19. 5. 2014
ID: 94358upozornění pro uživatele

Souhrn významných legislativních událostí 12.5.2014 – 18.5.2014

Sněmovna schválila novelu zákona, která vyjasňuje právní postavení hybridních dluhopisů. Jde o cenné papíry, s nimiž je spojeno právo na splacení určité částky při splnění určené podmínky. Investor má v případě takového cenného papíru právo, nikoliv povinnost, být uspokojen při splatnosti dluhopisu akciemi vydavatele dluhopisu předem stanoveným kurzem. Hybridní dluhopis je tak kombinací dluhopisu a akcie.

Vláda

12. května 2014

Vláda schválila usnesení, které usnadňuje příchod Amazonu do Brna
Vláda schválila usnesení, na jehož základě mohou brněnští zastupitelé změnit územní plán v průmyslové zóně Černovická terasa. Díky tomu by tam mohl být postaven sklad americké internetové obchodní firmy Amazon, která slibuje vytvoření 1500 pracovních míst. Vláda si před deseti lety při převodu zóny ze státu na město dala podmínku, že v ní nesmějí stát sklady. Primátor Roman Onderka (ČSSD) dnes ČTK řekl, že je potřeba, aby na usnesení navázalo 20. května zastupitelstvo Brna a územní plán změnilo. Někteří Brňané proti stavbě protestují zejména kvůli předpokládanému zvýšenému dopravnímu provozu.

Vláda schválila sankce za neoprávněně získané emisní povolenky
Sankce za neoprávněně získané bezplatné emisní povolenky a povinnost je vracet má zavést novela příslušného zákona, který dnes schválila podle údajů na webu vláda. Pokuta bude pro provozovatele mnohonásobně vyšší než cena povolenky. Novela má především sladit českou legislativu s evropskou.

Vláda změnila status SFRB a přestěhovala jeho sídlo do Prahy
Vláda dnes změnila status Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) kvůli rozdělování evropských peněz prostřednictvím programu JESSICA. Kvůli němu musel být založen Holdingový fond SFRB, jehož vznik nyní vláda definitivně posvětila. Schválená novela také přesunula sídlo fondu z Olomouce do Prahy.

Vláda schválila změnu zákona o drahách, týká se Drážního úřadu
Rozhodnutí Drážního úřadu coby regulačního subjektu zřejmě bude moci být přezkoumáno pouze soudem, zatímco dosud se přezkoumávalo odvoláním k vyšší instanci, tedy k ministerstvu dopravy. Změnu dnes v rámci novely zákona o drahách schválila vláda. Vyplývá to z informací na internetových stránkách kabinetu. Norma je výlučně zaměřena na zavedení evropských směrnic.

Vláda schválila normu o poplatcích za údaje o nehodách a za spory
Vláda dnes schválila návrh novely zákona o správních poplatcích za poskytnutí údajů z evidence dopravních nehod. Informace by měly stát 100 korun. Předloha by zavedla taky poplatek za návrh na rozhodnutí sporu u veřejnoprávních smluv. Cena by se měla odvíjet od výše peněžního plnění, nepřevýší ale milion korun. O schválení novely novináře informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Vláda schválila novelu zákona o auditorech, zpřesňuje kompetence
Vláda dnes schválila návrh novely zákona o auditorech, která zpřesňuje kompetence Rady pro veřejný dohled nad auditem a Komory auditorů. Vyplývá to z informací na internetových stránkách vlády. Podle návrhu by rada měla vedle dohledu nad řízením a provozováním systému kontroly kvality auditorů schvalovat základní obecná pravidla a osoby, které kontrolu kvality u auditorů a auditorských společností provádějí. Norma reaguje na požadavky EU.

Vláda přerušila debatu o regulaci cen ve vodárenství
Vláda dnes přerušila jednání o návrhu koncepčního řešení regulace cen ve vodárenství. Podle premiéra Bohuslava Sobotky je nutné upravit navrhované usnesení a zúžit počet navrhovaných variant řešení. Premiér to uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády.

Výdajové rámce vláda opět odložila, čeká se na dohodu koalice
Vláda dnes již potřetí odložila projednávání střednědobých výdajových rámců státního rozpočtu v dalších letech. Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Zároveň zopakoval, že nejdříve se musí na parametrech rozpočtu shodnout vládní koaliční strany. Ministerstvo financí navrhovalo rámce zvýšit. 


Poslanecká sněmovna

14. března 2014

Sněmovna možná změní pravidla vymáhání dlužného povinného ručení
Sněmovna dala šanci návrhu KSČM, který má zpřesnit pravidla vymáhání příspěvků za dlužné povinné ručení. Požadavku části koalice a TOP 09 na zamítnutí příslušné novely v souladu s doporučením vlády dnes poslanci nevyhověli. Před dalším schvalováním normu projednají sněmovní výbory rozpočtový a hospodářský.

O povinnosti vymáhat škodu po úřednících se rozhodne v červnu
Před závěrečným schvalování je ve Sněmovně předloha TOP 09 a Starostů, podle níž by stát musel vymáhat po úřednících škodu, kterou mu způsobili nezákonným rozhodnutím nebo nesprávným postupem. Poslanci o ní budou hlasovat po dnešním druhém čtení patrně na červnové schůzi. Výsledek je nejistý. Zatímco kontrolní výbor doporučil normu přijmout, ústavně-právní výbor ji nepodpořil.

NKÚ by měl kontrolovat veřejné peníze, rozhodla Sněmovna
Sněmovna dnes schválila ústavní novelu o rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Úřad by měl podle předlohy prověřovat nakládání s veřejnými penězi, s penězi z veřejných rozpočtů a také s majetkem firem, v nichž má majetkovou účast stát, kraje nebo obce. Norma míří k posouzení do Senátu.

Z živnostenského rejstříku zřejmě zmizí bydliště podnikatelů
Živnostenský rejstřík zřejmě od příštího roku nebude obsahovat údaje o bydlišti a místě pobytu živnostníků. Tyto údaje mají patřit mezi neveřejné. Změnu přinese vládní novela živnostenského zákona, kterou dnes hladce schválila Sněmovna. Žádný z poslanců nebyl proti. Dolní komora ve vládní předloze pouze zpřesnila rozsah údajů, které mají být neveřejnými. Ministerstvo průmyslu a obchodu s tím souhlasilo.

Firmy asi budou opět dostávat příspěvky na zdravotně znevýhodněné
Firmy budou zřejmě znovu dostávat od státu příspěvky na mzdu zdravotně znevýhodněných zaměstnanců. Tuto kategorii pracovníků obnoví novela o zaměstnanosti, kterou dnes schválila Sněmovna. Základní dotace by měla činit až 5000 korun měsíčně. Vláda ji navrhovala o tisícikorunu nižší. Předloha míří k posouzení do Senátu.

Sněmovna schválila zákonnou úpravu hybridních dluhopisů
Sněmovna schválila novelu zákona, která vyjasňuje právní postavení hybridních dluhopisů. Jde o cenné papíry, s nimiž je spojeno právo na splacení určité částky při splnění určené podmínky. Investor má v případě takového cenného papíru právo, nikoliv povinnost, být uspokojen při splatnosti dluhopisu akciemi vydavatele dluhopisu předem stanoveným kurzem. Hybridní dluhopis je tak kombinací dluhopisu a akcie.

Poslanci neschválili zpřísnění zákona o významné tržní síle
Sněmovna dnes při schvalování rozsáhlé novely zákona o potravinách odmítla schválit současně s tím i zpřísnění zákona o významné tržní síle, který má především chránit dodavatele obchodních řetězců. Zpřísnění obsahoval pozměňovací návrh zemědělského výboru, který ale poslanci při závěrečném schvalování nepřijali. Odpůrci návrhu argumentovali tím, že jde o přílepek, tedy o změnu nesouvisejícího zákona.

Sněmovna schválila změny zákonů na podporu stability bank
Sněmovna schválila rozsáhlou změnu zákonů vyplývající z nových evropských směrnic, které upravují podnikání bank a dalších finančních institucí. Mají vytvořit podmínky pro větší stabilitu finančního systému. Změna mimo jiné znamená, že Česká národní banky by od příštího roku neměla dohlížet na úroveň likvidity poboček zahraničních bank působících v tuzemsku. Materiál nyní dostane k projednání Senát.

SZPI bude moci rychleji reagovat na krizové situace
Státní zemědělská a potravinářská inspekce bude moci reagovat rychleji v případě krizových situací, jako byla například předloňská metanolová kauza. Umožnit jí to má novela, kterou dnes poslanci schválili a odeslali do Senátu. Inspekce má mít nově možnost například zakázat užívání prostor osobě, která odmítne vpustit její inspektory do provozu.

Obchodníci budou muset uvádět země, z nichž berou většinu zboží
Sněmovna schválila rozsáhlou změnu potravinového zákona, která mimo jiné ukládá řetězcům povinnost informovat o zemích, z nichž odebírají největší část svého sortimentu. Novela také nově rozšiřuje okruh institucí, které budou hlídat restaurace a další stravovací provozy. Novelu, která je označována za největší změnu potravinové legislativy za 15 let, nyní dostane k projednání Senát.

Doba ochrany práv ke zvukovým nahrávkám se asi prodlouží
Doba ochrany autorských práv ke zvukovým nahrávkám se asi prodlouží z 50 na 70 let. Počítá s tím novela autorského zákona, kterou dnes schválila Sněmovna. Předlohu, jejíž přijetí vyžaduje Evropská komise, nyní dostane k posouzení Senát. Poslanci novelu přijali ve vládní verzi i vzhledem k tomu, že kvůli její absenci komise už zahájila s Českem sankční řízení.

Sněmovna podpořila normu o změně odměňování vojáků
Sněmovna v dnešním úvodním kole podpořila novelu zákona o vojácích z povolání, která má změnit systém odměňování příslušníků ozbrojených sil. Vojákům dá podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) kariérní řád a narovná platové podmínky ve prospěch nižších hodností. Norma míří k posouzení do branného výboru, který na to bude mít tři měsíce místo obvyklých dvou.

Sněmovna zvolila nové členy rad fondu dopravy a SZIF
Sněmovna dnes zvolila nové členy dozorčích rad Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) a Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI). V dozorčí radě SZIF zasedne předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek, předseda klubu KSČM Pavel Kováčik a místopředseda poslanců KDU-ČSL Petr Kudela. Do dozorčí rady SFDI zvolila Sněmovna poslance ANO Stanislava Pflégra a kandidáta KDU-ČSL Pavla Šustra.

Sněmovna zvolila do Rady ČRo moderátora Vodochodského
Zbývající volné místo v Radě Českého rozhlasu obsadí moderátor a scénárista Ivan Vodochodský. Na šest let ho do této funkce dnes zvolila Sněmovna. Neuspěl ředitel pražské zoo Miroslav Bobek ani evangelický farář Miloš Rejchrt. Poslanci naopak nezvolili dva nové členy Rady ČTK, ani jeden z kandidátů nezískal dostatečný počet hlasů.

V zákoníku asi přibudou nové trestné činy ohledně zneužívání dětí
V trestním zákoníku patrně přibudou dva nové trestné činy související s pohlavním zneužíváním dětí - účast na pornografickém představení a navazování nedovolených kontaktů s dítětem. Činy budou trestné i pro právnické osoby. Předpokládá to novela, kterou dnes hladce schválila Sněmovna. Pro firmy bude podle předlohy, kterou nyní posoudí Senát, trestná na návrh ústavně-právního výboru taky lichva.

Sněmovna: ČR bude plnit závazky k NATO
Česko pokládá členství v Severoatlantické alianci za základní pilíř své bezpečnostní politiky a je připraveno plnit všechny své závazky. Na návrh ministra obrany Martina Stropnického (ANO) to dnes uvedla Sněmovna. Ministr deklaraci navrhl v reakci na úterní kritiku zejména pravicové opozice kvůli jeho údajným výrokům o tom, že Česko nepodporuje stálé umístění vojsk NATO na svém území.

15. března 2014

Normu Úsvitu o exekutorech vrátila Sněmovna autorům k dopracování
Předlohu opozičního hnutí Úsvit o zavedení územní příslušnosti exekutorů podle krajů dnes Sněmovna vrátila autorům k dopracování. Změna by podle nich vedla ke snížení nákladů exekucí, které hradí dlužník. Kritici ale poukazovali na to, že problémy neřeší a naopak by mohla vést ke zneužívání exekucí. Poslanci Úsvitu přistoupili na návrh předsedy ústavně-právního výboru Jeronýma Tejce (ČSSD), aby se o úpravě dál debatovalo v odborné skupině.

Sněmovna schválila smlouvu s Izraelem o boji proti kriminalitě
Sněmovna schválila smlouvu s Izraelem, která má zabezpečit kvalitnější spolupráci mezi úřady obou zemí při boji s kriminalitou. Vztahovat se má na všechny formy trestné činnosti, zejména na organizovaný zločin, obchodování s lidmi, dětskou pornografií a řadu jiných trestných činů. Senát smlouvu schválil v dubnu, nyní ji dostane k podpisu prezident. Poslanci dnes také schválili obdobnou smlouvu s Bosnou a Hercegovinou.

Pozastavení činnosti by mělo hrozit 56 stranám, uvedla Sněmovna
Vláda by měla podle dnešního verdiktu Sněmovny navrhnout Nejvyššímu správnímu soudu (NSS) pozastavení činnosti 56 stran a hnutí, které do dolní komory řádně nedodaly výroční finanční zprávy o svém loňském hospodaření. U dalších 13 stran, které už pozastavenou činnost mají za stejné provinění, by měl kabinet navrhnout jejich zrušení.


Senát

13. března 2014

Senát o doplnění ústavních soudců rozhodne 29. května
Senát bude další ústavní soudce volit ve čtvrtek 29. května. Kandidáty jsou prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník, předseda volebního senátu Nejvyššího správního soudu Vojtěch Šimíček a bývalý ústavní soudce Jiří Nykodým. Jejich nominaci tradičně přijde obhajovat prezident Miloš Zeman. Termín schůze dnes stanovil senátní organizační výbor, oznámila ČTK tisková tajemnice horní komory Eva Davidová.

14. března 2014

Lichovník, Šimíček a Nykodým mají nakročeno mezi ústavní soudce
Souhlas Senátu se jmenováním mezi ústavní soudce zřejmě získají všichni tři nynější prezidentští kandidáti. Jsou jimi prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník, předseda volebního senátu Nejvyššího správního soudu Vojtěch Šimíček a bývalý ústavní soudce Jiří Nykodým. Jejich zvolení dnes horní komoře doporučil její ústavně-právní výbor.


Pozn.:

Soud EU: Lidé mohou žádat Google, aby na ně internet "zapomněl"
13. května 2014 - Lidé se mohou obracet na společnost Google s žádostí, aby ze svých výsledků vyhledávání na internetu odstranila jejich soukromá data. Rozhodl tak Soudní dvůr EU v případu španělského občana, který se domáhal "práva být zapomenut" ve výsledcích populárního vyhledávače společnosti. Firma podle soudu musí posoudit opodstatněnost takové žádosti. V případě, že nevyhoví, může se žadatel obrátit na odpovědné dozorčí nebo soudní orgány, uvedl evropský soud v tiskové zprávě.

ÚS odmítl stížnost rodičů, kteří dostali pokutu kvůli očkování
14. května 2014 - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost rodičů, kteří nenechali syna naočkovat povinnou hexavakcínou. Oba za to dostali šestitisícovou pokutu. Nové usnesení, které ústavní soudci zveřejnili ve své databázi, je v souladu s dalšími verdikty ve sporech kvůli očkování. Například Nejvyšší správní soud (NSS) nedávno v jiné kauze uvedl, že negativní názor na očkování a obava z možných rizik nevyvazuje rodiče z povinnosti umožnit vakcinaci dětí.

Propuštěný policista může být souzen, rozhodl Nejvyšší soud
16. května 2014 - Policista propuštěný ze služebního poměru může kvůli stejnému prohřešku stanout před soudem. Podobný postup není porušením právní zásady, podle které nelze dvakrát rozhodovat o téže věci a dvakrát za ni potrestat téhož člověka. Vyplývá to z verdiktu Nejvyššího soudu (NS) v případu bývalého policisty z Prahy, o kterém dnes ČTK informoval mluvčí soudu Petr Knötig.

NS zrušil rozsudek, který přiznal uražené úřednici kytici růží
16. května 2014 - Muž, který urážel pracovnici stavebního úřadu, jí nemusí posílat pugét růží a písemnou omluvu. Neobvyklý bod rozsudku Okresního soudu Praha-východ zrušil Nejvyšší soud (NS). Uložená povinnost nebyla přiměřená původnímu provinění. Okresní soud také opomenul, že se muž spontánně omluvil už v jednací síni. ČTK to zjistila z nedávného usnesení publikovaného v soudní databázi.

Nesouhlas jednoho z rodičů není dle soudu překážkou střídavé péče
16. května 2014 - Nesouhlas jednoho z rodičů není překážkou při soudním rozhodování o střídavé péči. Hlavním kritériem musí být zájmy dítěte, mezi které patří zachování vztahu s oběma rodiči. Vyplývá to z usnesení Ústavního soudu (ÚS), který odmítl stížnost proti verdiktu o střídavé péči. Podala ji matka jménem svého dítěte. Pokud to podmínky umožňují, je podle ÚS vhodné, aby se na výchově podíleli oba rodiče.

Zdroj: ČTK


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz