celkem 8750 zájemců. Letos se předpokládají podobná čísla.
Kurz celoživotního vzdělávání, známý jako nultý ročník, je na Masarykově univerzitě čtyřsemestrální. Po čtvrtém semestru mohou být frekventanti zařazeni za splnění určitých studijních podmínek -zejména jde o prospěch - do pátého semestru běžného studia. Cena je 60 tisíc korun.
* Více informací se dozvíte www.law.muni.czstud/pririz.ph.
Kde studovat trestní právo
V uveřejněných seznamech prestižních právnických fakult různých vysokých škol většinou chybí ještě žádanější škola s právním zaměřením - tou je Policejní akademie ČR v Praze, která má dva obory Bezpečnostně právní studia či Veřejnou správu. První je zaměřen spíše na trestní právo, druhý na správní právo či veřejnou správu obecně.
"O studium bakalářského programu Bezpečnostně právní studia je dlouhodobě největší zájem. Například z řad civilních uchazečů pro prezenční formu studia bereme každého 25. až 30. uchazeče, u dalšího bakalářského studijního programu Veřejná správa je situace trochu příznivější, protože k tomuto studiu bereme přibližně každého desátého uchazeče," uvádí rektor Vladimír Plecitý.
Uchazeči o studium jsou povinni podrobit se přijímacím zkouškám formou písemných testů. Znalostní test zkoumá průřezové znalosti a vědomosti v oblasti středoškolského studia a je doplněn o otázky vztahující se ke specifikaci studia na PA ČR (právní disciplíny, kriminalistika, kriminologie, policejně bezpečnostní problematika, psychologie). Dalším testem je jazykový test.
"Naši absolventi nacházejí uplatnění zejména v resortu ministerstva vnitra, policie, v soukromých bezpečnostních službách, ale také u Vojenské policie, Celní správy, Bezpečnostní informační služby," dodává Plecitý.
* Bližší informace o podmínkách studia lze získat na adrese www.polac.cz.
Plzeň
Na Právnické fakultě Západočeské univerzity je přijímací zkouška pro obory magisterské studium Právo nebo bakalářské studium Veřejná správa shodná. Podáte-li si přihlášku na oba, vypracujete při přijímacím řízení pouze jeden test, a ten bude hodnocen pro potřeby každého studijního oboru zvlášť.
Zkouška se skládá z písemek z historie, logiky, všeobecného přehledu a psychologického dotazníku. Na rozdíl od Univerzity Karlovy nebude přihlíženo ke středoškolskému prospěchu ani k jazykovým znalostem.
* Více na www.zcu.cz.
Olomouc
Na PF Univerzity Palackého, kde mohou zájemci druhým rokem studovat i obory Právo ve veřejné správě nebo Evropská studia se zaměřením na evropské právo, mají přijímačky formu dvou písemných testů: z všeobecného rozhledu a cizího jazyka.
Na Palackého Univerzitu se loni hlásil rekordní počet zájemců. Konečný počet překonal hranici 24 000.
* Více na internetové adrese www.upol.cz/fakulty/pf.
Foto autor: Foto Profimedia.cz
<<<Konec>>>
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz