Nové Sony Ericssony na vlastní oči: první dojmy
Na vlastní oči viděli, do vlastních rukou uchopili a snad všechno důležité si zapamatovali... Přečtěte si poslední z řady článků o nových telefonech Sony Ericsson. Je nejrozsáhlejší a popisujeme první praktické zkušenosti s novými modely K500, Z500 a P910.
Ačkoli jsme nikdy neměli možnost zúčastnit se celosvětového představování nových mobilních telefonů Sony Ericsson, české zastoupení se už snad několik let drží velmi chvályhodné strategie. Hned den, nebo nanejvýš pár dnů po oficiální prezentaci uspořádá v Praze tiskovou konferenci, kde jsou všechny novinky k dispozici pro osahání a nafocení. Stejně tak tomu bylo i u posledního představení. V pátek jsme si na vlastní kůži mohli vyzkoušet tři nové mobilní telefony K500, Z500 a P910, viděli jsme také nové příslušenství.
Do tohoto článku jsme se snažili napsat informace, které nelze vyčíst z tiskových zpráv a zveřejněných technických parametrů. Jsou to naše postřehy a první hodnocení, srovnání s minulými modely.
Sony Ericsson K500
Vlajkovým modelem Sony Ericssonu pro letošní sezónu je mobilní telefon K700 (přečtěte si megarecenzi). Nebude ale patři k nejlevnějším, méně náročným uživatelům proto výrobce nabídne funkčně omezený model K500. Už se o něm vědělo docela dlouho dopředu, je to ostatně asi měsíc, kdy Sony Ericsson prakticky stejný telefon uvedl exkluzivně pro operátora Vodafone.
Jak jsem ale už psali
Finta se čtrnácti milimetry
Design splňuje marketingové plány Sony Ericssonu: telefon má „dvě přední strany“. Na jedné z nich je mobilní telefon, na druhé fotoaparát. Práci s fotografiemi výrobce podpořil tlačítkem spouště umístěným na boku, telefon se tedy při fotografování drží oběma rukama naležato jako běžný digitál.
Mobil má dvě barevná provedení. V modré metalíze je možná až příliš barevný, stříbrná verze je podle našeho názoru elegantnější. Sony Ericsson K500 je malý a lehký, udávaná tloušťka 14 milimetrů ale platí jen pro přední část s klávesnicí. Zbytek telefonu, asi dvě třetiny délky, má tloušťku odhadem dva centimetry. Nejde tedy o nejtenčí telefon, jak se podle oficiálních specifikací mohlo zdát. Zpracování telefonu je solidní, kryty sedí pevně, vrzání se projevilo až při silnějším stisknutí, a to jsme v ruce měli vzorky, které rozhodně nebyly určeny k prodeji.
Dvě barevná provedení • od kdy se ve specifikacích udává tloušťka v nejužším místě profilu?
Kvůli velkému displeji je blok s klávesnicí hodně nízko, zvlášť u spodní řady tlačítek je proto nutné prst trochu zlomit. Tlačítka jsou velmi úzká, vertikálně je odděluje pouze malá mezera; snadno se tak stisknou dvě klávesy nad sebou. Průhledný tvrdý plast, z něhož jsou tlačítka vyrobena, prosvětluje oranžové světlo. Tlačítka mají jistý stisk, kvůli jejich malé výšce se ale klávesy na Sony Ericssonu K700 ovládají lépe. Hlavním ovládacím prvkem je joystick – jeho jednotlivé směry jsou jisté, stejně tak potvrzování stisknutím. Funkční klávesy po jeho bocích jsou ale náchylnější k současnému stisknutí.
Klávesnice bez podsvětlení a s podsvětlením
Displej je aktivní, o něco větší než u současného modelu T630, zůstalo však zachováno rozlišení. Důsledkem je trochu hrubší zobrazení a velký rozdíl oproti Sony Ericssonu K700. Je to dobře vidět na obrázcích. Displej je ale jinak kvalitní, na jeho čelní ploše může být animovaná tapeta; vypadá to efektně.
Rozdíl: Sony Ericsson K500 (vlevo) a K700
Zadní části vládne excentricky umístěný stříbrný kruh sdružující objektiv fotoaparátu a zrcátko. Šikovným nápadem je zabudovaná posuvná krytka, která chrání čočku fotoaparátu před prachem a nečistotami. Kousek vedle jsou pak otvory hlasitého reproduktoru.
Musí vypadat levněji
Malé tlačítko na pravém boku už klasicky slouží k rychlému připojení k internetu. Nelze mu přiřadit jinou funkci, na rozdíl od všech čtyřech směrů joysticku. Na levém boku je už zmíněná spoušť fotoaparátu a nenápadná kolébková klávesa pro ovládání hlasitosti.
Tlačítka na pravém a levém boku
Hlavní nabídka má podobu dvanáctiprvkové matice a stejně jako u modelu K700 je bohatě animovaná; jen to kvůli menšímu rozlišení displeje nevypadá tak hezky. Prostředí telefonu lze změnit pomocí grafických témat, v telefonu byly čtyři. Hodně zvláštní je například editoru pro psaní textových zpráv, které má zakulacené rohy a vypadá jako velmi starý televizor.
Textovky se píšou „v televizi“
Z funkční stránky je Sony Ericsson K500 ořezaná verze vyššího modelu K700. Chybí hlavně Bluetooth, telefon má menší paměť (přibližně 12 MB) a aby mohl být levnější, nesmí vypadat tak atraktivně. Vzhledem ke kapacitě paměti bychom raději nehovořili o přehrávači MP3 ve smyslu poslechu hudby, pro vyzváněcí tóny se ale empétrojky hodí. Telefon obsahuje radiopřijímač, který může hrát nahlas nebo do sluchátek.
Fotoaparát má standardní rozlišení 640 × 480 bodů (teď si nejsme jisti, jestli bude možná interpolace na „megapixel“ jako u K700). Při zobrazení scény na displeji a při prohlížení obrázků se opět projevuje hrubší displej, zvlášť video je hodně nekvalitní. Zajímalo nás, jak se K500 bude chovat při prohlížení obrázků, které se zobrazují v náhledech a kde Sony Ericsson K700 nebyl příliš rychlý. Zdá se, že novinka na tom bude lépe, nepozorovali jsme velké zpoždění.
Jste zvědavi na telefonní seznam, který jsme u vlajkového Sony Ericssonu K700 tak kritizovali? Nezměnilo se vůbec nic. I do K500 se vejde jen 510 položek a vyhledávání probíhá opět podle prvního znaku. Sony Ericsson K500 podporuje 3D Javu a jednou z vestavěných her je výborně zpracovaný tenis.
Telefon se objeví v prodeji ve třetím čtvrtletí a dotazy na cenu Sony Ericsson odbýval klasickou výmluvou, že ji tvoří distributoři. Odhadujeme ji asi na sedm až osm tisíc korun, ovšem vzhledem k možnostem a ceně Sony Ericssonu T630 by asi měla být nižší.
PlayNow: škoda místa v menu
Sony Ericsson nebude mít radost, ale nová funkce PlayNow od nás nedostane pochvalu. Je to služba, která v modelu K500 zabrala hned první místo v hlavní nabídce telefonu a patří mezi ty „zákeřné“. Stačí se jí dotknout a okamžitě se začnete připojovat k internetu a stahovat aktuální žebříčky hitparád. Skladby si můžete poslechnout a když se vám zalíbí, stáhnete si krátký úryvek v MP3 pro použití ve vyzváněcí melodii.
Ikona PlayNow je v levém horním rohu. Při vstupu do nabídky se
ale naštěstí ocitnete uprostřed na ikoně zpráv
Nebuďte bláhoví, samozřejmě, že to nebude zadarmo. Za stáhnutí se platí pomocí Premium SMS a v Maďarsku, které je nám cenově docela blízko, jedna taková vyzváněcí melodie přijde na 2,3 eura – tedy zhruba sedmdesát korun. Připočtěte ještě cenu datových přenosů a doufejte, že vše nebude nutné tahat prostřednictvím APN wap...
PlayNow se nyní podobně jako přístup QuickShare usídlí ve všech nových telefonech Sony Ericssonu. Užitečnost této služby je ovšem na rozdíl od QuickShare značně diskutabilní a asi nebudeme sami, kdo si myslí, že v hlavní nabídce mohla být místo toho užitečnější funkce.
Sony Ericsson Z500
O véčku Z500, které se po několika měsících dostalo do Evropy z Ameriky, nenapíšeme tolik jako o modelu K500. Na prezentaci totiž byl jen málo funkční vzorek, který jsme sice nafotili a prozkoumali, nemohli jsme však jít do hloubky.
Telefon z dálky a na obrázcích vypadá velmi atraktivně, zblízka se ale dojem trochu zhorší. Použité plasty jsou totiž na dotek velmi „plastové“, šustivé ... čekali jsme zkrátka trochu víc. Zadní kryt byl špatně uchycen a kloub byl trochu volný – to ale zatím nechejme jako vlastnost předprodukčního modelu. Telefon se může zdát malý, ve skutečnosti ale působí robustně, jde o velké véčko.
Sony Ericsson má velká véčka v oblibě
Oba dva displeje telefonu, vnější i vnitřní, jsou barevné. Moderní telefon by ale asi už neměl používat pasivní technologii jako Sony Ericsson K500. Uvidíme, jak se budou chovat finální vzorky, u prezentovaného měl displej značné zpoždění – například černá čísla byla na bílém pozadí vidět ještě chvíli po smazání. U čočky fotoaparátu (opět rozlišení VGA) nenajdete zrcátko, protože pro kompozici autoportrétů můžete využít přední barevný displej.
Na levém boku telefonu je opět tlačítko pro ovládání fotoaparátu a kolébková klávesa pro hlasitost. Vpravo je jediné tlačítko, kterým se aktivuje služba pust to talk. Z500 je první telefon Sony Ericssonu, který ji podporuje, ale aby to nebylo tak jednoduché, vsadil na jinou technologii než Nokia. Jelikož push to talk se dočká standardizace až počátkem příštího roku, uvidíme, kdo vyhraje.
Fotoaparát a hlasitost • ovladač pust to talk
Kam zmizelo tlačítko pro přímý přístup k wapu? I když ho asi každý nenávidí, výrobci spolu s operátory se nevzdávají a u Sony Ericssonu K500 jej najdete vlevo dole na otevřené klávesnici. Z číslicových tlačítek ale nemáme dobrý pocit. Jsou umístěna v mírně prohloubených drážkách a musí se stlačit až pod úroveň okolního povrchu. Rovněž funkční tlačítka jsou zapuštěna, čtyřsměrná navigační klávesa s potvrzovacím tlačítkem uprostřed se ale ovládá pohodlně.
Tlačítko wapu je vlevo dole • tlačítka jsou zapuštěná, výjimkou je čtyřsměrná klávesa
Sony Ericsson Z500 přinese i další prvenství. Jde o první evropský telefon výrobce s podporou rychlých dat EDGE. Na tiskové konferenci zazněla správná otázka, proč Sony Ericsson dává EDGE do vcelku levného telefonu a u byznysového modelu P910 na něj zapomene. Odpověď byla velmi zamlžená.
Sony Ericsson Z500 se na českém trhu objeví ve čtvrtém čtvrtletí a cenu si netroufneme odhadnout. Může to být šest tisíc, ale klidně třeba i osm nebo devět.
Sony Ericsson P910
Pokud čtenáři nemáš rád, když se nové modely od starších liší výměnou krytu, asi tě nový Sony Ericsson P910 nepotěší. Jenže starší model P900 je stále jeden z nejlepších chytrých telefonů (a teď to schytáme, protože jsme měli napsat „absolutně nejlepší“) a i drobná inovace jej dokáže oživit.
Největší změny jsou vidět už na pohled, ale musíte se přesto dobře dívat. Novinka má trochu jiná tlačítka – rozrostla se, už nejde o úzké stříbrné proužky. Změnila se i hlava telefonu, ovšem jen drobně, snad aby se ve výrobě příliš nemusely měnit formy. Ať se ale potom na telefon díváte zepředu, zezadu a třeba i vzhůru nohama, nenajdete žádný rozdíl.
Klávesnice u nového modelu P910 (vlevo) se viditelně liší od staršího Sony Ericssonu P900
Měli byste si všimnout lepšího displeje, ale když nebudete vědět, že má 262 tisíc barev, asi vás vůbec nenapadne, že se nějak liší od modelu P900. Je výborný, ale takový byl už dřív. Snad jen jas je možná trochu vyšší.
Hlavní inovace je skryta pod klávesnicí. Odklopením se objeví tři řady „počítačové“ klávesnic a k nim ještě řada s mezerníkem. Tlačítka jsou velice malá, dá se na nich psát jen nehty, případně útlými prsty a ke stisknutí je potřeba docela přitlačit. Telefon se při psaní trochu špatně drží a hlavně se převažuje. Úchop z oficiálního obrázku je jen těžko realizovatelný.
Takhle to moc nepůjde. Prsty musí vzadu telefon přidržovat, aby se nepřevážil
Ale nemůžeme na druhou stranu zase tvrdit, že klávesnice je zbytečná. Pro řadu uživatelů bude určitě jednodušší vyťukat textovku nebo e-mail na ní než používat rozpoznávání znaků. I bez zaučení jsme na Sony Ericssonu P910 psali zhruba stejně rychle jako na telefonu s českým slovníkem T9.
Klávesnice má přeřazovač pro psaní velkých písmen, je zde speciální klávesa pro zadávání číslic. Ačkoli budou existovat různé národní verze, na českou klávesnici nemá smysl čekat. Sony Ericsson však oznámil, že už pracuje na české lokalizaci, P910 proto bude mít české prostředí a bude možné psát pomocí slovníku T9. Výrobce něco podobného tvrdil už u předchozího modelu P900 a potom projekt lokalizace zrušil, v tomto případě bychom tomu ale už věřili – podruhé si už něco podobného nemůže dovolit.
Sony Ericsson P910 se v České republice začne prodávat ve třetím čtvrtletí za cenu, která bude podobná jako u předchůdce P900. Opět tedy nečekejte, že byste za tento smartphone zaplatili méně než dvacet tisíc, starší model P900 by ale měl být levnější.
Sluchátko? Neznám. Nemyslel jste Akono?
Akono je nový název, který má u Sony Ericssonu nahradit spojení „bluetoothové sluchátko“. Toto slovo znamená v esperantu „poznání“.
Nejvyšší model Akono HBH-660 je velice malý a jsme zvědavi, jak bude mikrofon, který je jen o pár centimetrů vzdálen od ušního boltce, snímat zvuk. Je to luxusní sluchátko vybavené displejem, na kterém můžete při příchozím hovoru zjistit jméno nebo telefonní číslo volajícího.
Levnější bude Akono HBH-300, které svojí délkou trochu připomíná první modely Sony Ericssonu. Ovšem díky tomu, že tyčinka s mikrofonem sahá až před ústa, lze zaručit velmi dobrou kvalitu hovoru. Aby se sluchátko při manipulaci nebo skladování neponičilo, je poslední tenký segment pružně uchycen. Toto sluchátko také vyniká výdrží. Jedno nabití by mělo stačit až na deset hodin hovoru nebo tři sta hodin v pohotovosti.
Menší sluchátko má displej, větší se chlubí vyšší výdrží
Zbývá už jen stojánek s vestavěným hlasitým handsfree, který se s telefonem propojí prostřednictvím systémového konektoru nebo pomocí Bluetooth. Toto příslušenství asi nebude patřit mezi nejprodávanější, protože hlasité handsfree má už dnes každý telefon a stojánky nikdy nepatřily mezi žádané zboží. Ale kdo chce, bude mít možnost.
Sony Ericsson v polovině roku 2004
Představené novinky tentokrát nepřinesly velké překvapení. O modelu K500 se díky Vodafonu ví už měsíc, model Z500 je venku už čtvrt roku, i když zpočátku byl určen jen pro USA. Z uniklých fotografií inovovaného smartphonu Sony Ericsson P910 nebylo jasné, jestli se nejedná jen o kvalitní práci ve Photoshopu, změn ale také nebylo tolik, abychom se na to museli posadit.
Sony Ericsson ale nekritizujeme, pouze popisujeme situaci. Ve střední až vyšší třídě bude jeho portfolio velmi dobře vybavené a zde si švédsko-japonský výrobce také nejvíc věří. V nejnižší kategorii, která je pro prodeje nejdůležitější, má však Sony Ericsson hodně prázdné místo. V současné době se prodávají modely T100 (T105) a T230, to jsou však už starší telefony, které už na současnou konkurenci nestačí. Zde by měl Sony Ericsson určitě brzy přitlačit.
Zdroj: Mobilmania
Autor: Marek Lutonský, David Polesný
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz