Postup při daňové exekuci podle zákona č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků
Nezaplatí-li daňový dlužník splatný daňový nedoplatek včetně nedoplatku na pokutách uložených podle zákona o správě daní a poplatků v zákonné lhůtě, zpravidla ho správce daně vyzve, aby daňový nedoplatek zaplatil v náhradní lhůtě. Jestliže nedoplatek není uhrazen ani v náhradní lhůtě přikročí správce daně bez dalšího k vymáhání daňového nedoplatku. Vymáhání lze však zahájit i bez výzvy, pokud hrozí nebezpečí, že účel vymáhání bude zmařen, nepřistoupí-li se k vymáhání neprodleně. Vymáhání nedoplatku provádí správce daně, u něhož je daňový dlužník evidován, daňovou exekucí. O provedení exekuce může správce daně požádat též soud nebo soudního exekutora.
Daňovou exekuci provádí správce daně vydáním exekučního příkazu na:
přikázání pohledávky na peněžní prostředky daňových dlužníků na účtech vedených u bank nebo jiné pohledávky nebo
srážku ze mzdy, jiné odměny za závislou činnost nebo náhrady za pracovní příjem, důchody, sociální a nemocenské dávky apod. nebo
prodej movitých věcí nebo
prodej nemovitostí.
Kdo je oprávněn v této věci jednat
Daňový dlužník
Postup řešení
Exekuční příkaz je rozhodnutím správce daně podle zákona o správě daní a poplatků. Reagovat na exekuční příkaz může pouze příjemce rozhodnutí, jemuž jsou v daňové exekuci exekučním příkazem přiznána práva, například právo podat opravný prostředek, nebo uloženy povinnosti.
Správce daně je však povinen přijmout každou platbu daně, i když není provedena daňovým dlužníkem, a zachází s ní stejným způsobem, jako by ji zaplatil dlužník. Vrácení platby tomu, kdo ji za dlužníka zaplatil, není přípustné.
Odesláním exekučního příkazu správcem daně vznikne daňovému dlužníkovi i platební povinnost na exekučních nákladech.
Se správcem daně lze jednat o způsobu zaplacení dlužné daně včetně exekučních nákladů, a to o splátkách, o posečkání nebo o prominutí daňového nedoplatku.
Obraťte se na příslušného správce daně, který exekuční příkaz vydal.
Vyřizuje:
Finanční úřady
V procesním postavení správce daně vystupují územní finanční orgány a další správní i jiné státní orgány České republiky, jakož i orgány obcí v České republice věcně příslušné podle zvláštních zákonů ke správě daní - zejména však místně příslušné Finanční úřady.
Potřebné doklady
Na úřadě (u správce daně) předložte:
průkaz totožnosti,
případně došlý exekuční příkaz,
doklady, týkající se placení daní (chcete-li svá tvrzení při úředním řízení doložit).
Pokud chcete platit v hotovosti v pokladně správce daně, je třeba znát číslo účtu uvedené na exekučním příkazu.
Potřebné formuláře
Předepsané formuláře nejsou stanoveny.
Správní a jiné poplatky
Správní ani jiné poplatky nejsou stanoveny.
Lhůty pro vyřízení
Lhůta pro podání řádných opravných prostředků (námitka, odvolání) proti došlému exekučnímu příkazu je správcem daně vždy uvedena v závěru exekučního příkazu.
Další účastníci (dotčení) postupu
Další osoby zúčastněné na řízení jsou určeny správcem daně podle jím zvoleného exekučního prostředku.
Další činnosti jsou po vás jako žadateli požadovány
Další činnosti nejsou stanoveny.
Elektronická služba
Podání v daňových věcech, jako jsou oznámení, žádosti, návrhy, námitky, odvolání apod., lze učinit buď písemně nebo ústně do protokolu u správce daně, který exekuční příkaz vydal, nebo prostřednictvím datové zprávy opatřené zaručeným elektronickým podpisem či za použití jiných přenosových technik (dálnopis, telefax apod.). Ten, kdo činí podání v elektronické podobě podle zvláštního předpisu uvede současně poskytovatele certifikačních služeb, který jeho certifikát vydal a vede jeho evidenci, nebo certifikát připojí k podání.
Podání učiněné telegraficky či za použití jiných přenosových technik musí být do tří dnů po odeslání opakováno písemně nebo ústně do protokolu. Má-li takové podání všechny ostatní předepsané náležitosti, může být nedostatek vlastnoručního podpisu odstraněn v téže lhůtě projevem souhlasu písemně nebo ústně do protokolu. Tuto lhůtu nelze prodloužit ani navrátit v předešlý stav. To se nepoužije, pokud je podání učiněno prostřednictvím datové zprávy opatřené zaručeným elektronickým podpisem.
Podle kterého právního předpisu se postupuje
337/1992 Sb. o správě daní a poplatků, § 63
337/1992 Sb. o správě daní a poplatků, § 73
Související předpisy
99/1963 Sb., Občanský soudní řád
63/1998 Sb., o způsobu výpočtu základní částky, která nesmí být sražena
Další předpisy jsou stanoveny dle povahy a podmínek případu daňového řízení.
Opravné prostředky
Exekuční příkaz se doručuje daňovému dlužníkovi nebo ručiteli a dalším osobám, kterým jsou exekučním příkazem ukládány povinnosti. Všechny tyto osoby mohou proti němu podat do patnácti dnů námitky. O námitkách rozhodne správce daně, který exekuci nařídil. Pokud byla zahájena exekuce bez předchozí výzvy k zaplacení daňového nedoplatku v náhradní lhůtě, je proti exekučnímu příkazu daňovému dlužníkovi nebo ručiteli připuštěno odvolání. Daňový subjekt může uplatnit námitku proti jakémukoliv úkonu správce daně v souvislosti s řízením vymáhacím a zajišťovacím.
Odvolání musí obsahovat tyto náležitosti:
přesné označení správce daně,
přesné označení odvolatele,
číslo jednací, případně číslo platebního výměru nebo jinou jednoznačnou identifikaci rozhodnutí, proti němuž odvolání směřuje,
uvedení rozporu s právními předpisy či skutkovým stavem nebo jiné důvody osvědčující nesprávnost nebo nezákonnost napadeného rozhodnutí,
návrh důkazních prostředků k tvrzením v odvolání uvedeným, není-li odvoláním namítán jen rozpor s právními předpisy,
navrhované změny či zrušení rozhodnutí.
Sankce v případě nedodržení předepsaných povinností
Tomu, kdo nesplní ve stanovené lhůtě povinnost nepeněžité povahy vyplývající ze zákona o správě daní a poplatků nebo zvláštního daňového zákona nebo uloženou rozhodnutím podle zákona o správě daní a poplatků, může správce daně opakovaně uložit pokutu až do celkové výše 2 000 000 Kč. Opakovaně lze pokutu uložit, nevedlo-li dosavadní uložení pokuty k nápravě a protiprávní stav trvá. Pokuta, jejíž výše nepřesahuje 5000 Kč, může být uložena též v blokovém řízení.
Návod je zpracován podle právního stavu ke dni 27. 12. 2004
Pozn.
Právem i povinností všech daňových subjektů je úzce spolupracovat se správcem daně při správném stanovení a vybrání daně. Přitom jsou povinny dodržovat zákony i ostatní obecně závazné právní předpisy.
Zdroj: MFČR
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz