11. 1. 2020
ID: 110487upozornění pro uživatele

Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora

Rozsudek v kauze Rittiga je totálním debaklem obžaloby | Skils má čtyři nové partnery | White & Case získal posilu | Pavla Zemana neodvoláme | Jak funguje nové oddlužení | Ústavní soud „rozsadil“ některé své soudce | Hysterie kolem stavebního zákona je zbytečná | Justiční trůny v pohybu | Krajský soud v Českých Budějovicích bude v pověření řídit Jiří Šťastný | Čeští soudci a státní zástupci podpořili protest polských kolegů

Vážení čtenáři,

přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.


Přeji Vám hezký víkend

Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ

 

Jak funguje nové oddlužení
Od června loňského roku platí nová pravidla oddlužení spotřebitelů a živnostníků. Více než půl roku jsme mohli sledovat, co přináší v praxi. Shrnu první výsledky pozorování. Zaměřím se na to, kdo a proč nové oddlužení využívá.

Mezi dlužníky existuje mylná představa, že mají nárok na splátkový kalendář, říká Preuss
Dlužník často řeší jen to, co hoří. Předžalobní výzva je znamení, že má problém začít řešit, říká advokát Ondřej Preuss, spoluautor nového seriálu LN Dluhová poradna.

,Jsem fakt z Česka.‘ Přichází změna značení potravin
Každé zboží, které o sobě v obchodech hlásá, že pochází z České republiky, bude nově muset prozradit i to, odkud je jeho hlavní složka.

S výměnou dárků je třeba si pospíšit. Pro eshopy platí jiná pravidla
Po skončení vánočního nakupovacího šílenství a při současné kulminující slevové horečky, je každoročně leden měsícem reklamací a vracení zboží zakoupeného v kamenných prodejnách i eshopech. Spotřebitele při každém nákupu chrání právo.

Pavla Zemana neodvoláme, státních zástupců ale asi budeme potřebovat méně, říká Benešová
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) popisuje ve velkém rozhovoru pro INFO.CZ své plány na rok 2020. Týkají se například státního zastupitelství či nových procesních kodexů. „Některé kusy jsou velmi těžká materie, třeba hromadné žaloby nebo exekuční řád. Pořád tu ale není jednota, co vlastně chceme. Ať to řeknou a my to rádi napíšeme, ale musí se vědět, co chceme a ne že to budeme přepisovat každého půl roku podle toho, jak budou zrovna lobbisti řádit,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ Marie Benešová.

Exministr Kohout může být mým náměstkem, pak možná zamíří do Říma, říká Benešová
Uvolní-li se v příštích měsících místo předsedy Nejvyššího soudu, ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) se bude snažit u prezidenta Miloše Zemana prosadit současného místopředsedu Mezinárodního trestního soudu Roberta Fremra. „Dostala jsem nějaké vzkazy, že by tu nabídku přijal,“ říká Benešová v druhé části velkého rozhovoru pro INFO.CZ, která je věnovaná zejména personálním posunům v jejím resortu. Sama ministryně uvažuje, že by svým náměstkem jmenovala bývalého ministra zahraničních věcí Jana Kohouta.
 
Kancelář Karla Muzikáře Skils má čtyři nové partnery. Víme, o koho jde
Advokátní kancelář Skils vedená Karlem Muzikářem vstoupila do roku 2020 se čtyřmi novými partnery. Jde o Pavla Gondu, Pavla Grima, Tomáše Chobolu a Jiřího Zapletala. Všichni byli interně povýšeni, pro kancelář, dříve působící pod značkou Weil, Gotshal & Manges, totiž rovněž všichni pracují déle než 12 let. Skils tak má v současnosti 14 partnerů.

Rozsudek v kauze pražského dopravního podniku a Rittiga je totálním debaklem obžaloby
Rozsudek v kauze údajného tunelování pražského dopravního podniku, který soud vyhotovil po více jak půl roce, popisuje totální propadák obžaloby. Senát pražského Městského soudu zprostil obžaloby všech 17 obžalovaných. Z verdiktu, který má Ekonomický deník k dispozici, plyne, že nebyl žalovaný skutek, ze kterého státní zástupce vinil mimo jiné bývalého šéfa pražského přepravce Martina Dvořáka a lobbistu Iva Rittiga, trestným činem. Z rozsudku mimo jiné vyplynulo, že spolupracující obviněný, na jehož svědectví kauza z velké části stála, není pro soud důvěryhodným svědkem.

Exministr Svoboda pohořel u konkurzu na evropského soudce. Resort ale bude brzy hledat další zájemce
Ministerstvo spravedlnosti letos čeká množství výběrových řízení na vysoké justiční pozice. Vybírat se bude hned pět nových předsedů krajských soudů, čemuž se média tradičně a intenzivně věnují. Spíše stranou zájmu ale zůstává přeobsazování českých soudních pozic na evropské úrovni. Po úspěchu před komisí ministerstva spravedlnosti teď čeká další schvalování Jana M. Passera, který by se rád z postu soudce evropského Tribunálu přesunul o stupínek výše, přímo k Soudnímu dvoru EU. A pokud uspěje, bude nutné najít jeho nástupce. Kdo by mohl mít o místo zájem? Ledacos napovídá už seznam Passerových protikandidátů z předchozí volby.

Ústavní soud „rozsadil“ některé své soudce. Co nenápadné personální změny ovlivní?
Začátek letošního roku přinesl také několik změn u nejdůležitějších soudů v zemi, které sice zatím nevzbudily příliš pozornosti, v dlouhodobějším horizontu ale mohou výrazně ovlivnit rozhodování klíčových justičních těles v zemi. Jde o to, že u Ústavního soudu se změnilo složení jednotlivých senátů a u Nejvyššího správního soudu skončili dva výrazní soudci: Petr Průcha a Miloslav Výborný.

Januš: Hysterie kolem stavebního zákona je zbytečná. Předpisy takto vznikají standardně
Se stavebním řízením je v České republice dlouhodobě problém, celé trvá příliš dlouho. Mnohé naděje se upínaly k novému stavebnímu zákonu, který měl být účinný od příštího roku. Už teď, na začátku roku 2020 si ale troufnu tvrdit, že nebude. Osud jeho aktuálně chystaného znění, za nímž autorsky stojí zejména advokát František Korbel, se totiž ocitl v pořádných reputačních problémech. Pochybnosti, které chystanou legislativu provázejí, ať již jsou důvodné, nebo ne, ale přímo vybízejí k tomu, abychom se konečně pořádně zaměřili na to, jak se u nás připravují a schvalují zákony.

Justiční trůny v pohybu: Šámalův úspěch i neúspěch vytvoří šance pro další výrazné tváře
V médiích, a ve veřejném prostoru vůbec, padají v poslední době obzvláště často jména několika výrazných soudců. Rok 2020 je, nebo alespoň může být, zásadní pro jejich další kariéry a rovněž pro příští směřování české justice. Vybrali jsme pětici důležitých aktérů českého soudnictví, do jejichž dalších pracovních osudů mohou dříve či později zasáhnout aktuálně zamýšlené posuny u Ústavního a Nejvyššího soudu. Kdo jsou tedy soudci budoucnosti?

Senát o nominaci JUDr. Šámala na ústavního soudce rozhodne asi v lednu
Senát o nominaci předsedy Nejvyššího soudu Pavla Šámala na post ústavního soudce rozhodne pravděpodobně do konce ledna. Čas na to má ale do 17. února 2020. Profesor Šámal by měl u Ústavního soudu obsadit místo po Janu Musilovi, který před rokem rezignoval ze zdravotních důvodů.

OSA čelí pokutě od ÚOHS za zneužití dominance
Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním (OSA) dostal pokutu 10,67 milionu korun za zneužití dominantního postavení. Svazu ji uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za postup v letech 2008 až 2014, když požadoval po ubytovacích zařízeních platbu za přijímač v pokoji i v případě, že v něm nebyl nikdo ubytován. Pokuta zatím není pravomocná.

Krajský soud v Českých Budějovicích bude v pověření řídit Jiří Šťastný
Krajský soud v Českých Budějovicích bude dočasně v pověření řídit JUDr. Jiří Šťastný, jeden ze čtyř dosavadních místopředsedů soudu. Jméno pověřeného obdržel 7. ledna 2020 soud datovou schránkou z Ministerstva spravedlnosti ČR. Ve funkci předsedy k dnešku rovněž skončil ze zdravotních důvodů JUDr. Milan Tripes.

Čeští soudci a státní zástupci podpořili protest polských kolegů
Česká Soudcovská unie a Unie státních zástupců (USZ) společně podpořily polské soudce a prokurátory, kteří budou v sobotu 11. ledna 2020 protestovat proti tlakům tamní vlády na justici. Projednávaný zákon, jenž umožňuje postihnout soudce za kritiku kontroverzní soudní reformy, je podle českých stavovských spolků v právním státě nepřijatelný. USZ prohlášení zveřejnila na svém facebookovém profilu.
 

Zdroj: Lidovky.cz, info.cz, advokatnidenik.cz


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz