10. 3. 2001
ID: 2706upozornění pro uživatele

ODS a ČSSD se dohodly, že opoziční smlouva vydrží do voleb 2002

Představitelé ODS a ČSSD se v pátek po téměř pětihodinovém jednání v Poslanecké sněmovně shodli na pokračování takzvané opoziční smlouvy až do příštích voleb do Poslanecké sněmovny v roce 2002


Představitelé ODS a ČSSD se v pátek po téměř pětihodinovém jednání v Poslanecké sněmovně shodli na pokračování takzvané opoziční smlouvy až do příštích voleb do Poslanecké sněmovny v roce 2002. Na tiskové konferenci na závěr jednání to za přítomnosti předsedy ODS Václava Klause prohlásil předseda vlády a ČSSD Miloš Zeman.

Desetičlenné delegace se shodly i na tom, že vláda do tří měsíců předloží koncepci veřejných financí a do jednoho měsíce materiál o zásadní reformě důchodového systému. Rostoucí deficit veřejných rozpočtů a chybějící reforma penzijního systému byly terčem nejostřejší kritiky politiků ODS na adresu ČSSD.

Klaus po jednání uvedl, že ho vyjednavači sociální demokracie ujistili, že i nové vedení ČSSD, zvolené na nadcházejícím dubnovém sjezdu strany, bude plnit závazky vyplývající z opoziční smlouvy a jejích dodatků.

Totéž potvrdil také Zeman a konstatoval, že i jeho pravděpodobný nástupce v čele strany Vladimír Špidla chce ve smluvním vztahu s ODS pokračovat. "Chci konstatovat, že (Špidla) v průběhu jednání jasně prohlásil, že opoziční smlouva bude platit až do voleb," uvedl Zeman.

Sociální demokraté ODS také ujistili, že i do budoucna zůstane v platnosti usnesení bohumínského sjezdu ČSSD, zapovídající sociální demokracii spolupráci s komunisty.

Spornou část deficitu státního rozpočtu, kterou ODS vyčíslila na 11 miliard korun a která podle Zemana vznikla chybným zaúčtováním prosincových příjmů až v lednu, chce vláda uhradit z příjmů letošního rozpočtu. Na schodek státních financí, stanovený zákonem o rozpočtu, vydá kabinet dluhopisy, uvedl premiér.

Klaus si pochvaloval, že reprezentace ČSSD považuje zdravé státní finance za pozitivní hodnotu, což u ní dříve nezaznamenal. Vyjádřil rovněž naději, že debata o veřejných rozpočtech, která se má uskutečnit do tří měsíců, bude na této hodnotě stavět.

Špičky ODS i ČSSD se v pátek podle svých lídrů v zásadě shodly na základních principech volebního zákona. ODS a ČSSD ho v parlamentu loni prosadily, Ústavní soud však na začátku tohoto roku vyhověl stížnosti prezidenta Václava Havla a zrušil pasáže, které zvýhodňovaly velké strany. Vláda předloží nový návrh zákona tak, aby nebyl ohrožen řádný termín voleb, ujišťoval Zeman.

Páteční schůzka, kterou vyvolala ODS, měla vyhodnotit plnění pěti loňských dodatků opoziční smlouvy. Předcházely jí úvahy, zda dohoda obou stran bude pokračovat, nebo zda ji ODS nebo ČSSD vypoví. Opoziční smlouva umožnila po volbách v roce 1998 vznik menšinové sociálnědemokratické vlády.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz