epravo.cz

Přihlášení


Registrace nového uživatele
Zapomenuté heslo
Přihlášení
  • ČLÁNKY
  • ZÁKONY
  • SOUDNÍ ROZHODNUTÍ
  • AKTUÁLNĚ
  • UKRAJINA
  • E-shop
  • Advokátní rejstřík
  • občanské právo
  • obchodní právo
  • insolvenční právo
  • finanční právo
  • správní právo
  • pracovní právo
  • trestní právo
  • evropské právo
  • veřejné zakázky
  • ostatní právní obory
13. 5. 2021
ID: 113003upozornění pro uživatele

Řízení o nesrovnalosti dle zákona o evidenci skutečných majitelů

Dne 1. června 2021 vstoupí v účinnost diskutovaný zákon č. 37/2021 Sb., o evidence skutečných majitelů (dále jen „evidenční zákon“) a současně s ním provázané části novely zákona č. 253/2018 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu, v platném znění (dále jen „AML zákon“).

Evidenční zákon nově upravuje problematiku skutečných majitelů a fungování jejich evidence. Oproti současné právní úpravě zavádí některé nové instituty a postupy, jako je právě řízení o nesrovnalosti, a dále zejména sankce za porušení v něm uložených povinností.

Nesrovnalost

Nesrovnalostí se dle evidenčního zákona rozumí stav, kdy platné údaje nebo údaje, které byly z evidence skutečných majitelů vymazány bez náhrady nebo s nahrazením novými údaji, neodpovídají nebo neodpovídaly skutečnému stavu, nebo stav, kdy v evidenci skutečných majitelů nejsou zapsány žádné údaje. Jinak řečeno, nesrovnalost v zapsaných údajích se rozumí chyba v údajích aktuálních i dříve zapsaných, případně absence povinně zapisovaných údajů.

Řízení o nesrovnalosti vede soud příslušný k zápisu do evidence skutečných majitelů. U právnických osob tak bude příslušný krajský soud, v jehož obvodu má právnická osoba sídlo. Soud řízení zahajuje bez návrhu, a to na základě oznámení nebo na základě vlastních zjištění.

Reklama
Judikatura vysokých soudů ke spoluvlastnictví (online - živé vysílání) - 20.5.2022
Judikatura vysokých soudů ke spoluvlastnictví (online - živé vysílání) - 20.5.2022
20.5.2022 09:003 025 Kč s DPH
2 500 Kč bez DPH

Koupit

O nesrovnalosti jsou soud povinny informovat orgány veřejné moci a povinné osoby dle AML zákona, které nesrovnalost zjistí při výkonu své činnosti.

Postup při zjištění nesrovnalosti povinnou osobou

Dojde-li povinná osoba při provádění kontroly klienta k závěru, že údaje o jeho skutečném majiteli (současném nebo bývalém), ke kterému v průběhu této činnosti došla, se liší od údaje uvedeného v evidenci, má povinnost tento rozpor řešit. V první řadě musí povinná osoba klienta na zjištěnou nesrovnalost upozornit a umožnit mu se k těmto zjištěním vyjádřit. Pokud klient nevyvrátí nebo neodstraní nesrovnalost bez zbytečného odkladu (s přihlédnutím k časové náročnosti případného zápisu do evidence skutečných majitelů), oznámí povinná osoba nesrovnalost příslušnému soudu. Oznámení nesrovnalosti soudu povinná osoba doloží skutečnostmi nebo písemnostmi, které nesrovnalost osvědčují, a případně vyjádřením klienta.

Nesplnění výše uvedených povinností je přestupkem, za které povinné osobě hrozí pokuta až do výše 1 000 000 Kč.

Postup soudu

Při zjištění nesrovnalosti soud nejprve evidující osobu vyzve k vyvrácení nebo odstranění nesrovnalosti ve lhůtě, kterou za tím účelem určí. Pokud evidující osoba výzvu neuposlechne, soud usnesením zahájí řízení o nesrovnalosti.

Pokud nesrovnalost spočívala v tom, že do evidence skutečných majitelů nebyl evidující osobou zajištěn zápis žádného údaje, soud o tom po marné výzvě vyrozumí správní orgán příslušný k projednání přestupků.

Soud však nezahajuje řízení o nesrovnalosti automaticky, ale pouze v těch případech, kdy je to vhodné k ochraně práv třetích osob. Zda dojde k zahájení řízení o nesrovnalosti tak soud rozhodne dle svého uvážení s ohledem na povahu a poměry dané evidující osoby, které se nesrovnalost týká. Obecně se tedy řízení nezahájí při každé nesrovnalostí, ale pouze v těch případech, kdy může nesrovnalost způsobit újmu nebo jiné negativní důsledky.

Účastníkem řízení o nesrovnalosti je evidující osoba a popřípadě také ten, o němž má soud za to, že v rozporu s evidenčním zákonem neposkytl evidující osobě potřebnou součinnost (typicky půjde o skutečného majitele).

Současně s vydáním usnesení o zahájení řízení o nesrovnalosti zapíše soud do evidence skutečných majitelů poznámku o nesrovnalosti, v níž uvede, v čem je nesrovnalost spatřována. Tato poznámka má pouze informativní charakter a nespojují se s ní žádné další důsledky.

Výsledkem řízení o nesrovnalosti může být buď vyvrácení, nebo potvrzení nesrovnalosti (případně rozhodnutí, kterým je část nesrovnalostí vyvrácena a část potvrzena).

Je-li nesrovnalost vyvrácena, soud zapíše v rámci poznámky do evidence, že nesrovnalost byla vyvrácena a současně poznámku vymaže. Údaj o výsledku řízení tak bude zřejmý pouze z výpisu s historickými údaji. Z výpisu aktuálních údajů vymazaná poznámka zjevná nebude.

Je-li nesrovnalost potvrzena, soud po nabytí právní moci rozhodnutí o nesrovnalosti zapíše v rámci poznámky o nesrovnalosti, jak bylo v řízení rozhodnuto, den vzniku nesrovnalosti a dobu trvání nesrovnalosti, vymaže nesprávné platné údaje a zapíše údaje odpovídající skutečnému stavu, vyšly-li v řízení najevo. Zároveň soud pošle opis rozhodnutí o nesrovnalosti správnímu orgánu příslušnému k projednání přestupků.

Soud případně rozhodne také o tom, že důvodem nesrovnalosti je neposkytnutí potřebné součinnosti evidující osobě ze strany skutečného majitele. V takovém případě totiž za přestupek spočívající v nesrovnalosti neodpovídá evidující osoba, ale právě osoba, která neposkytla potřebnou součinnost.

Důsledky rozhodnutí o nesrovnalosti

S rozhodnutím o nesrovnalosti se pojí také přestupková odpovědnost. Evidující osoba se totiž dopustí přestupku pokud:

  1. nezajistí včas zápis do evidence skutečných majitelů, nebo
  2. zápis nezajistí do 15 dnů od právní moci rozhodnutí o nesrovnalosti, aby byly do evidence skutečných majitelů zapsány nové údaje, vymazal-li soud nesprávné údaje bez náhrady.

Jak je uvedeno výše, přestupku se též může dopustit osoba, která neposkytla evidující osobě potřebnou součinnost.

Za výše uvedené přestupky lze uložit pokutu až 500 000 Kč.

Zákaz vyplácení zisku a výkonu hlasovacích práv

Dalším negativním důsledkem nesrovnalosti spočívající v tom, že v evidenci skutečných majitelů nejsou zapsány požadované údaje, ať už z důvodu, že právnická osoba nezajistila zápis, nebo že soud údaje pro nesrovnalost vymazal, je zákaz vyplácení podílu na prospěchu a zákaz výkonu hlasovacích práv.

Evidenční zákon totiž zakazuje obchodní korporaci vyplatit podíl na zisku nebo jiných vlastních zdrojích právnické osobě nebo svěřenskému fondu, který nemá v evidenci skutečných majitelů zapsaného žádného skutečného majitele. Dále se obchodní korporaci zakazuje vyplatit podíl na zisku fyzické osobě – skutečnému majiteli v případě, že není jako skutečný majitel obchodní korporace zapsán v evidenci skutečných majitelů. Zákaz výplaty podílu rovněž platí pro právnické osoby nebo svěřenské fondy, jejichž je tato fyzická osoba rovněž skutečným majitelem.

A zákaz se vztahuje i na samotné hlasování v nejvyšším orgánu. Není-li skutečný majitel obchodní korporace zapsán v evidenci skutečných majitelů, nesmí při rozhodování nejvyššího orgánu této obchodní korporace vykonávat hlasovací práva nebo rozhodovat jako její jediný společník on, ani právnická osoba nebo ten, kdo jedná na účet svěřenského fondu, jejichž je rovněž skutečným majitelem.

Hlasovací práva v obchodní korporaci nesmí při rozhodování nejvyššího orgánu vykonávat nebo jako její jediný společník rozhodovat také právnická osoba, jež nemá v evidenci skutečných majitelů zapsaného žádného skutečného majitele.

V praxi to tedy znamená, že nejen že nesmí být skutečnému majiteli, který není v evidenci skutečných majitelů zapsán, nebo právnické osobě, která nemá skutečného majitele zapsaného, vyplacen zisk, ale tato osoba zároveň nesmí v nejvyšším orgánu o rozdělení zisku (ani jakékoliv jiné záležitosti) hlasovat.

Veřejné zakázky

Velmi negativní důsledky může mít nesrovnalost v případě zájemců o veřejné zakázky.

Od 1.6.2021 si dle zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, musí zadavatel zjistit údaje o skutečném majiteli vybraného dodavatele, a to získáním úplného výpisu z evidence skutečných majitelů. Pokud nebudou příslušné údaje dodavatele v evidenci skutečných majitelů zapsány a zadavatel je tak nebude moci zjistit, dodavatele vyloučí.

Zadavatel zároveň může závazek z již uzavřené smlouvy na veřejnou zakázku vypovědět nebo od ní odstoupit bez zbytečného odkladu poté, co zjistí, že o dodavateli byly v průběhu zadávacího řízení uvedeny v evidenci skutečných majitelů nepravdivé údaje. K vypovězení nebo odstoupení od smlouvy by pak z důvodu opatrnosti a předcházení případných soudních sporů mělo dojít až v návaznosti na rozhodnutí o nesrovnalosti, kterým soud nepravdivost zapsaných údajů potvrdí.

Závěrem

Domníváme se, že s účinností evidenčního zákona bude velmi obtížné, ne-li nemožné uniknout důsledkům a sankcím spojeným s nezapsanými nebo nesprávně zapsanými údaji v evidenci skutečných majitelů. Doporučujeme tedy všem, na které se evidenční zákon vztahuje, tuto skutečnost nepodcenit a v předstihu se připravit na jeho účinnost.
 


Aneta Koubková
,
paralegal

 

 

 

 

GT Legal, advokátní kancelář, s.r.o

Pujmanové 1753/10a
140 00 Prague 4

Tel.:    +420 224 813 299
e-mail: office@gt-legal.com 


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz


Aneta Koubková (GT Legal)
13. 5. 2021
pošli emailem
vytiskni článek
  • Tweet

Další články:

  • Jak probíhá získání licence od ČNB? Poznatky z praxe
  • Distanční smlouvy a smlouvy uzavřené mimo obchodní prostory s operátory – 1. díl
  • Přislíbené jednání ve smlouvě o smlouvě budoucí není vymahatelné, pokud nebylo převzato do hlavní realizační smlouvy
  • Novinky v právní úpravě krytých dluhopisů
  • Zákon o elektronizaci zdravotnictví
  • Zisk z výlučného majetku a jeho vliv na rozsah SJM
  • Odškodňování zaopatřeného dítěte zemřelého zaměstnance v právní úpravě platné do 31. 12. 2020
  • Podmínka dostatečných finančních prostředků pro získání pobytového oprávnění cizincem v České republice z pohledu teorie a praxe
  • Uzavírání občanských sňatků cizinci na území České republiky
  • Novela zákona o evidenci skutečných majitelů
  • Obtěžování zápachem a pronikání karcinogenních látek z tabákových výrobků do bytu

Související produkty

Online kurzy

  • Spolky pohledem daňového práva
  • Darování pro případ smrti alternativou vydědění?
  • Určitost předmětu podnikání ve společenské smlouvě
  • Aktuální judikatura vysokých soudů
  • Aktuální judikatura ve věcech náhrady škody
Lektoři kurzů
Mgr. Stanislav Servus,  LL.M.
Mgr. Stanislav Servus, LL.M.
Kurzy lektora
JUDr. et Mgr.  Pavla  Voříšková, Ph.D.
JUDr. et Mgr. Pavla Voříšková, Ph.D.
Kurzy lektora
doc. JUDr. Filip Melzer, LL.M., Ph.D.
doc. JUDr. Filip Melzer, LL.M., Ph.D.
Kurzy lektora
Mgr. František Korbel, Ph.D.
Mgr. František Korbel, Ph.D.
Kurzy lektora
JUDr. Milan Hulmák, Ph.D.
JUDr. Milan Hulmák, Ph.D.
Kurzy lektora
JUDr. Kristýna Faltýnková
JUDr. Kristýna Faltýnková
Kurzy lektora
JUDr. Katarina Maisnerová ml.
JUDr. Katarina Maisnerová ml.
Kurzy lektora
JUDr. Petr Bezouška, Ph.D.
JUDr. Petr Bezouška, Ph.D.
Kurzy lektora
doc. JUDr. Petr Tégl, Ph.D.
doc. JUDr. Petr Tégl, Ph.D.
Kurzy lektora
JUDr. Daniela Kovářová
JUDr. Daniela Kovářová
Kurzy lektora
všichni lektoři

Nejčtenější na epravo.cz

  • 24 hod
  • 7 dní
  • 30 dní
  • Přislíbené jednání ve smlouvě o smlouvě budoucí není vymahatelné, pokud nebylo převzato do hlavní realizační smlouvy
  • DEAL MONITOR
  • Právními inovátory roku se stali experti z Vodafone, Akademie věd, RWS i advokáti z Rowan Legal a Eldison
  • Novinky v právní úpravě krytých dluhopisů
  • Zisk z výlučného majetku a jeho vliv na rozsah SJM
  • Pohledávka
  • Prostý elektronický podpis dle EIDAS v soudní praxi
  • Obtěžování zápachem a pronikání karcinogenních látek z tabákových výrobků do bytu
  • Obtěžování zápachem a pronikání karcinogenních látek z tabákových výrobků do bytu
  • Novela zákona o evidenci skutečných majitelů
  • Rozhodnutí o nerozdělení zisku pohledem judikatury Nejvyššího soudu ČR
  • Elektronická (r)evoluce v pracovním právu?
  • Zisk z výlučného majetku a jeho vliv na rozsah SJM
  • Přislíbené jednání ve smlouvě o smlouvě budoucí není vymahatelné, pokud nebylo převzato do hlavní realizační smlouvy
  • Druhá změna parametrů nejen exekučních srážek ze mzdy pro rok 2022 - část 3.: Příklady výpočtů
  • K otázce obrany proti nesprávnému postupu zadavatele u veřejných zakázek malého rozsahu
  • Prostý elektronický podpis dle EIDAS v soudní praxi
  • Nejvyšší soud: započtení není splněním dluhu
  • Elektronická (r)evoluce v pracovním právu?
  • Je zaměstnanec povinen nahradit zákazníkovi zaměstnavatele škodu, kterou mu způsobil při výkonu práce pro zaměstnavatele?
  • Dva časté omyly ohledně minimální mzdy
  • Obtěžování zápachem a pronikání karcinogenních látek z tabákových výrobků do bytu
  • Kauza Sberbank a započtení pohledávek
  • Kdy musí být půlhodina poskytnutá zaměstnanci na jídlo a oddech zaměstnavatelem proplacena?

Pracovní pozice

Soudní rozhodnutí

Náklady řízení

Zrušení spoluvlastnictví a jeho vypořádání v řízení před soudem má povahu tzv. iudicii duplicis, které je charakteristické tím, že nelze vycházet ze zásady tzv. procesního...

Pohledávka

Samotný výsledek přezkumného řízení ohledně téže pohledávky v insolvenčním řízení vedeném na majetek dlužníkova spoludlužníka (její úspěšné popření) v insolvenčních ani...

Náhrada škody

Cena nových přepravních obalů je skutečnou škodou na odcizených, zčásti opotřebených obalech, které jsou využívány v uzavřeném systému více dodavateli k přepravě výrobků...

Doručování

Materiální funkce doručení, tj. seznámení se s obsahem písemnosti i přes její vadné (v rozporu se zákonem učiněné) doručení, může být z povahy věci naplněna pouze v případě,...

Diskriminace (exkluzivně pro předplatitele)

Služby určené veřejnosti v sobě zahrnují nejen služby dostupné (nabízené) veřejnosti jako je přístup ke zboží a službám typu péče o tělo (např. kadeřnictví, pedikúra), o...

Hledání v rejstřících

  • mapa serveru
  • o nás
  • reklama
  • podmínky provozu
  • kontakty
  • publikační podmínky
  • FAQ
  • obchodní a reklamační podmínky
  • Ochrana osobních údajů - GDPR
  • Nastavení cookies
AIVD 100 nej
© EPRAVO.CZ, a.s. 1999-2022, ISSN 1213-189X      developed by Actimmy
Provozovatelem serveru je EPRAVO.CZ, a.s. se sídlem Dušní 907/10, Staré Město, 110 00 Praha 1, Česká republika, IČ: 26170761, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze pod spisovou značkou B 6510.

Jste zde poprvé?

Vítejte na internetovém serveru epravo.cz. Jsme zdroj informací jak pro laiky, tak i pro právníky profesionály. Zaregistrujte se u nás a získejte zdarma řadu výhod.


Protože si vážíme Vašeho zájmu, dostanete k registraci dárek v podobě unikátního video tréningu od jednoho z nejznámějších českých advokátů a rozhodců JUDr. Martina Maisnera, Ph.D., MCIArb, a to "Taktika vyjednávání o smlouvách".


Registrace je zdarma, k ničemu Vás nezavazuje a získáte každodenní přehled o novinkách ve světě práva.


Vaše data jsou u nás v bezpečí. Údaje vyplněné při této registraci zpracováváme podle podmínek zpracování osobních údajů



Nezapomněli jste něco v košíku?

Vypadá to, že jste si něco zapoměli v košíku. Dokončete prosím objednávku ještě před odchodem.


Přejít do košíku


Vaši nedokončenou objednávku vám v případě zájmu zašleme na e-mail a můžete ji tak dokončit později.