21. 12. 2019
ID: 110399upozornění pro uživatele

Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora

Vážení čtenáři,

přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.

Přeji Vám hezký víkend

Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ

Šámal bude usilovat o post ústavního soudce. Jeho nástupce v čele Nejvyššího soudu vybere Zeman
Po Novém roce budou senátoři rozhodovat o tom, zda do křesla soudce Ústavního soudu usedne Pavel Šámal. Profesor trestního práva a současný předseda Nejvyššího soudu (NS) totiž ve středu odpoledne přijal nabídku prezidenta Miloše Zemana a půjde do senátního pléna hledat podporu pro svou kandidaturu.

Plošné zásahy do soukromí – co vše o nás ví Velký Bratr?
Technický rozvoj a digitalizace mají i své negativní stránky, mimo jiné usnadňují zásahy do našeho soukromí. Následujících několik případů plošného shromažďování údajů pro orgány veřejné moci není ani zdaleka vyčerpávajícím výčtem. Každý si však takto může udělat alespoň částečný obrázek o tom, jaké všechny údaje o něm některý z orgánů veřejné moci má k dispozici.

Univerzity jsou nuceny opatřovat si peníze a de facto podnikat, říká Stanislav Balík
„Mým cílem je vybudování trojgeneračního systému, aby na fakultě vedle sebe působili začínající doktorandi, zralí pedagogové středního věku i moudří z generace rádců,” říká v rozhovoru pro LN Stanislav Balík, někdejší ústavní soudce a nově zvolený děkan Fakulty právnické Západočeské univerzity v Plzni s funkčním obdobím od ledna 2020.

Přibývá lidí, kteří chodí pro závěť k notáři. Přesto stát ,dědí‘ lukrativní byty i cenné papíry
Končící rok 2019 bude rekordním v počtu lidí, kteří si u notáře sepsali závěť. Počet těch, kteří pořídí poslední vůli, ale roste každoročně už řadu let. Zároveň také klesá počet lidí, kteří zemřeli bez dědice a jejich majetek připadl státu. Podle statistiky Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který je ze zákona oprávněn s takto nabytím majetkem hospodařit, se tak v loňském roce stalo ve 1271 případech.

Šéf Baker McKenzie: Muži a ženy jsou u nás zastoupeni zhruba půl na půl, vyžadují to i klienti
Advokátní kancelář Baker McKenzie dlouhodobě patří k těm největším na českém trhu. O dalších plánech teď mluví v rozhovoru pro INFO.CZ její řídící partner Martin Hrodek. Prozrazuje, jakého kancelář dosahuje obratu, kolik pro ni pracuje lidí i proč je důležitá rovnost příležitostí mužů a žen. „Je to nejen fér, ale také ekonomicky výhodné, přičemž někteří klienti smíšené týmy přímo vyžadují. Američtí či britští klienti jsou v této oblasti nejaktivnější. V České republice, ale platí to i globálně, jsou tak muži a ženy v našich týmech zastoupeni zhruba půl na půl,“ říká.

Rychetský: Nemohli jsme zrušit všechny komunistické zákony a vládnout dekrety jako při vojenském puči
Byly změny, k nimž Československo a následně Česká republika přistoupily v právním řádu po roce 1989, dostatečně radikální? Nechybovali jsme, když jsme do 90. let minulého století vstoupili s komunistickými zákony, které se jen postupně měnily? Podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského, tehdejšího místopředsedy vlády a šéfa Legislativní rady vlády, nebyla jiná cesta možná. „Bylo nezbytné vydat se cestou diskontinuity právního řádu. Avšak bylo přitom zřejmé, že nelze jednorázově zrušit celý právní řád, nastolit právní vakuum a dočasně vládnout dekrety jako při vojenském puči latinskoamerické junty,“ uvedl Rychetský na konferenci Právo v měnícím se světě, na níž zazněla i výzva, aby se odborníci šířeji zaměřili právě na novodobou právní historii.

Protesty za nezávislost justice? Jsou tu teď větší důvody, proč jít demonstrovat, míní Sokol
„Nedokáži si vysvětlit demonstrace za garanci právního státu. Zcela rozumím demonstracím proti politikům, kde jde o vyslovení politického nesouhlasu. Ty jsou naprosto korektní a ústavou zajištěné, tam není vůbec potřeba diskutovat o nějaké užitečnosti a důvodnosti,“ říká advokát a bývalý ministr vnitra Tomáš Sokol s tím, že když jde někdo protestovat s transparentem, že chce garanci právního státu, měl by v prvé řadě říct, v čem vidím poruchu, co by mělo být odstraněno a čeho by mělo být dosaženo. Proč Sokol považuje za mnohem větší důvod k demonstracím chystanou novelu zákona o policii? A jaký je jeho názor na trestní stíhání premiéra Babiše nebo někdejších komunistických pohlavárů Jakeše a Štrougala? Podívejte se na celý rozhovor v úvodu článku.

Blažek: Ochrana dlužníků může snadno sklouznout za hranu, kdy už nebude pomoci věřitelům
S obavami sleduji probíhající legislativní dění a nestačím se divit, kam až jsme od roku 2001 došli. Exekuční řád byl před 18 lety přijat jako nástroj pomoci věřitelům zoufalým z pomalého a nevýkonného nalézacího řízení s tristní vykonatelností exekučních titulů v následujícím výkonu rozhodnutí. Zavedení soukromých soudních exekutorů byla revoluční novinka, která dokázala účinně čelit mase profesionalizovaných dlužníků neochotných plnit své závazky dobrovolně. Od té doby ale uplynulo mnoho vody.

Těsně před podpisem smlouvy už nemůžete jen tak cuknout, nesete předsmluvní odpovědnost
S příchodem nového občanského zákonu byl do českého právního řádu zaveden také právní institut tzv. předsmluvní odpovědnosti. Pokud se totiž smluvní strany při vyjednávání o smlouvě dostanou do určité fáze, kdy bezdůvodný, nebo dokonce úmyslný odchod od stolu by byl pro druhou z nich značně nesolidní, nebo by ji mohl dokonce poškodit, je na místě takovýmto situacím určitým způsobem předcházet a vyvozovat z nich případnou odpovědnost.

„Skandál“ kolem Šámalových cest do zahraničí: Lidové noviny rozjíždí podivnou justiční hru
Lidové noviny rozebírají cesty do zahraničí předsedy Nejvyššího soudu Pavla Šámala. Stát za ně podle deníku zaplatil během čtyř let 207 tisíc korun. Patrně není náhodou, že se informace objevily v době, kdy se Šámal uchází o místo ústavního soudce. Články vyznívají absurdně a účelově, u takto vysoce postaveného ústavního činitele by mohlo jít i o řádově vyšší částku a nebylo by na tom nic divného. Přidávají se k tomu ale i další rozměry celé věci.

Benešové už se bát nemusíme, na zákony i kvůli nefunkční sněmovně sílu nemá
V tomto týdnu patrně skončí poslední letošní schůze Poslanecké sněmovny. Jak se ukazovalo po celý rok 2019, jde o sněmovnu nesmírně pomalou a neefektivní, která je spíše politickým kolbištěm než klíčovým schvalovatelem nových zákonů. Pokud bychom tak s koncem roku řešili, o čem jsme ve společnosti v souvislosti s právem letos nejvíce slýchávali, nebyly by to ani tak nové předpisy jako jména Andreje Babiše, Marie Benešové či Pavla Zemana.

Jak funguje konkurenční doložka v pracovních vztazích? Řeší to soudy, nejasnosti ale zůstávají
Podstatou konkurenční doložky je mezi smluvními stranami sjednaný závazek k omezení výkonu konkurenční činnosti jedné ze stran ve prospěch druhé ze stran. Konkurenční doložka je institutem pravidelně se vyskytujícím v pracovněprávních vztazích, dále ve vztazích korporace a bývalého člena jejího orgánu, ve smlouvách o obchodním zastoupení, a v dalších smluvních typech, přičemž každý z výše uvedených vztahů má svá specifika. Cílem tohoto článku je představit institut konkurenční doložky v pracovněprávních vztazích, a rozebrat několik souvisejících praktických problémů.

Pavlu Zemanovi pomáhá na Nejvyšším státním zastupitelství exmanažer ČEZ
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman získal personální posilu. Jak zjistilo INFO.CZ, s problematikou trestání právnických osob a jejich možného vyvinění mu jako analytik pomáhá bývalý ředitel útvaru corporate compliance a dříve právního útvaru skupiny ČEZ Juraj Szabó. Je tak na podobné pozici, na níž v mezičase po odchodu z advokacie působila i současná řídící partnerka advokátní kanceláře Wolf Theiss Jitka Logesová.

Prezident Zeman navrhl exministryni Helenu Válkovou na ombudsmanku
Prezident Miloš Zeman navrhl 13. prosince 2019 Poslanecké sněmovně na post veřejné ochránkyně práv bývalou ministryni spravedlnosti a současnou vládní zmocněnkyni pro lidská práva Helenu Válkovou.

ÚS: Počátek běhu promlčecí lhůty u práva na náhradu nemajetkové újmy
Ústavní soud (ÚS) dal novou šanci na odškodnění potomkům ženy, která zemřela na Štědrý den 2003 ve Fakultní nemocnici Brno. Vrchní soud v Olomouci chybně označil nárok za promlčený, podle ústavního soudce zpravodaje Jaromíra Jirsy to byla „procesní past“. Krajský soud v Brně před tím přiznal oběma žalobcům po milionu korun za trauma způsobené matčinou smrtí. Když zemřela, bylo jim osm a 11 let. Po zásahu odvolací instance ale nedostali nic. Podle rozsudku ÚS ze dne 17. prosince 2019 musí nyní Vrchní soud v Olomouci nárok projednat znovu.

Chcete na stáž pro začínající advokáty v EU? Zkuste projekt LAWYEREX
Česká advokátní komora se spolu s advokátními komorami z Francie, Španělska, Itálie, Řecka, Kypru, Polska, Rumunska a Slovenska zapojila do projektu s názvem LAWYEREX, jehož cílem je realizace výměnných stáží začínajících advokátů v zemích participujících advokátních komor.  

Ministerstvo spravedlnosti chce podle plánu investovat 12,9 mld
Ministerstvo spravedlnosti by chtělo v následujících letech proinvestovat 12,885 miliardy korun. Počítá především s rozšiřováním ubytovacích kapacit věznic či s rekonstrukcí soudních budov. Dvě největší investice, které se týkají výstavby, zahrnují vybudování Justičního areálu v Ústí nad Labem a stavbu nové věznice.

Prezident Miloš Zeman navrhl Senátu Pavla Šámala na soudce Ústavního soudu
Prezident Miloš Zeman 19. prosince 2019 předložil Senátu žádost o souhlas se jmenováním předsedy Nejvyššího soudu profesora Pavla Šámala na soudce Ústavního soudu.

Zaměstnanci ČAK znovu nadělovali jako Ježíškova vnoučata
Zaměstnanci České advokátní komory i letos přispěli finančním darem potřebným a už podruhé se zapojili do sbírky Ježíškova vnoučata pořádané Českým rozhlasem.
 

Zdroj: Lidovky.cz, info.cz, advokatnidenik.cz


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz