23. 1. 2012
ID: 80211upozornění pro uživatele

Souhrn významných legislativních událostí 16. 1. 2012 – 22. 1. 2012

Obvinění, kteří nespáchali zvlášť závažný zločin a včas se k němu doznají, se možná budou v budoucnosti podílet na určení svého trestu. Ústavně právní výbor sněmovny podpořil příslušnou novelu trestního řádu a s pozměňovacím návrhem ji doporučí ke schválení sněmovně.

 
Vláda

18. ledna 2012

Vláda navrhuje, aby o smlouvě o fiskální odpovědnosti rozhodli lidé v referendu
Kabinet Petra Nečase (ODS) se na svém středečním zasedání dohodnul, že o smlouvě o fiskální unii by měli lidé rozhodnout v referendu. Strana TOP 09 to odmítá, považuje to za alibismus a politická reprezentace by za své kroky v této oblasti měla nést odpovědnost, uvedl Mediafaxu důvěryhodný zdroj.

Ministři schválili změny v archivaci digitálních dokumentů a v elektronickém podpisu
Archivování dokumentů v digitální podobě by mělo dostat jasný systém a pravidla, jejich návrh v podobě novely zákona o archivnictví ve středu podle zdroje agentury Mediafax odsouhlasila vláda. Ministerstvo vnitra společně s tím navrhlo upravit zákon o elektronickém podpisu.

Vláda odsouhlasila začlenění auditu do finanční kontroly veřejné správy
Součástí systému finanční kontroly ve veřejné správě by se nově měl stát audit, který bude moci probíhat stejně jako například u peněz z evropských fondů. V novele zákona o finanční kontrole to navrhuje ministerstvo financí, vláda normu ve středu podle zdroje agentury Mediafax posvětila.

Vláda opět přerušila projednávání rozpočtu Pozemkového fondu na letošní rok
Nečasův kabinet na svém středečním zasedání už podruhé přerušil projednávání rozpočtu Pozemkového fondu na letošní rok, Mediafaxu to sdělil důvěryhodný zdroj obeznámený s jednáním. Předloha mimo jiné počítá s tím, že fond by měl v příštím roce zaniknout.

Vláda se seznámila s materiálem, který hájí zachování kastrací u sexuálních deviantů
I přes opakované kritiky ze strany evropského výboru pro zabránění mučení a nelidskému či ponižujícímu zacházení, ministerstvo zdravotnictví trvá na zachování možnosti chirurgických kastrací u sexuálních deviantů. Vyplývá to z materiálu, se kterým se ve středu seznámila vláda, uvedl Mediafaxu zdroj.

Vláda schválila předlohu určující podmínky předkládání návrhů právních aktů Evropské komisi
Nečasův kabinet na svém středečním zasedání schválil předlohu, která určuje podmínky předkládání návrhů právních aktů Evropské komisi, Mediafaxu to uvedl zdroj obeznámený s jednáním vlády. Od 1. dubna se totiž můžou občané Evropské unie obracet na Evropskou komisi s vlastními návrhy právních aktů.

Česko musí v Bruselu uhájit možnost stavby jaderných bloků, řekl vládě premiér
Česká republika musí vyvinout maximální úsilí, aby ovlivnila nastavení nové evropské legislativy a pravidel pro jadernou energetiku, jinak může přijít o šanci stavět další jaderné bloky. Doporučení je součástí dokumentu, který ve středu vládě předložil premiér Petr Nečas (ODS).

Nečasův kabinet připravil o práci silničního zmocněnce Kopeckého a jeho kolegy
Vládní zmocněnec pro silniční výstavbu na Opavsku František Kopecký (ODS) přišel o místo i svůj téměř stotisícový měsíční plat. Zrušení Kopeckého pozice i většiny dalších míst zmocněnců navrhl ministr dopravy Pavel Dobeš (VV), vláda krok podle informací zdroje agentury Mediafax ve středu schválila.

Vláda potvrdila Bartušku ve funkci temelínského zmocněnce do června 2014
Nečasův kabinet potvrdil mandát Václava Bartušky ve funkci vládního zmocněnce pro dostavbu jaderné elektrárny Temelín (JETE) až do června 2014. Agenturu Mediafax o tom informoval důvěryhodný zdroj obeznámený s jednáním kabinetu, o prodloužení mandátu požádal sám Bartuška.


Poslanecká sněmovna

18. ledna 2012

Rozpočtový výbor podpořil zjednodušené emise dluhopisů
Sněmovní rozpočtový výbor ve středu doporučil přijmout zákon, podle kterého by mohly emitovat dluhopisy fyzické osoby a navíc bez schvalování od České národní banky (ČNB). K vládnímu návrhu zákona nepodal nikdo pozměňovací návrh.

Novela o zrušení doživotní imunity zákonodárců by měla platit od roku 2013, navrhl sněmovně výbor
Ústavně právní výbor Poslanecké sněmovny ve středu přijal pozměňovací návrh k ústavní novele, podle níž by poslanci, senátoři a ústavní soudci přišli o možnost být chráněni před trestním stíháním do konce života. Účinnost zákona chce výbor posunout na 1. ledna 2013.

Výbor dal zelenou zprůhlednění systému poskytování dotací a výpomoci ze státního rozpočtu
Přístup k penězům ze státního rozpočtu by mohl být v budoucnu těžší. Návrh protikorupční novely rozpočtových pravidel, který přesně definuje náležitosti pro žádosti o finance ze státní kasy a ukládá povinnost zveřejňovat je na internetu, podpořil ve středu sněmovní rozpočtový výbor.

Výbor doporučuje sněmovně schválit zákon na posílení ochrany spotřebitelů
Ústavně právní výbor se ve středu usnesl, že doporučí sněmovně, aby schválila novelu občanského zákoníku z dílny ČSSD. Předloha má za cíl zabránit současnému trendu obcházení zákona ze strany podnikatelů při uzavírání smluv mimo provozovnu, ze kterých nelze odstoupit.

Kvalifikaci si budou učitelé doplňovat na pedagogických fakultách, rozhodl školský výbor
Sněmovní Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu se ve středu dohodl na podobě zákona o pedagogických pracovnících. Výsledná podoba, kterou projedná plénum Poslanecké sněmovny, počítá například s doplňujícím vzděláním pro pedagogy, uvedla zpravodajka Jaroslava Wenigerová (ODS).

Výbor chce zmírnit majetkové křivdy na vystěhovalcích z Podkarpatské Rusi
Křivdy českým občanům, kteří museli svůj majetek v Podkarpatské Rusi v roce 1945 zanechat tehdejšímu Sovětskému svazu, by měl zmírnit senátorský návrh, který ve středu podpořil sněmovní hospodářský výbor. Státní rozpočet by přišel o 200 až 210 milionů korun.

Bezpečnostní výbor sněmovny přerušil jednání o prolomení bankovního tajemství
Výbor pro bezpečnost Poslanecké sněmovny ve středu přerušil projednávání vládní novely o bankách, která mimo jiné přináší možnost prolomení bankovního tajemství ze strany tajných služeb. Podle poslanců se k návrhu musí vyjádřit Stálá komise pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby (BIS).

Rozpočtový výbor přerušil jednání o přístupu tajných služeb k bankovním účtům
Sněmovní rozpočtový výbor přerušil jednání novely zákonu o bankách, díky kterému by měly zpravodajské služby přístup k informacím o bankovních transakcích a zůstatku na účtu. Znovu se novela bude projednávat na konci února, řekla ve středu Mediafaxu místopředsedkyně Helena Langšádlová (TOP 09).

Rozpočtový výbor se na změně poplatků za svoz odpadu nedohodl
Poslanci rozpočtového výboru nepřijali ve středu žádné usnesení ohledně novely zákona o místních poplatcích. Novela počítá s tím, že by lidé místo současných 250 korun platili obcím za svoz odpadu až 750 korun za rok.

Sněmovní výbor podpořil novelu trestního řádu, která zavádí dohodu o vině a trestu
Obvinění, kteří nespáchali zvlášť závažný zločin a včas se k němu doznají, se možná budou v budoucnosti podílet na určení svého trestu. Ústavně právní výbor sněmovny ve středu podpořil příslušnou novelu trestního řádu a s pozměňovacím návrhem ji doporučí ke schválení sněmovně.

Sněmovní výbor přerušil projednávání novely trestního zákoníku, která zavádí postih za špiclování
Novelu trestního zákoníku, která zavádí tresty za špehování, poslanci na středeční schůzi ústavně právního výboru neprojednali, vrátí se k ní zase na své další schůzi. Novelu z dílny sociální demokracie prodiskutují předkladatelé nejdříve s ministerstvem spravedlnosti.

Bezpečnostní výbor navrhl zahraniční cesty a ustavil své podvýbory
Členové výboru pro bezpečnost Poslanecké sněmovny si ve středu navrhli dvě zahraniční cesty – do Izraele a spojenou cestu na Slovensko a do Maďarska. Poté si stihli ustavit i tři podvýbory, jejich členy schválí na příštím jednání.

Díky zákonu o mediaci se bude možné vyhnout soudním sporům, návrh podpořil výbor sněmovny
Vyhnout se soudním sporům, řešit konflikt bez dlouhých čekacích lhůt a bez zbytečných finančních nákladů umožní návrh zákona o mediaci ve všech netrestních záležitostech. Předlohu projednal ve středu ústavně právní výbor a s pozměňovacími návrhy ji doporučí schválit sněmovně.

19. ledna 2012

Poslanci mají předběžný plán zahraničních cest, vyjedou i do Etiopie
Vedení Poslanecké sněmovny ve čtvrtek schválilo záměry zahraničních cest jednotlivých výborů. Z plánů vypadly některé cesty do Polska nebo na Slovensko, poslanci se naproti tomu mohou těšit na výjezd do Etiopie nebo Indonésie, potvrdila předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová.


Ministerstvo spravedlnosti

20. ledna 2012

Ministr spravedlnosti Pospíšil v Plzni jmenoval novou krajskou státní zástupkyní Annu Maříkovou
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil jmenoval v pátek do funkce a uvedl do úřadu novou krajskou státní zástupkyni pro Plzeňský kraj, kterou se stala Anna Maříková. Až doposud vedla Maříková státní zastupitelství Plzeň sever, kde podle slov Pospíšila dosahovala vynikajících výsledků.

Oběti trestných činů najdou poradny již ve 20 městech v Česku
Ministerstvo spravedlnosti v loňském roce podpořilo vznik dvacítky nových poraden pro oběti trestných činů. Novináře o tom v pátek informoval ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).


Pozn.:

Poplatku ze vstupného podléhá i registrační poplatek, řekl Nejvyšší správní soud
16. ledna 2012  - Pořadatelé kulturních, společenských, vzdělávacích, prodejních nebo sportovních akcí jsou povinni odvádět poplatky ze vstupného, i když je někdy maskují jako speciální registrační poplatky. Agentuře Mediafax to v pondělí řekla mluvčí Nejvyššího správního soudu Sylva Dostálová.

LN: Stát chce omezit moc exekutorů
17. ledna 2012 - Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) navrhuje úpravu zákona, která omezí výhodnost exekutorského byznysu. Firmy budou mít povinnost poslat dlužníkovi upomínku, informují v úterním vydání Lidové noviny. Soudnímu vymáhání dlužné částky by nově mělo předcházet tzv. předžalobní plnění

Ústavní soud rozhodl ve prospěch muže, domáhajícího se odškodnění za nespravedlivé odsouzení
18. ledna 2012 - Ústavní soud ve středu vyhověl stížnosti Radka Horvátha, který se domáhá na státu náhrady škody za jeho nezákonné odsouzení. Verdikt vynesla soudkyně Dagmar Lastovecká.

Banky žádají starší lidi, aby jim při sjednání půjček odkázali majetek, Nejvyšší soud to nyní zatrhl
19. ledna 2012 - Banky nemohou chtít po lidech, aby při sjednávání půjčky přistoupili na požadavek, že jim v případě úmrtí odkáží na úkor dědiců svůj majetek. Nejvyšší soud označil ve svém sjednocujícím stanovisku pro české soudy tuto praxi za nemorální, řekl ve čtvrtek agentuře Mediafax jeho mluvčí Petr Knötig.

HN: Stát odpírá léčbu těžce nemocným, první pacienti podávají žalobu
20. ledna 2012 - Osm pacientů, kterým teplické centrum pro roztroušenou sklerózu odmítlo dát s odvoláním na finanční limity drahé biologické léky, podává žalobu. Soudy v Česku tak budou vůbec poprvé rozhodovat o tom, jestli může stát odpírat těžce nemocným nákladnou léčbu, píší v pátečním vydání Hospodářské noviny.

Zdroj: Mediafax.cz


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz