MPSV představí novou koncepci úřadu pro mezinárodní ochranu dětí
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) ve čtvrtek představí novou koncepci i vedení Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí (ÚMPOD). Ředitele nebo ředitelku hledalo ministerstvo od loňského února, na nové koncepci se také pracovalo už před rokem. ÚMPOD má na starosti mezinárodní adopce dětí a vystupuje také jako opatrovník dětí v kauzách takzvaných mezinárodních únosů dětí ze smíšených manželství.
Úřad se stal už vícekrát v minulosti předmětem kritiky odborníků na práva dětí. Vytýkali mu, že nedostatečně hájí dětská práva a nepomáhá rodičům, kteří se ocitnou v nepříjemné životní situaci tím, že jim bývalý partner odveze dítě do zahraničí. Na úřad a jeho bývalé vedení si stěžovaly i některé poškozené matky včetně Nátalie Baraové.
Takzvané mezinárodní únosy tvoří asi jen pět procent spisů úřadu. Ročně obdrží asi dvacítku žádostí. V budoucnu by právníkům úřadu měl pomáhat speciální panel odborníků, kteří se vyznají v mezinárodním právu a ochraně dětí.
Bývalý ředitel úřadu Rostislav Záleský, kterého ministr Nečas v únoru 2007 odvolal, usiloval o to, aby se instituce přesunula pod ministerstvo spravedlnosti. Tam úřad spadal až do roku 2000. Záleský už dříve ČTK řekl, že úřad je "hybridem, který má dělat něco, co je justiční, a něco, co je sociálněprávní ochrana dětí".
Řešení mezinárodních únosů dětí upravuje mimo jiné občanský soudní řád, jehož novelu v prosinci schválila vláda. Podle ní by se mělo zvláštním řízením urychlit vydání dítěte do domovského státu. Soud má v případech mezinárodních únosů dodržet šestitýdenní lhůtu pro rozhodnutí. Mezinárodní únosy dětí má podle novely v budoucnu řešit také zvláštní soudní senát v Brně.
Zdroj. ČTK
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz