15. 3. 2001
ID: 2997upozornění pro uživatele

Pravice odsuzuje návrh poslanců ČSSD na zrušení lustrací

Pravicoví poslanci jsou rozhořčeni krokem 44 poslanců ČSSD, kteří podali Ústavnímu soudu návrh na zrušení lustračních zákonů.


Pravicoví poslanci jsou rozhořčeni krokem 44 poslanců ČSSD, kteří podali Ústavnímu soudu návrh na zrušení lustračních zákonů. Tyto normy jsou podle nich totiž stále potřebné. Předseda lidovců Jan Kasal za jejich krokem vidí "přiotvírání náruče" ČSSD komunistům. Pravicoví zákonodárci jsou nicméně přesvědčeni, že Ústavní soud lustrační zákony nezruší.

Unionista Václav Krása, který byl jedním z hlavních zastánců prodloužení lustrací i po roce 2000, je návrhem poslanců ČSSD rozčarován. Podotkl, že by ho zajímalo, kolik z jeho signatářů je pozitivně lustrovaných. Jejich iniciativu považuje za vážný krok, který má umožnit návrat do funkcí ve státní správě lidem, kteří se za předlistopadového režimu podíleli na perzekucích.

Sněmovna dala opakovaně najevo, že lustrační zákony považuje za potřebné, zdůraznil Krása. Připomněl, že Ústavní soud na počátku 90. let lustrační zákony posuzoval a nezrušil je. Domnívá se, že nyní nemůže rozhodnout jinak.

Za velmi nehorázný označil krok poslanců ČSSD Kasal. Považuje ho za projev snahy vytvářet prostor pro jednání s komunisty. V této souvislosti připomněl, že ve straně se nedávno opět začalo více diskutovat o zrušení usnesení bohumínského sjezdu z roku 1995, který sociálním demokratům na centrální úrovni spolupráci s KSČM zakazuje. Také on by byl překvapen, kdyby Ústavní soud své minulé rozhodnutí změnil.

Předseda sněmovního výboru pro evropskou integraci Jaroslav Zvěřina (ODS) řekl, že lustrační zákony jsou nutné do doby, než bude přijat nový služební zákon. "Nedovedu si představit, že bychom je rušili," dodal.

Poslanci ČSSD svůj krok zdůvodnili tím, že lustrační zákony již nemají místo v českém právním řádu a že jsou kvůli své diskriminační povaze terčem kritiky některých mezinárodních organizací. Lustrační zákony brání aktivním představitelům komunistického režimu a jeho bezpečnostních složek zaujmout funkce ve státní správě a policejním sboru.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz