Poslat článek emailem

*) povinné položky
8. 6. 2019
ID: 109477upozornění pro uživatele

Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora

Vážení čtenáři,

Přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden. Citát pro tento víkend jsem vybral od Charlese Bukowskiho, amerického básníka a spisovatele (1920 – 1994):

„Jednou z chyb demokracie je to, že všeobecné volební právo nám zaručuje obecného vůdce, který nás povede k všeobecné, otupělé předpověditelnosti.“

Přeji Vám hezký víkend
Miroslav Chochola, vydavatel

Sněmovna chce, aby úřady ohledně zprávy EK hájily české zájmy
Sněmovna vyzvala po dnešní debatě o návrhu auditní zprávy Evropské komise ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) ministerstva financí a místního rozvoje, aby důsledně hájila české zájmy. V případě finanční škody žádá o vyvození odpovědnosti vůči viníkům. Dolní komora se na tom usnesla na základě požadavku hnutí SPD Tomia Okamury.

Jak velký trh ovládá největší právní firma a kolik má klientů? Prozradila to s významnou personálií
Jednička českého trhu Havel & Partners ohlásila v krátké době další významnou personální posilu. Po nedávném nástupu vysoce postaveného manažera Českých aerolinií Josefa Adama získala rovněž dřívějšího člena představenstva společnosti Fincentrum Vladka Krámka, který ve společnosti šéfoval také právnímu a compliance oddělení. Havel & Partners v této souvislosti rovněž odtajnila některé své klíčové ekonomické ukazatele. A vzhledem k tomu, jak personálně je u ní v poslední době živo, lze očekávat její další drive.

Januš: Benešová už začala měnit lidi. A nedělá to zatím vůbec špatně
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) má za sebou první dvě výrazné personálie. A světě div se, nejsou vůbec špatné. Ta první je spíše formální, jmenování Petra Nováka novým předsedou Krajského soudu v Ostravě bylo posvěceno již začátkem roku. Ta druhá je možná zajímavější, i když není vůbec tak výrazná a nebudí tolik pozornosti. Novým členem Legislativní rady vlády se totiž stal profesor Jiří Jelínek. Nabízí se tak i otázka, kdo má vlastně dohlížet na kvalitu českých zákonů a zda bychom neměli Legislativní radu vlády posunout ještě dál.

Sokol: Klára Samková o České advokátní komoře nepokrytě lže
Advokátka JUDr. Klára Samková založila 22. května 2019 spolek Unie advokátů. Jeho tři členové uvedli v tiskovém prohlášení, že Česká advokátní komora (ČAK), která advokáty jako samosprávná profesní organizace sdružuje, obranu advokátů nemá za svůj cíl. Na tento názor zareagoval pro Advokátní deník svým komentářem JUDr. Tomáš Sokol, člen představenstva ČAK.

Zachrání Agrofert dokumenty o vnitřních postupech? Pro advokáty se otevírá nový trh
Dotační kauzy společnosti Agrofert patrně opět oživí zájem o téma trestní odpovědnosti právnických osob a compliance. Asi nejznámější česká advokátní kancelář věnující se trestnímu právu Brož & Sokol & Novák přitom nedávno začala nabízet související certifikaci. INFO.CZ tak zjišťovalo, jestli se k něčemu podobnému chystá i její konkurence, nebo už rovnou podobnou službu nabízí. Obdobné dokumenty by přitom mohly v případném trestním řízení pomoci třeba i Agrofertu, který svá pochybení odmítá.

Exekuce stigmatizuje dlužníky i věřitele. Vzniká sociální katastrofa, varuje šéf lidovců Výborný
Exekuce působí v české společnosti jako stigma. Jejich stín nedopadá jen na dlužníky, ale i na věřitele a exekutory a do značné míry i na důvěru ve stát. V mnoha případech je ale tato stigmatizace oprávněná, domnívá se předseda sněmovního podvýboru pro problematiku exekucí, insolvencí a oddlužení a zároveň předseda KDU-ČSL Marek Výborný.

Peněžité dluhy nezletilých dětí se možná budou převádět na rodiče nebo stát
Peněžité dluhy dětí mladších 15 let možná budou přecházet ze zákona na jejich rodiče nebo na lidi, které je mají v péči. Předpokládá to poslanecká novela občanského zákoníku, kterou ve středečním úvodním kole podpořila sněmovna. Nyní ji projedná ústavně-právní výbor.

Nejvlivnější Češkou je eurokomisařka Jourová. V závěsu jsou Bradáčová a Schillerová, dle časopisu Forbes
Nejvlivnější ženou Česka je podle časopisu Forbes eurokomisařka Věra Jourová. Na druhé pozici se umístila pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která v předchozích letech žebříček vedla. Třetí je, stejně jako loni, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Forbes to ve čtvrtek oznámil v tiskové zprávě.

Jakékoliv omezení práva podnikat by mělo být výjimečné, říká ústavní soudce Šimíček
„Náš nález otevírá diskusi, v žádném případě ji nekončí,” říká v rozhovoru pro LN ústavní soudce Vojtěch Šimíček, který sepsal nález ke kauze ubytování v hotelu podmíněném odmítnutím anexe Krymu.

Exekutoři odmítají čísla ,sociálky‘. Srážky z důchodů provádějí i pojišťovny či obce, brání se
Koncem minulého týdne zveřejnila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) statistiku zadluženosti českých seniorů. Podle úřadu ve dluhové pasti uvízlo 90 400 důchodců, to je zhruba o 3800 víc než koncem loňského roku. Vedení Exekutorské komory ČR (EKČR) přišlo o víkendu s tvrzením, že zveřejněné údaje jsou nepřesné, a tedy zavádějící. Brání se tím, že jich vedou o celou čtvrtinu méně.

Dobrovolné testování DNA pomáhá vyšetřovat zločiny. Údaje firmy shromažďují i staletí
Na jaře loňského roku se americkým policistům podařilo vypátrat sériového vraha, který svoji poslední oběť usmrtil před čtyřiceti lety. Byť bezprostředně po vraždách získali vyšetřovatelé DNA zločince, nenašli ve svých databázích žádnou shodu. Případ byl tak na dlouhá léta uložen v kolonce neobjasněných.

Zdroj: ČTK, info.cz, Lidovky.cz


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz