Soud chce kvůli evidenci Pavlíka u StB slyšet dva bývalé agenty
Dva bývalí agenti komunistické
státní bezpečnosti (StB) budou muset soudu objasnit, zda je děkan
brněnské filozofické fakulty Jan Pavlík evidován v seznamu agentů
oprávněně, či ne. Petr Valehrach vedl spis na Pavlíka jako na
sledovanou osobu s krycím názvem Felon, Vladislav Kotečka měl
vést spis Pavlíka jako agenta s krycím jménem Břeťa.
"Já jsem s StB nikdy nespolupracoval," řekl dnes na chodbě soudu Pavlík, který se dál odmítl s novináři bavit. U pražského městského soudu se domáhá verdiktu, že nebyl agentem. Ministerstvo vnitra mu koncem loňského roku vystavilo pozitivní lustrační osvědčení.
Kotečka i Valehrach jsou v invalidním důchodu a kvůli špatnému zdravotnímu stavu se dnes k pražskému soudu nedostavili. Oba ale zaslali písemná prohlášení, v nichž tvrdí, že Pavlík nikdy spolupráci s StB nepodepsal. Podle soudce Martina Valehracha je však nutné svědky vyslechnout osobně. Spis proto pošle brněnskému městskému soudu, který výslechy provede. Líčení odročil na neurčito.
Podle soudce je důležitější výslech Kotečky, který měl vést původní spis na agenta Pavlíka. Spis již neexistuje, jsou na něj ale odkazy ve spise Pavlíka jako prověřované osoby. Kotečka ve svém prohlášení uvedl, že se s Pavlíkem sešel v 70. letech asi třikrát. Pavlík ale podle něj nevěděl, že je agentem státní bezpečnosti. "Zřejmě si myslel, že jsem stále u kriminálky, kde jsem pracoval dříve...Žádnou spolupráci s StB mi nepodepsal," tvrdí Kotečka.
Také Valehrach uvedl, že Pavlík nikdy agentem nebyl. Sám jej prý kvůli tomu z pokynu svého nadřízeného sháněl po celém Brně. "Odmítl s námi komunikovat, dohodli jsme se, že to bude prezentovat před mým nadřízeným," napsal Valehrach.
Pražský městský soud se také pokusí zjistit osud Pavlíkova zmizelého svazku - vznese kvůli tomu dotaz na Bezpečnostní informační službu (BIS). Spis podle soudce vedla Krajská správa StB v Brně a ze spisového materiálu vyplývá, že ho pak převzala BIS. Spisy měla z krajské správy předat ministerstvu vnitra, odboru spisové a archivní služby. "Ministerstvu předložila seznam spisů, které byly takto předány a tento spis mezi nimi není. Jaký byl jeho osud, nevíme," uvedl soudce.
Ministerstvo vnitra kvůli dávné administrativní chybě původně Pavlíkovi vystavilo negativní lustrační osvědčení. Pavlíkovo jméno bylo zapsáno v seznamech spolupracovníků StB s chybným datem narození - místo 1953 tam bylo 1935. Když se však seznamy agentů porovnávaly s evidencí obyvatelstva, zjistilo se, že osoba jménem Jan Pavlík narozená 9. září 1935 neexistuje.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz