LYŽOVÁNÍ S MALÝMI DĚTMI
Turistika i sjezd
Zarputilí lyžaři a lyžařky si nemohou nechat ujít lyžování ani s malinkatými dětmi. Jak tedy na to, aby si užili prckové i jejich rodiče a nikomu se nic nestalo? Na rovinu je nutné říci, že výlety nebo sjezdování s tvorečky, kteří sami na lyžích nic nezvládnou, si mohou dovolit jen velmi zkušení lyžaři. Základem bezpečného lyžování je totiž v tomto případě starost o děti a ne o to, zda vůbec sjedu kopec.
NOSÍTKO
Ty úplně nejmenší děti od jednohou do dvou let je možné vzít do běžného městského nosítka na záda. Důležité je, aby dítě sedělo ve směru jízdy a buď se dívalo přes rameno rodiče nebo aby se za něj mohlo v případě špatného počasí schovat. Ruce a nohy jsou v nosítku nekryté a tak je dobré dítě posadit umístit napřed do malého spacího pytle a potom teprve do nosítka. Jednoduché nosítko přijde na několik set korun a prodává se obvykle v prodejnách s kojeneckým zbožím.
Na tříleté až čtyřleté děti, které už váží hodně přes deset kilogramů, je nutné koupit speciální turistické nosítko, které má stejnou konstrukci jako moderní batoh. Oproti jednoduchým městským nosítkám nabízejí ochranu hlavy před poraněním a velké kapsy například na náhradní oblečení. Stojí okolo dvou tisíc korun a prodávají se ve specializovaných turistických obchodech.
Na kratší výlety lze turistická nosítka nahradit i batohem. Musí mít ovšem pevnou konstrukci a robustní bederní pás, aby všechna váha nespočívala jen na ramenou. Pro dítě má batoh výhodu v tom, že kryje ruce a nohy před větrem. Dvojsečná je druhá výhoda: dítě v batohu může měnit polohu a tak déle odolávat únavě. Pro dospělého lyžaře to však znamená být neustále ve střehu, aby kvůli tomu neupadl.
S nosítkem lze vyrazit na turistickou túru a dají se s ním sjíždět i sjezdovky. Pozor ovšem na vlekaře, protože ti vůči rodičům v posledních pár letech přitvrdili a mnohde jim zakazují jezdit s nosítkem na vleku. Bez problémů je to obvykle na lanovkách, kde si jeden rodič vezme nosítko do ruky a druhý dítě na klín.
ZÁPŘAH
Pětileté děti už nikdo dlouho neunese, a tak musejí jet na lyžích celou túru. Rodiče jim mohou pomoci a vžít se do role koňského potahu. Nejpraktičtějším způsobem, jak to udělat, je pomocí dvou horolezeckých úvazků, čtyřmetrového kusu pevného lana a dvou karabin.
Pokud má úvazek rodič i dítě a ke spojení s lanem použije karabiny, může malého lyžaře nechat z mírného svahu jet samotného, do kopce ho rychle zapojit za sebe a z prudkého kopce před sebe, aby ho přibrzďoval. Jeden úvazek tuzemské výroby stojí necelých tisíc korun, dětský přijde na polovinu.
Na kratší túry nahrazují někteří rodiče speciální úvazky různými jinými popruhy. Nejsou však příliš pohodlné a při delší jízdě z nich bolívají děti záda.
Celý text článku naleznete zde.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz