22. 2. 2016
ID: 100577upozornění pro uživatele

Souhrn významných legislativních událostí 15.2.2016 – 21.2.2016

Ústavní soud (ÚS) vyškrtl z vyhlášky ministerstva spravedlnosti povinnou fyzickou přítomnost insolvenčních správců v úředních hodinách jednotlivých provozoven. Soud tak vyhověl návrhu skupiny senátorů, podle kterých sporná část předpisu odporovala insolvenčnímu zákonu i zdravému rozumu. Pod návrh se podepsalo 21 senátorů, za které jednal Petr Bratský (ODS). Podle něj soudní verdikt znamená potvrzení, že ministr spravedlnosti nemůže měnit výklad zákona a musí respektovat dělbu moci.

Vláda

17. února    

Vláda mění pravidla zvyšování důchodů, návrh projedná Sněmovna
Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) posílá do Sněmovny návrh, který má kabinetu umožnit zvyšovat penze víc, pokud by valorizace podle pravidel zákona měla být hodně nízká. Důchody by ale mohl ročně zvedat maximálně o 1,7 procenta. Penzisté by vyšší částku dostávali vždy od ledna jako dosud. Na úpravě pravidel valorizace se dohodla v prosinci koalice. Aby změna začala platit, musí ji schválit zákonodárci a podepsat prezident. Opoziční ODS návrh považuje za předvolební populismus vlády.

Vláda schválila strategii boje proti sociálnímu vyloučení
Na 6000 rodin, které žijí v ubytovnách, by se mělo do konce roku 2020 přestěhovat do běžných bytů. Za pět let by v nestandardním bydlení nemělo déle než měsíc pobývat žádné dítě. Počítá s tím Strategie boje proti sociálnímu vyloučení na roky 2016 až 2020, kterou schválila vláda. Informoval o tom ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD).

Vláda schválila Plán rozvoje internetových sítí nové generace
Vláda schválila návrh Plánu rozvoje internetových sítí nové generace, který by měl Česku umožnit čerpat 14 miliard Kč dotací z evropských fondů. S podobou materiálu dlouhodobě nesouhlasí telekomunikační firmy i Hospodářská komora ČR.

Vláda potvrdila ve funkci předsedu Správy rezerv Švagra
Vláda potvrdila ve funkci předsedu Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavla Švagra. Výběr nového předsedy požadoval služební zákon. Švagr byl jediným uchazečem.

Vláda zatím nerozhodla o zrušení privatizace lázní
Vláda odsunula o týden rozhodnutí o zrušení privatizace Státních léčebných lázní Janské Lázně a Státního podniku Horské lázně Karlova Studánka, jak navrhuje ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Ministr řekl, že zatím nebyly vypořádány rozpory s ministerstvem financí. Podle předkládací zprávy panuje obava, že soukromí vlastníci se zaměří na komerční využití lázní, čímž by někteří pacienti ztratili možnost léčby. Podle MF se struktura péče zajistí smluvně.

Na přípravě vědní politiky vůbec poprvé spolupracovaly i firmy
Podpora aplikovaného výzkumu se má podle vicepremiéra pro výzkum Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) zaměřit především na perspektivní oblasti, které táhnou české hospodářství. Vláda schválila Národní politiku výzkumu, vývoje a inovací ČR až do roku 2020, která má přispět ke zvýšení konkurenceschopnosti státu. Vůbec poprvé jsme do přípravy vědní politiky přizvali soukromý sektor a i na základě jejich připomínek nastavujeme systém do budoucna, uvedl Bělobrádek. Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) ale kritizuje to, že přijetí dokumentu nepředcházela dostatečná diskuse.

Plíškův návrh na zpřísnění činnosti znalců vláda nepodpořila
Zákonodárci budou projednávat návrh poslance Martina Plíška z TOP 09 na zpřísnění podmínek pro činnost soudních znalců se záporným stanoviskem vlády. Plíšek chce novelou zákona o znalcích a tlumočnících zavést pro soudní znalce například vstupní zkoušky, které ověří jejich vědomosti.

Vláda odmítla změny v odškodňování za reality na Ukrajině
Vláda navrhne Ústavnímu soudu, aby zamítl žádost na zrušení některých podmínek pro odškodnění za nemovitosti zanechané na Podkarpatské Rusi, která je nyní součástí Ukrajiny. Návrh ministra pro legislativu a lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) schválil kabinet.

Vláda ve Sněmovně nepodpoří návrhy KSČM
Vláda podle očekávání při projednávání ve Sněmovně nepodpoří návrh poslankyň KSČM na omezení věku dětí, které mohou navštěvovat takzvané dětské skupiny. Předkladatelky chtějí, aby do těchto skupin mohly chodit děti nejvýše do pěti let věku. Před zahájením povinné školní docházky by musely navštěvovat obvyklou mateřskou školu nebo přípravný ročník základní školy. O záporném stanovisku vlády informoval tiskový odbor Strakovy akademie.


Poslanecká sněmovna

17. února

Výbor doporučil dvě sazby zdanění hazardu místo tří
Zdanění hazardu by mělo od příštího roku podléhat jen dvěma sazbám. Na technická zařízení, tedy hlavně automaty, by se měla vztahovat sazba 35 procent a na ostatní druhy hazardu sazba 23 procent. I přes nesouhlas ministerstva financí to doporučil sněmovní rozpočtový výbor, když projednával trojici návrhů zákonů, které mají od příštího roku hazard nově regulovat.

Výbor přerušil debatu o placení daně z nabytí nemovitostí

Sněmovní rozpočtový výbor přerušil debatu o vládním návrhu, aby daň z nabytí nemovitých věcí nově platil výhradně kupující. K debatě se výbor vrátí v březnu a poslanci budou mít do té doby čas předkládat pozměňovací návrhy. Změna má podle vládního návrhu platit od 1. dubna.

Rozdělování peněz do sportu by mohlo být spravedlivější

Sněmovna by měla schválit novelu zákona o podpoře sportu, která si klade za cíl zajistit spravedlivější rozdělování státních dotací mezi sportovní organizace. Poslancům to doporučil jejich školský výbor. Předloha předpokládá mimo jiné vznik rejstříku sportovních organizací a sportovců, který povede ministerstvo školství.

Zákaz kouření v restauracích dostal podporu zdravotnického výboru
Sněmovna by měla schválit zákaz kouření v restauracích, barech, kavárnách, vinárnách a dalších podobných zařízeních. Poslancům to doporučil značnou většinou hlasů zdravotnický výbor. Nepodpořil navrhované úpravy, jež by vládní normu ohledně omezení kouření zmírnily. Úlevy se ale možná nakonec dočkají elektronické cigarety, na něž by se podle návrhu zákona vztahovaly stejné restrikce jako na standardní tabákové výrobky.

Svátek 17. listopadu možná bude i dnem studentstva

Svátek Dne boje za svobodu a demokracii, který připadá na 17. listopadu, se možná bude připomínat i jako Mezinárodní den studentstva. K významným dnům asi přibude v kalendáři Mezinárodní den seniorů, jenž by byl 1. října. Poslancům to doporučil schválit školský výbor v rámci poslanecké novely příslušného zákona, jež má za významný den stanovit den narození českého krále a římského císaře Karla IV.

18. února

Sněmovna patrně zmírní zákon o trestní odpovědnosti firem
Sněmovna by měla schválit předlohu o rozšíření okruhu trestných činů, za něž mohou nést odpovědnost firmy. Poslancům to doporučil ústavně-právní výbor. Plénum by mělo podle jeho stanoviska přijmout taky úpravu, podle které bude moci soud společnosti trestní odpovědnosti v některých případech zprostit, řekl předseda výboru Jeroným Tejc (ČSSD). O normě, jež bude čelit návrhu Františka Laudáta z TOP 09 na zamítnutí, rozhodnou poslanci zřejmě v březnu.

U krácení daně asi bude opět trestná i příprava tohoto činu

U krácení daně patrně bude opět trestná i příprava tohoto činu. Sněmovna by měla vládní novelu trestního řádu podle doporučení ústavně-právního výboru schválit. Poslanec ODS Marek Benda zřejmě neuspěje s požadavkem, aby byla trestnost přípravy krácení daně z normy vypuštěna. Předloha bude čelit při březnovém rozhodování na plénu i návrhu Františka Laudáta (TOP 09) na zamítnutí. Podle kritiků by mohla vést trestnost přípravy krácení daně ke zneužívání a k likvidaci podnikatelů.

Náklady na založení firmy s ručením omezeným se zřejmě sníží
Sněmovní ústavně-právní výbor doporučil poslancům schválit novelu, podle níž budou společnosti s ručením omezeným osvobozeny od soudního poplatku za první zápis do obchodního rejstříku. Náklady nutné k založení takovéto společnosti zřejmě budou sníženy z 11.300 korun na 100 eur (2700 korun).

Poslanci by měli v březnu rozhodnout o zákazu kouření v hospodách

Sněmovna by mohla na své březnové schůzi schvalovat například zákon, který zakáže kouření v restauracích. Poslanci by také mohli schvalovat novou regulaci hazardu, nový zákon o zadávání veřejných zakázek a rovněž vyšší daňové slevy na děti. Počítá s tím návrh programu schůze, který schválil sněmovní organizační výbor. Poslanci zasednou v úterý 1. března odpoledne. Na programu mají zatím 225 bodů.

Zemědělský výbor chce omezit práva hygieniků 

Hygienikům hrozí ztráta pravomocí při kontrole veřejných stravovacích zařízení ve prospěch Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). Vyplývá to z úprav novely o potravinách a tabákových výrobcích, které schválil sněmovní zemědělský výbor. Sněmovna by měla o novele rozhodnout na březnové schůzi.

Vazbu asi budou moci časem nahradit elektronické náramky

Místo vazby asi bude moci být část obviněných lidí hlídána prostřednictvím elektronických náramků. Vládní novelu trestního řádu, jež to umožní, doporučil poslancům schválit ústavně-právní výbor. Podpořil taky úpravu Bronislava Schwarze (ANO), podle níž by lidé odsouzení k obecně prospěšným pracím měli na jejich vykonání rok místo nynějších dvou. O podobě novely trestního řádu bude Sněmovna rozhodovat zřejmě v březnu.

Sněmovní výbor podpořil zpoplatnění podnětu k ÚOHS za 10 tisíc Kč
Sněmovní výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj na svém jednání podpořil zvýšení poplatku za podání podnětu k antimonopolnímu úřadu na 10.000 korun. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO), která v novém zákoně o zadávání veřejných zakázek navrhovala 1000 korun, s tímto krokem zásadně nesouhlasí.

Sněmovna by měla schválit úpravy základních registrů
Sněmovna by měla schválit úpravy zákona o základních registrech, které mají mimo jiné za cíl zlepšení elektronické komunikace s obyvateli. Po výboru pro veřejnou správu podpořil vládní předlohu i bezpečnostní výbor navzdory obavám pravicové opozice z možného úniku údajů.

Výbor podpořil vznik elektronické Sbírky zákonů s úpravou
Sněmovna ve vládní normě o vzniku elektronické Sbírky zákonů asi zmírní požadavky na odůvodnění těch návrhů zákonů, které nepředkládá vláda. Úpravu podpořil ústavně-právní výbor, sdělil zpravodaj Martin Plíšek (TOP 09), který ji navrhl. Ministerstvo vnitra si od sbírky slibuje zvýšení dostupnosti, přehlednosti a srozumitelnosti platného práva.

Sociální výbor doporučil schválit zvýšení příspěvku na péči
Schválit zvýšení příspěvku na péči o deset procent od srpna doporučil Sněmovně její sociální výbor. Navrhuje i rychlé přidělení dávky lidem po autonehodě, amputaci či mozkové příhodě, kteří pobývali delší dobu v nemocnici. Výbor se na tom shodl na svém jednání. Se zvýšením příspěvku počítá novela o sociálních službách. Upravuje také podmínky držení lidí v ústavech a zvedá pokuty za provozování sociálních služeb bez registrace.

Záměr MPSV: Dětské azylové domy budou dostávat peníze na lůžko
Financování azylových domů pro děti v tísni, jako jsou třeba klokánky, by se mělo v příštím roce změnit. Zatímco nyní tyto domovy dostávají od státu příspěvek za dobu, kdy v nich dítě pobývá, nově by měly mít platbu za lůžko. Pobíraly by tak peníze i tehdy, když by v nich zrovna žádné děti nebyly. Na jednání sněmovního sociálního výboru to řekla ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD).

Návrh na zpřísnění podmínek pro držitele zbraní asi čekají změny
Poslanci možná budou měnit vládní návrh na zpřísnění pravidel pro legální držitele zbraní. Některým z nich se nelíbí například možnost policejních domovních prohlídek. Debatu při zasedání bezpečnostního výboru vyvolalo taky navrhované zkrácení platnosti zbrojního průkazu z deseti na pět let. Členové výboru jednání o normě, která taky zpřísní nakládání s municí, přerušili. Vrátí se k němu patrně v březnu.


Senát

17. února

Senát možná zpřesní novelu o poplatcích za těžbu uhlí

Senát možná zpřesní některé pasáže novely horního zákona, podle níž by měl stát dostávat více peněz z poplatků za povrchovou těžbu hnědého uhlí. Horní komoře to doporučil její ústavně-právní výbor přes nesouhlas zástupců ministerstva průmyslu a obchodu. Senát o novele, kterou má ještě projednat jeho hospodářský výbor, rozhodne počátkem března.

Vysokoškolskou novelu možná Senát schválí beze změn
Vysokoškolskou novelu, která má změnit pravidla pro akreditace studijních oborů, možná Senát schválí bez úprav. Doporučil mu to  jeho ústavně-právní výbor, rozhodl o tom nejtěsnější většinou. Senátoři přitom žádné úpravy novely nenavrhovali. Novelu má ještě projednat senátní školský výbor, horní komora o ní rozhodne počátkem března.


Pozn.:

ÚS kritizoval odškodňování pracovních úrazů podle bodů a tabulek
16. února 2016 - Odškodňování pracovních úrazů podle bodů a tabulek považuje Ústavní soud (ÚS) za problematické. Justice by měla postupovat individuálně a zohledňovat konkrétní okolnosti, vyplývá z nálezu. Ústavní soudci při tom odkázali na nový občanský zákoník, podle kterého není výkonná moc oprávněná limitovat soudy v přiznávání spravedlivé a dostatečné náhrady.

Poplatky za komunální odpad se asi změní, budou i podle množství
16. února 2016 - Poplatky za komunální odpad by se měly měnit a s nimi i jejich svoz. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) totiž v novém zákonu o odpadech navrhuje dvojí způsob platby - buď jako dosavadní roční poplatek za občana, nebo podle toho, kolik odpadu vyprodukuje. Záležet bude na obci, jaký způsob zpoplatnění občana za nakládání s odpady zvolí. MŽP předpokládá, že čím menší obec bude, tím snáze umožní občanům platit podle množství vyprodukovaného odpadu. Obce tvrdí, že to nebude fungovat.

Soudy mají opět posoudit přiměřenost kroků ÚOHS u kartelu pekáren
17. února 2016 - Soudy mají znovu posoudit, zda Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) při zajišťování důkazů u kartelu pekařů před více než deseti lety postupoval v souladu s právem. Rozhodl o tom Ústavní soud. Případ více než padesátimilionové pokuty pro Delta pekárny, OK REST a Penam se vrací před Krajský soud v Brně. Pokuty jsou podle ÚOHS stále pravomocné. Nález Ústavního soudu bude mít zřejmě obecnější platnost, protože soudy dosud přiměřenost postupu ÚOHS při přepadových kontrolách neposuzovaly.

ÚS zrušil povinnou přítomnost insolvenčních správců v provozovně
17. února 2016 - Ústavní soud (ÚS) vyškrtl z vyhlášky ministerstva spravedlnosti povinnou fyzickou přítomnost insolvenčních správců v úředních hodinách jednotlivých provozoven. Soud tak vyhověl návrhu skupiny senátorů, podle kterých sporná část předpisu odporovala insolvenčnímu zákonu i zdravému rozumu. Pod návrh se podepsalo 21 senátorů, za které jednal Petr Bratský (ODS). Podle něj soudní verdikt znamená potvrzení, že ministr spravedlnosti nemůže měnit výklad zákona a musí respektovat dělbu moci.

Praxe soudů při zápisech do rejstříků je rozkolísaná, zjistil NS
17. února 2016 - Praxe rejstříkových soudů při zápisech obchodních korporací je po rekodifikaci civilního práva značně rozkolísaná, zjistil Nejvyšší soud (NS) studiem stovek rozhodnutí. Část problémů spjatých se zákonem o obchodních korporacích chce vyřešit sjednocujícím stanoviskem.

Nejvyšší soud podle ústavních soudců nerespektuje jejich názor
18. února 2016 - Nejvyšší soud (NS) podle ústavních soudců nerespektuje jejich závazný názor na problematiku dobré víry při nabývání majetku od nevlastníka, a vybočuje tak ze své pravomoci. NS v reakci uvedl, že si uvědomuje závaznost nálezů Ústavního soudu (ÚS) a bude na argumentační posun v jeho judikatuře samozřejmě reagovat v příštích rozhodnutích.

ÚS odmítl stížnost bývalého exekutora proti odvolání z funkce
18. února 2016 - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Oldřicha Svobody proti odvolání z funkce exekutora v Hradci Králové. Rozhodnutí kárného senátu Nejvyššího správního soudu tak již nelze nijak zvrátit. Svoboda ve stížnosti neúspěšně poukazoval na to, že kárný senát jednal bez jeho přítomnosti, zjistila ČTK z usnesení v databázi ÚS.


Zdroj: ČTK

EPRAVO.CZ, a.s. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázán.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz