Nástupci Benešové by mohli být Vesecká, Vyvadil nebo Bureš
Vizitky uvažovaných kandidátů, kteří by mohli vystřídat Marii Benešovou ve funkci nejvyššího státního zástupce:
Renáta Vesecká (45) - Královéhradecká krajská státní zástupkyně. Jmenována byla v roce 2000. Předtím působila na státním zastupitelství v Havlíčkově Brodě a v Pardubicích. Specializuje se na případy násilné kriminality. Figurovala například jako žalobkyně v kauze manželů Stodolových odsouzených na doživotí za vraždy osmi starých lidí nebo v případu únosu a vraždy podnikatele z Vysokého Mýta Stanislava Brunclíka, kdy pachatelé dostali letos výjimečné tresty 23 a 21 let vězení. Objevila se letos i mezi uvažovanými kandidáty na funkci policejního prezidenta.
Jiří Vyvadil (51) - Soudce Nejvyššího správního soudu a náměstek ministra spravedlnosti. Na ministerstvo nastoupil letos v září na roční stáž a zabývá se koncepčními záležitostmi justice. Od června 1992 byl čtyři roky poslancem. Stal se také senátorem, čtyřletý mandát v Sokolově mu vypršel v listopadu 2000. V roce 2000 kandidoval na ombudsmana. Ve stejném roce byl jmenován soudcem, dva roky působil u Okresního soudu v Sokolově a poté přešel do Prahy. Dočasně byl přidělen k Nejvyššímu správnímu soudu. Od roku 1993 je členem ČSSD, předtím byl 13 let v Československé straně socialistické, která se přejmenovala na Liberální stranu národně sociální (LSNS).
Jaroslav Bureš (51) - Bývalý ministr bez portfeje v rekonstruované vládě premiéra Stanislava Grosse. Funkci zastával od srpna 2004 do dubna letošního roku a nabídku tehdy přijal s cílem reformovat právní řád. Stál rovněž v čele legislativní rady vlády, a dohlížel tak na konečnou podobu vládou navrhovaných zákonů. Po odchodu z Grossovy vlády se sice nestal oficiálním poradcem nynějšího premiéra Jiřího Paroubka, ale externí spolupráci se nebránil. Měl již dřívější zkušenosti z vlády a legislativy, v letech 2001 až 2002 byl ministrem spravedlnosti v kabinetu Miloše Zemana a poté náměstkem místopředsedy vlády pro legislativu Pavla Rychetského. Po Rychetského odchodu do čela Ústavního soudu pokračoval jako první místopředseda legislativní rady vlády. V roce 2003 neúspěšně kandidoval za ČSSD na prezidenta republiky. Léta pracoval jako soudce. Do vlády v roce 2001 přišel z místa předsedy Vrchního soudu v Praze. Bureš je bývalý člen KSČ (1986 až 1989), od roku 1989 je nestraník.
Zdroj. ČTK
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz