21. 5. 2001
ID: 7688upozornění pro uživatele

Sněmovna schválila vodní zákon a přerušila schůzi do úterý

Přestávky pro zasedání poslaneckých klubů a další průtahy způsobily, že sněmovna nestihla projednat většinu zákonů, které si naplánovala. Z významnějších předloh schválila vládní návrh zákona o vodách.


Přestávky pro zasedání poslaneckých klubů a další průtahy způsobily, že sněmovna nestihla projednat většinu zákonů, které si naplánovala. Z významnějších předloh schválila vládní návrh zákona o vodách, který zavádí poplatek za odběr podzemní pitné vody. Odpoledne poslanci schůzi přerušili do úterý.

Schvalování zákona o vodách provázely spory mezi poslaneckými kluby. Podle ODS zákon zavádí novou spotřební daň na pitnou vodu. Zatímco ministr zemědělství Jan Fencl byl s předlohou spokojen, ministru životního prostředí Miloši Kužvartovi se nelíbí.

Další předlohou, kvůli níž se ostře střetli hlavně právníci z řad poslanců, byla novela občanského zákoníku, která předpokládá zřízení elektronického rejstříku zástav. Autoři novely soudí, že přispěje k rozvoji podnikání. Její zamítnutí dnes sněmovna nepodpořila, a tak příští týden rozhodne o jejím schválení.

Sněmovna zamítla jinou novelu občanského zákoníku, kterou připravili čtyřkoaliční poslanci a jež měla přispět k omezení černého trhu s byty. Úspěšnější byl vládní návrh novely celního zákona, který poslanci postoupili k dalšímu projednání ve výborech. Cílem předlohy je zjednodušit celní postupy a zákony.

Příští týden bude mezi hlavní body patřit schvalování zákona, na jehož základě mají účastníci domácího protifašistického odboje dostat finanční částku. Poslanci rozhodnou o tom, zda součástí zákona bude i záloha na odškodnění obětí nucených prací z doby nacistické okupace. Navíc možná vyzvou německý parlament, aby se zasadil o urychlené odškodnění těchto obětí.

Sněmovna má příští týden rovněž zvolit 15 ze 45 kandidátů na členství v Radě České televize a rozhodnout o přijetí novely trestního řádu, která by měla zrychlit trestní řízení a zlepšit ochranu lidí poškozených při trestných činech. V prvním čtení posoudí návrh služebního zákona, který má přispět ke zformování profesionálního a nestranného sboru státních úředníků.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz