30. 11. 2019
ID: 110340upozornění pro uživatele

Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora

Vážení čtenáři,

přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.

Přeji Vám hezký víkend

Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ

Oběti trestných činů neznají svá práva, ukázal průzkum. Videa jim s tím mají pomoci
Víte, na jakou pomoc a podporu máte nárok v případě, že se stanete obětí trestného činu? Znáte průběh trestního řízení a víte, co od něho očekávat? Jak postupovat, pokud se stanete svědkem nebo máte podezření na páchání trestného činu?

Masarykův případ otevřeli vyšetřovatelé již po páté. Prověří nahrávku policisty, který viděl tělo
Speciální útvar policie vyšetří nahrávku vzpomínek policisty, který viděl tělo politika, a nové výpočty jeho pádu z druhého patra

,Berňák‘ si oblíbil trestní oznámení
Že se lehkomyslnost nevyplácí, platí v daních dvojnásob. V praxi se ale bohužel lze nezřídka setkat s případy, kdy podnikatelé až bezmezně spoléhají na to, že právě jim se v oblasti daní nemůže nic stát. Možná za tím vězí určité stereotypy, které o daňové kontrole pořád kolují.

Zaměstnavatel nesmí započíst pohledávku na náhradu škody vůči nároku na mzdu, rozhodl soud
Jaké jsou podmínky zápočtu pohledávky zaměstnavatele na náhradu škody vůči pohledávce zaměstnance na mzdu a je vůbec možné takový zápočet platně provést?

Co si skutečně přeje hnutí za manželství pro všechny?
Paní Alena Vlachová, advokátka se specializací na rodinné právo (dále v textu jako „Autorka“), napadla sedm údajných argumentačních faulů, kterých se dopouští zástupci niciativy za manželství pro všechny. Po seznámení se s textem jsem nabyl dojmu, že jsou to naopak komentáře Autorky, které obsahují mnohé argumentační fauly nebo dogmatická tvrzení a proto považuji za nezbytné na její text reagovat.

Autonehodu měl během sametové revoluce i poslanec Marek Benda. Hlavou rozbil obě zadní okna
Předseda Ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny Marek Benda (ODS) patřil před 30 lety k hlavním organizátorům pochodu na Národní třídu i následné studentské stávky, tedy událostí, které vyústily v pád komunistického režimu v Československu. Méně už se ale ví o tom, že i on se během hektických dnů zranil při autonehodě, která se odehrála přímo v Praze. „Na nábřeží jsme se srazili s autobusem. Naše auto se dvakrát otočilo a já, protože jsem seděl vzadu, jsem hlavou vymlátil obě zadní okýnka,“ popisuje tehdejší události Benda v knize Tenkrát v listopadu s podtitulem Vzpomínky na Matfyz v čase zlomu.

Insolvenční trh se přeskupuje. Menší insolvenční správci se kvůli novinkám spojují, říká Tomáš Valášek
Pravidla insolvencí a oddlužení se před půl rokem zásadně změnila, díky mírnějším podmínkám  teď může vyřešit své dluhy daleko více lidí než v minulosti. Zájem o oddlužení se tak podle aktuálních čísel zhruba zdvojnásobil. Nová pravidla ale mohou ovlivnit rovněž trh insolvenčních správců, který se může na základě změn nově přeskládat. Podle Tomáše Valáška, šéfa společnosti Insolvence 2008, která poskytuje insolvenčním správcům služby, totiž vedou současné posuny ke spojování menších insolvenčních správců. „Tlak na správce ve smyslu výnos versus náklady je obrovský. Vznikají nové veřejné obchodní společnosti, je otázkou, jak se to bude vyvíjet dál,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ Valášek.

Sniehotta: Změny dodavatele energií se můžou zkomplikovat. Opravdu zvoní hrana šmejdům?
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) na jaře letošního roku ústy bývalé ministryně Marty Novákové (za ANO) představilo několik legislativních opatření, s cílem změnit současnou nepřehlednou situaci na energetickém trhu. Zamýšleným záměrem mělo být zvýšení ochrany spotřebitelů před nekalými obchodními praktikami tzv. energetických šmejdů. Mezi ně můžeme zařadit ty společnosti, kterým jde namísto spokojenosti spotřebitelů zejména o vystavování smluvních pokut a uzavírání smluv spojených s nepřehlednými cenami a dlouhými, téměř nevypověditelnými závazky.

Reorganizace Oleo Chemical je schválena. Rozhodnutí soudu má zajímavé souvislosti
V insolvenčním řízení ohledně výrobce biopaliv druhé generace, OLEO CHEMICAL, a.s., které s různými obtížemi probíhá už od roku 2011, dal reorganizaci zelenou po Ústavním soudu i Vrchní a následně Městský soud v Praze. Zejména rozhodnutí Vrchního soudu je z odborného hlediska velmi zajímavé, jelikož Vrchní soud se v něm meritorně vyjádřil i k některým insolvenčním otázkám, které byly doposud právní praxí aplikovány s větší či menší dávkou nejistoty.

České soudy jsou rychlejší než ty německé. Brzy mohou přeskočit i zbytek Evropy
České soudy patří k těm vůbec nejlepším v Evropské unii. Česká republika dokonce náleží do první třetiny zemí evropské osmadvacítky, a to jak pokud jde o rychlost civilních a obchodních řízeních, tak třeba i o efektivitu investovaných nákladů. Vyplývá to ze zprávy The 2019 EU Justice Scoreboard, které se dnes bude věnovat i mezinárodní odborná konference „Efektivita a kvalita českého soudnictví: hodnocení a perspektivy“, jíž pořádá Senát ve spolupráci s Nejvyšším soudem.

Komunisti to před 30 lety pořád ještě nevzdávali. Měnili zákony a zkoušeli cenzurovat divadla
Dnes je tomu přesně 30 let, co se v Československu konala generální stávka. Sametová revoluce probíhala už 11. den, zdaleka ale ještě nebylo jasné, nakolik bude úspěšná. Ilustruje to i pohled do tehdejší Sbírky zákonů. Komunistická strana, jejíž vedoucí úloha byla mimochodem touto dobou stále ještě zakotvena přímo v Ústavě, totiž dále vydávala své právní předpisy. Paradoxní je v tomto ohledu třeba takzvaná částka 29, která vyšla přesně před 30 lety. Ve skutečnosti totiž divadla stávkovala, komunisti ale ještě distribuovali zákon, který měl pozměnit jejich činnost.

Januš: Benešové se otevírá cesta k rušení soudů. Soudci ji v tom podpoří
Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský vyzval na konferenci Senátu a Nejvyššího soudu věnované efektivnosti a kvalitě české justice „k zahájení věcné diskuse vedoucí k překreslení mapy celé soudní soustavy tak, aby byla územně i profesně vyvážená“. Tuto zprávu zachytila většina médií a alespoň v náznaku zmínila její kontext: úvahou nad zrušením vrchních soudů totiž zaujala hned po svém uvedení do funkce ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Aktuální souvislosti celé věci jsou ale ještě daleko širší a ministryni jednoznačně nahrávají.

Světová robotická asociace: počet průmyslových robotů se neustále zvyšuje
Světový trh s průmyslovými roboty zaznamenal růst již šestým rokem po sobě. V minulém roce dosáhl celkový počet prodejů robotů nového rekordu, a to přibližně 422 000 nově instalovaných zařízení, což je o 6 % více než v roce 2017. Každý třetí robot na trhu (36 % světové produkce) je instalován v Číně, následuje Japonsko, USA, Korea a Německo. Právě v těchto zemích je v provozu 74 % všech průmyslových robotů.

Seděl v kriminálu, pak ho Husák jmenoval do vlády. Pozdější premiér se živil i jako řidič
 Ján Čarnogurský obhajoval v 80. letech disidentku Drahomíru Šinoglovou tak neústupně, až si tím vysloužil vyhazov z advokacie. Pro komunisty byl už delší dobu známým nepřítelem, opakovaně hájil lidi propuštěné z politických důvodů z práce, stejně jako ty, kteří se režimu zprotivili svou otevřenou vírou. Živil se pak třeba jako řidič, stále více ale vystupoval proti režimu a nakonec sám skončil ve vězení. Díky Sametové revoluci se však Čarnogurský, který byl ještě v listopadu 1989 v kriminálu, stal místopředsedou nově jmenované vlády. Tím ale jeho politická kariéra jen začala, později byl třeba i slovenským premiérem.

Zemanův tah v české justici: Šámal může v čele Ústavního soudu nahradit Rychetského
Předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal zvažuje nabídku prezidenta Miloše Zemana na kandidaturu na ústavního soudce. Její přijetí by pro Šámala dávalo smysl zejména ve chvíli, kdy by se v dlouhodobější časové perspektivě pojila i s možností postavit se do čela Ústavního soudu. Podle informací INFO.CZ je nyní tento scénář ve hře.

Vláda jmenuje koordinátora pro agendu ohrožených dětí
Česká republika je jednou z posledních zemí EU bez dětského ombudsmana. Vláda se proto chystá jmenovat koordinátora pro agendu ohrožených dětí. Měl by zastřešit opatření v péči, která je nyní roztříštěná mezi více resortů. Posléze by měla následovat i příprava zřízení pozice dětského ombudsmana.

Předseda Ústavního soudu vyzval k překreslení soudní mapy ČR
Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský zkritizoval na justiční konferenci dne 26. listopadu 2019 v Senátu současnou podobu soudní soustavy, především výraznou asymetrii u okresních soudů. Upozornil na to, že některé okresní soudy mají desítky soudců, kdežto u jiných je počet soudců v řádu jednotek. Podotkl, že tato soustava již dávno nekopíruje územněsprávní uspořádání státu, protože okresy byly zrušeny.

Zástupkyní ombudsmanky bude bývalá zmocněnkyně pro lidská práva
Zástupkyní veřejné ochránkyně práv se stala Monika Šimůnková. Dříve působila jako zmocněnkyně Rady vlády pro lidská práva. Do nové funkce ji 27. listopadu 2019 zvolila Sněmovna.

Návrh na zavedení obecného referenda je ve Sněmovně ve finále
Návrh na zavedení obecného referenda je ve Sněmovně před schvalováním. Návrh tohoto ústavního zákona však bude ve sněmovním finále čelit i snaze odpůrců o jeho zamítnutí. Uskuteční se nejdříve v prosinci.

Zdroj: Lidovky.cz, info.cz, advokatnidenik.cz


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz