28. 9. 2019
ID: 110039upozornění pro uživatele

Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora

Vážení čtenáři,

přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.

Přeji Vám hezký víkend

Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ

Je třeba odmítnout větší vliv ministra spravedlnosti na výběr vedoucích státních zástupců
V poslední době je živě diskutovaná novela zákona o státním zastupitelství, která má mj. zakotvit funkční období vedoucích státních zástupců. Ze strany Nejvyššího státního zastupitelství i Unie státních zástupců je ministerské novele vyčítáno, že se míjí s deklarovaným cílem, tedy posílit nezávislost státního zastupitelství a eliminovat riziko nepřípustného politického vlivu.

Zákon pro znalce představuje ,samý bič a žádný cukr‘
Zákon o znalcích byl schválen sněmovnou. Předpokládám, že podpis prezidenta bude jen formalita. Co nám zákon přinese? Zlepší se kvalita posudků?

Reportáž z věznice: Prostorem se line ryk odsouzených prokládaný vulgarismy. Předvádějí se, říká vychovatel
Nejsou dospělí, ale život tráví v nejtvrdších podmínkách. Mladiství odsouzení mají oproti ostatním vězňům hezčí uniformy, větší ložnice a mírnější kázeňské tresty, tam ale úlevy pro mladé vězně končí.

Předsedou pražského vrchního soudu by se mohl stát Luboš Dörfl
Novým předsedou pražského vrchního soudu by se mohl stát dosavadní šéf Krajského soudu v Ústí nad Labem Luboš Dörfl. Zvítězil ve výběrovém řízení. Informaci serveru Česká justice v pondělí potvrdil mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka. Stávajícímu šéfovi soudu Jaroslavu Burešovi k 1. lednu příštího roku končí sedmileté funkční období. Benešová podle Řepky rozhodnutí komise respektuje.

Města a nemocnice sbírají množství dat, úřad je ale nemůže pokutovat, zní z Rowan Legal
Loni v květnu se začalo postupovat podle evropského nařízení o ochraně osobních údajů známého pod zkratkou GDPR. Související česká legislativa se zadrhla, navazující zákon o zpracování osobních údajů tak ve Sbírce zákonů vyšel až letos a postupovat se podle něj začalo 24. dubna. Michal Nulíček a Josef Donát, partneři advokátní kanceláře Rowan Legal, která právě v oblasti osobních údajů i díky novému příchodu Pavla Hejla výrazně posiluje, jej spolu s dalšími autory rozebrali ve vůbec prvním komentáři. Vydalo jej nakladatelství Wolters Kluwer.   

Januš: Velký plus pro Benešovou. Novými šéfy vrchních soudů se může chlubit
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) nejprve nechtěla informovat o výsledcích výběrového řízení na nového předsedu Vrchního soudu v Praze. Když jsme ale, podobně jako server Česká justice, pořadí uchazečů publikovali, ministryně nám jej prostřednictvím svého tiskového mluvčího Vladimíra Řepky potvrdila a dodala, že vítězného Luboše Dörfla navrhne prezidentu Miloši Zemanovi ke jmenování. Rozhodla se tak pro transparentnost a za to si zaslouží pochvalu. Stejně jako za bezproblémové výběry šéfů obou vrchních soudů, jimiž budou i nadále velmi kvalitní a logičtí uchazeči.

Historici zmapovali špičky komunistické justice a prokuratury. Kdo všechno v lexikonu bude?
Zhruba 100 nejvyšších představitelů komunistického soudnictví a prokuratury se objeví v chystané publikaci Ústavu pro studium totalitních režimů. Většina z nich je dodnes širší, ale i odborné veřejnosti prakticky neznámá, připomínají v úvodu knihy její hlavní autoři historici Adam Zítek a Jaroslav Pažout. Nové souvislosti vyjdou v knize patrně najevo třeba i o nechvalně proslulém prokurátorovi a pozdějším předsedovi Nejvyššího soudu Josefu Urválkovi, který poslal na smrt například Miladu Horákovou či Rudolfa Slánského.

Od reprezentantov advokátskeho stavu očakávam, že nebudú mlčať
Exkluzívny rozhovor slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej pre Bulletin slovenskej advokácie a český Bulletin advokácie. Pozn. red.: Advokátní deník jej zveřejňuje v původním slovenském znění.

Mafie se od 1989 posunuly od krádeží aut k ekonomické kriminalitě
Organizovaný zločin v České republice se za posledních 30 let posunul od krádeží aut, prostituce a drog k ekonomické trestné činnosti. Mafie se nyní vedle tradiční kriminality zabývají zejména praním špinavých peněz, daňovými podvody, zneužíváním dotací, zakládáním fiktivních firem či manipulacím s tendry. K ruským a ukrajinským skupinám, které v ČR působí podle institutu v podstatě již od sametové revoluce, přibyly záhy české a po roce 2000 i albánské a vietnamské gangy.

Kauza rekonstrukce Kuksu se vrátila od soudu k opětovnému došetření
Soud už podruhé vrátil státnímu zástupci k došetření kauzu zakázky na rekonstrukci barokního areálu Kuks na Trutnovsku. Uvedla to mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci. Soudní senát požaduje průkaznější vyčíslení prospěchu, který pachatelé podle obžaloby získali zjednáním výhody při zadání veřejné zakázky.

Prezident Zeman podepsal rozšíření EET na další obory, tedy i služby advokátů
Elektronická evidence tržeb (EET) se rozšíří na zbývající obory, které jí dosud nepodléhaly. Spadat pod ni budou nově řemeslníci, advokáti, účetní, lékaři nebo taxikáři. Některé služby a zboží, například vodné a stočné, audioknihy, ale i točené pivo se přesunou do nejnižší, desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty. Příslušnou novelu zákona o EET a související novelu zákona o DPH podepsal 24. Září 2019 prezident Miloš Zeman.

Soudní znalce čekají od roku 2021 přísnější pravidla
Soudní znalci se budou muset od roku 2021 řídit přísnějšími pravidly, která podle vlády mají zkvalitnit jejich práci. Za pochybení znalců bude hrozit až půlmilionová sankce. Změnu přinese nový zákon, který prezident Miloš Zeman podepsal. Podle Komory soudních znalců jsou nová pravidla nedomyšlená a nebudou fungovat.

Probační střediska budou zdarma nabízet dluhové a právní poradenství
Desítka středisek Probační a mediační služby ve středních a severních Čechách začne klientům zdarma nabízet dluhové a právní poradenství. Pilotní projekt potrvá 2,5 roku. Lidem s trestní minulostí poradci pomohou při zmapování jejich dluhů a finanční situace, při komunikaci s věřiteli a exekutory nebo při vypracování souvisejících právních žádostí.   

BIS v prosinci uspořádá třetí ročník stáží pro studenty
Bezpečnostní informační služba (BIS) letos v prosinci uspořádá třetí ročník studentských stáží. Z 18 absolventů posledních dvou ročníků jich v současnosti v BIS pracuje sedm, uvedl ředitel BIS Michal Koudelka. Uchazeči splňující požadavky se mohou hlásit do 4. října.

Zdroj: Lidovky.cz, info.cz, advokatnidenik.cz


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz