12. 10. 2019
ID: 110121upozornění pro uživatele

Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora

Vážení čtenáři,

přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.

Přeji Vám hezký víkend

Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ

Do Česka se dostává nový způsob řešení sporů o děti. O jejich osudu nemají rozhodovat jiní
Brzký termín jednání před soudem. Žádné taktické kroky advokátů. Aktuální posudky. Metoda smírného řešení sporů o děti se pozvolna dostává i do Česka.

Obchod s léky se mezi státy EU usnadní, znamená to ale jen pozitiva?
V červnu vydal Soudní dvůr Evropské unie rozsudek, kterému v mediích sice nebyla věnována větší pozornost, ale který i přesto stojí za povšimnutí. To proto, že jeho důsledky mohou v budoucnu ovlivnit přístup nás všech k některým druhům léčiv.

V jednom kole. Iniciativa upozorňuje na zanedbanou péči o duševní zdraví mezi právníky
„Je běžné být poučen o bezpečnosti a ochraně fyzického zdraví při práci. Nikdo vám ale už neřekne, jak se vyrovnat se stresem, dílčím neúspěchem nebo jak předcházet syndromu vyhoření,“ říká Vendula Mezeiová, jedna ze čtyř zakladatelek nového studentského spolku V jednom kole. Ten si klade za cíl vzdělávat studenty práv, jak se aktivně zajímat o své duševní zdraví a přenést toto téma i do právnických profesí.

Tomášek: Zájem o euro byl před 20 lety takový, že jsem musel absolvovat roadshow po celé republice
Proděkan pražské právnické fakulty a vedoucí její katedry evropského práva profesor Michal Tomášek v desátém díle seriálu INFO.CZ nazvaném Nové cesty k Evropě glosuje počátky českého bankovnictví a vzpomíná na své zážitky z Komerční banky, kde působil jako poradce pro EU: „Jakkoliv bylo zřejmé, že u nás euro ještě dlouho nebude, že to bude trvat až tak dlouho, jsme si nemysleli.“

Místní příslušnost a soutěž exekutorů na sobě nezávisí. Říkejme celou pravdu
Česká společnost je v poslední době konfrontována s tvrzením, že výběr soudního exekutora věřitelem je přežitkem a že jsme spolu s Albánií poslední zemí v Evropě, která ještě nezavedla místní příslušnost soudních exekutorů. Jak už je zvykem, z jiných právních řádů k nám každý importuje jen to, co mu vyhovuje a zbylé pozadí nikoho nemusí zajímat.

Lepší ochrana oznamovatelů: nová pravidla EU začnou platit v roce 2021
Lidé, kteří upozorní na porušování zákona nebo veřejného zájmu, budou v Evropské unii chráněni před případnou odplatou svých zaměstnavatelů. Členské státy dnes schválily pravidla, která mají oznamovatelům zajistit možnost informovat o nekalých činech bezpečnou cestou. Unijní země budou mít dva roky na začlenění nové směrnice do svého práva.

Češi nechtějí moc pomáhat dlužníkům, naopak cítí s drobnými věřiteli, říká šéf asociace věřitelů
Česká asociace věřitelů prezentovala nedávno zajímavý průzkum, který ukázal, co si Češi myslí o problémech spojených s dluhy. „Mezi občany nepanuje příliš velká ochota dlužníkům pomáhat. Naopak mají poměrně velký pocit sounáležitosti s drobnými věřiteli, jako jsou samoživitelé nebo třeba firmy a zaměstnanci, kteří nedostali zaplaceno za odvedenou práci. Celkově pak pro občany dluhy a jejich řešení nejsou úplně zásadní téma a zjevně by více ocenili, kdyby stát svou pozornost zaměřil na jiné, zásadnější oblasti pro budoucnost naší země,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ prezident České asociace věřitelů Pavel Staněk, který je zároveň partnerem advokátní kanceláře Arrows.

Důvěra veřejnosti k soudům je druhá nejvyšší od roku 1994
Z institucí veřejného života Češi i nadále nejvíc důvěřují policii a armádě, naopak nejméně církvím a politickým stranám. Vyplývá to ze zářijového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Soudy požívají důvěry u 58 procent oslovených. Důvěra veřejnosti k soudům je v současnosti druhá nejvyšší od roku 1994, shodnou hodnotu zaznamenalo CVVM i v listopadu 2018. Nejvíce lidí – 61 procent – věřilo soudům v září 2014.

V kauze vlastnictví obrazů Slovanská epopej chce soud doplnit důkazy
Ve sporu o Slovanskou epopej Alfonse Muchy chce Obvodní soud pro Prahu 1 doplnit dokazování. Uvedla to pro ČTK dne 9. října 2019 mluvčí soudu Alena Novotná. Soud měl o žalobě malířova příbuzného Johna Muchy rozhodnout dnes, 9. října 2019, ale jednání bylo odročeno na 8. ledna 2020.

Policie loni ukončila 5512 odposlechů, nejčastěji kvůli drogové kriminalitě
Policie loni ukončila 5512 odposlechů, meziročně o 288 méně. Z krajských policejních ředitelství vykázalo největší počet úkonů ředitelství Moravskoslezského kraje, z celorepublikových útvarů končila nejvíce odposlechů stejně jako v předchozích letech Národní protidrogová centrála. Vyplývá to z analýzy odposlechů za rok 2018.

Zdroj: Lidovky.cz, info.cz, advokatnidenik.cz


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz