7. 2. 2001
ID: 901upozornění pro uživatele

Pilip s Bubeníkem se vrátil do Prahy

Letadlo s poslancem Ivanem Pilipem a bývalým studentským aktivistou Janem Bubeníkem, kteří byli v noci na včerejšek propuštěni po více než třech týdnech z kubánského vězení, přistálo ve 20:55 na pražském letišti v Ruzyni. Do Prahy se rovněž vrátili Pilipova manželka Lucie a Bubeníkův bratr Martin, kteří strávili na Kubě poslední dva týdny a snažili se svým příbuzným pomoci. Kubánské úřady propustily oba Čechy poté, co veřejně přiznali, že z neznalosti porušili kubánské zákony a omluvili se kubánskému lidu.

Letadlo s poslancem Ivanem Pilipem a bývalým studentským aktivistou Janem Bubeníkem, kteří byli v noci na včerejšek propuštěni po více než třech týdnech z kubánského vězení, přistálo ve 20:55 na pražském letišti v Ruzyni. Do Prahy se rovněž vrátili Pilipova manželka Lucie a Bubeníkův bratr Martin, kteří strávili na Kubě poslední dva týdny a snažili se svým příbuzným pomoci. Kubánské úřady propustily oba Čechy poté, co veřejně přiznali, že z neznalosti porušili kubánské zákony a omluvili se kubánskému lidu. Na kubánském ministerstvu zahraničí podepsali v tomto smyslu dokument. Pilip po příletu uvedl, že s Bubeníkem se na Kubě setkali s disidenty, jimž předali léky, tužky a počítač.

Propuštění zadržovaných Čechů uvítala americká organizace Freedom House. Zároveň ústy svého mluvčího Michaela Goldfarba odsoudila "kriminalizaci" běžné informační výměny, neodporující mezinárodnímu právu. Odmítla se však vyjádřit ke skutečnosti, že Pilipa a Bubeníka vybavila přenosným počítačem, penězi a léky. Jménem Evropské lidové strany se k propuštění Pilipa a Bubeníka vyjádřil předseda jejího klubu v Evropském parlamentu Hans-Gert Pöttering. Připomněl svůj dopis kubánskému prezidentovi Fidelu Castrovi po zatčení obou mužů v půli ledna. V něm vyzval kubánské úřady k rychlému propuštění zadržených, protože "je nepřijatelné věznit svobodně zvolené poslance z demokratických zemí na Kubě kvůli falešným obviněním ze špionáže". Ještě na palubě letadla v Praze přivítal Pilipa s Bubeníkem předseda Senátu Petr Pithart, který minulý týden v Havaně vyjednával s kubánskými představiteli, včetně Castra, o jejich propuštění z vězení. "Teď především prožíváme chvíli štěstí z toho, že jsme zpátky, že to skončilo," řekl novinářům bezprostředně po příletu Pilip. Upozornil, že anabáze obou Čechů mohla trvat i dva nebo tři roky. Text prohlášení, na jehož základě byli Pilip a Bubeník propuštěni, se skládá ze tří bodů.

Bubeník ČTK řekl, že v prvním zachycují, proč na Kubu přijeli a co tam do zatčení dělali, tedy i schůzky se dvěma kubánskými disidenty. Ve druhém konstatují, že si nebyli vědomi, že tím porušují kubánské zákony. Když jim to ale po zatčení kubánští vyšetřovatelé vysvětlili, oba Češi uznali, že zákon porušen byl. Ve třetím bodě vyjadřují politování nad porušením zákona a dávají najevo, že neměli v úmyslu dotknout se kubánského lidu. Pilip již při mezipřistání v Madridu v telefonickém rozhovoru s ČTK vyjádřil vděčnost všem, kteří se na jejich osvobození podíleli. "Jsem opravdu vděčný všem, kdo se jakkoli podíleli na našem propuštění nebo nám třeba jen drželi palce či nás povzbuzovali v našem obtížném postavení," řekl. Je přesvědčen o tom, že stejnou měrou se o jejich návrat domů zasloužilo Pithartovo vyjednávání i mise Meziparlamentní unie vedená jejím generálním tajemníkem Andersem Johnssonem.

Propuštění obou Čechů z kubánského vězení přivítali prezident Václav Havel, členové vlády, poslanci i senátoři všech parlamentních stran. Havel se s Pilipem a Bubeníkem i jejich nejbližšími příbuznými - Pilipovou manželkou Lucií a Bubeníkovým bratrem Martinem - setká ve středu dopoledne. Při té příležitosti se hodlá prezident vyjádřit k okolnostem celého případu. Ministr zahraničí Jan Kavan uvedl, že kauza uvěznění obou Čechů je spojena s obnovením dialogu s Kubou, jejíž režim Česká republika v minulosti kritizovala pro porušování lidských práv. Kavan vyjádřil víru, že tento případ povede ke zlepšení oboustranných vztahů, politických i hospodářských. Zdůraznil, že "relativně brzkého propuštění" Pilipa a Bubeníka se podařilo dosáhnout, aniž se Česká republika Kubě omluvila. "Jsem rád, že se zhodnotilo úsilí těch, kdo o propuštění Ivana Pilipa a Jana Bubeníka z Kuby usilovali, a děkuji všem, kdo se o vyřešení přičinili," prohlásil premiér Miloš Zeman během své návštěvy Švédska.

Pilip a Bubeník byli zadrženi 12. ledna po setkání s kubánskými disidenty. Úřady je zprvu obviňovaly z podvratné činnosti a přípravy povstání, za což jim hrozilo až 20 let vězení. Později byla tato formulace změněna na ohrožení ekonomických zájmů země; v tomto případě se trestní sazba snižuje na tři až osm let vězení. Nakonec byli propuštěni na základě vlastnoručně sepsaného prohlášení, v němž vyjádřili politování.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz