2. 11. 2019
ID: 110201upozornění pro uživatele

Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora

Vážení čtenáři,

přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.

Přeji Vám hezký víkend

Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ

Pestrost vzpruží nejen justici
Advokát, soudce, státní zástupce, notář, exekutor. Pět právnických profesí, které spojuje stejné vysokoškolské vzdělání, tříletý výcvik a odborná zkouška. Pak se ale jejich cesty rozcházejí. Na jevišti zvaném širší justice hraje každý herec trochu jinou a nezastupitelnou roli.

Zemědělská půda už netáhne. Dědicové restituentů chtějí pozemky pro tvrdý byznys
Ani třicet let po sametové revoluci nejsou restituce vyřešené téma. Stovky restituentů či jejich dědiců, kterým byly za minulého režimu pozemky odňaty, se se státem soudí a desítky tisíc lidí, kterým vznikl nárok na náhradní pozemky, ještě o poskytnutí náhrady nepožádaly.

Proč to soudcům nejde rychleji?
Mohu se svým příjmením vůbec psát o „pomalých soudech a revoluční rychlosti“? Navíc, byť jsem „Rychlý“, patřím na Nejvyšším správním soudu spíše mezi soudce pomalejší. Myslím ale, že mám k tomu dobré důvody, které se pokusím naznačit. Výtky justici, že postupuje příliš pomalu, ba snad přímo lenivě, jsou „hitem dne“. Proč to tedy nejde rychleji?

Advokacie žije: Posilu získaly Taylor Wesiing, Rowan Legal i Schönherr Praha
Advokacie žije přináší přehled aktuálního dění v české advokacii.

Sloužili nacistům, i s nimi bojovali. V totalitách bývají první na řadě advokáti, říká Balík
Česká advokátní komora dokončuje přípravy projektu Advokáti proti totalitě, kterému se v rozsáhlém seriálu věnuje také INFO.CZ. Emeritní ústavní soudce, dřívější předseda České advokátní komory a právní historik Stanislav Balík v rozhovoru pro INFO.CZ, které je mediálním partnerem projektu, rozebírá, proč jsou advokáti v mnoha ohledech v totalitních režimech těmi „prvními na řadě“.

Kdo šéfoval komunistické justici a prokuratuře? Některá jména byla neznámá, říká badatel
V Ústavu pro studium totalitních režimů vychází Lexikon nejvyšších představitelů československé justice a prokuratury v letech 1948 – 1989 hlavních autorů Adama Zítka a Jaroslava Pažouta. „Zajímavý je vliv politických procesů v 50. letech na pozdější kariéry daných osob. Například krajský prokurátor v Hradci Králové Josef Ptáček tvrdil, že mu bylo vyhrožováno kárným řízením na základě zákona o soudních rehabilitacích. Ptáček byl v roce 1968 z funkce dočasně odvolán a převeden na okresní prokuraturu, ale již v roce 1969 se stává náměstkem generálního prokurátora,“ popisuje pro INFO.CZ Adam Zítek z Národního archivu.

Benešová chystá přísnější kárná řízení. Plán je terčem kritiky soudců
Soudci, státní zástupci a exekutoři, kteří pochybí, mají napříště podléhat přísnějším kárným řízením. Počítá s tím novela zákona ministryně spravedlnosti Marie Benešové. Největší výhrady k aktuální úpravě mají právě soudci. Kritizují hlavně to, že se má prodloužit lhůta pro zahájení řízení se soudci z nynějšího půlroku na rok, informuje deník E15.

Firmy přetahují právníky. Možnosti v byznysu jsou široké, říká šéfka podnikových právníků Brejchová
Podnikoví právníci jsou přímo součástí českého byznysu. Jak se tedy dívají na aktuální změny v exekucích či insolvencích nebo na možnost zavedení hromadných žalob? V rozhovoru pro INFO.CZ popisuje postoje Unie podnikových právníků (UPP) její prezidentka Marie Brejchová, která má zároveň na starosti právní oddělení Pražské energetiky.

Januš: V exekuci může být šestkrát méně lidí, než se tvrdí. Boj o čísla se projeví v zákonech
V Česku je v exekuci podle dlouhodobě akceptovaných statistik necelý milion lidí. Problémy některých jsou o dost vážnější než jiných, hodně z dlužníků totiž čelí takzvaným vícečetným exekucím. Ukazuje se ale, že dosud prezentované údaje nemusí tak úplně sedět. Podle InsolCentra jsou čísla v Centrální evidenci exekucí v některých případech až šestkrát nadhodnocena. Skutečného stavu se asi nedopátráme, ale je jasné, že právě interpretace jednotlivých statistik a průzkumů, s nimiž se v poslední době roztrhl pytel, ovlivní české exekuční a insolvenční právo do budoucna více než cokoliv jiného.

Kdy se vyplatí podnikat na živnostenský list a kdy raději upřednostnit „eseróčko“?
Otázka, zda je lepší volbou podnikat jako živnostník (na tzv. živnostenský list), nebo si raději k podnikání založit společnost s ručením omezeným, je celkem komplikovaná a není na ni jednoznačná odpověď. Záleží totiž na mnoha faktorech. Obecně lze říci, že pokud je podnikatelská činnost založena primárně na osobě podnikatele, bude pravděpodobně lepší volbou živnostenské podnikání. Pokud je naopak prioritou omezené ručení za závazky nebo očekávaná budoucí expanze byznysu například do zahraničí, bude pravděpodobně výhodnější založit si společnost.

Nejvíce žadatelů o sepis závěti přichází do notářských kanceláří na podzim
Lidé loni sepsali u notářů 20 702 závětí a Notářská komora ČR odhaduje, že letos bude takovýchto testamentů pořízeno ještě více. Do poloviny letošního roku sepsali notáři 12 019 závětí, na konci třetího čtvrtletí už evidovali celkem 17 521 závětí, což v meziročním srovnání představovalo o 2229 více.

Ve vyřízení stavebního povolení ČR klesla podle Světové banky na 157. místo
Ve vyřizování stavebního povolení klesla Česká republika meziročně ze 156. místa na 157. příčku mezi 190 porovnávanými zeměmi. Vyplývá to z každoroční zprávy Doing Business, kterou zveřejnila Světová banka (SB). Nový stavební zákon, který připravilo Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, má v budoucnu urychlit a zjednodušit povolování staveb.

Senát nominoval do volby zástupce ombudsmanky Šimůnkovou
Do sněmovní volby zástupce veřejné ochránkyně práv Senát nominoval 30. října 2019 bývalou zmocněnkyni vlády pro lidská práva Moniku Šimůnkovou. V tajné volbě byla jedinou kandidátkou, dostala hlasy 67 ze 72 senátorů. Šimůnkovou spolu s právničkou Lenkou Marečkovou navrhl dolní komoře prezident Miloš Zeman. Volba se uskuteční na příští řádné sněmovní schůzi, která začne koncem listopadu.

Zdroj: Lidovky.cz, info.cz, advokatnidenik.cz


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz