9. 5. 2011
ID: 73742upozornění pro uživatele

Souhrn významných legislativních událostí 2.5. – 8.5.2011

Odběratelé elektřiny či plynu budou mít možnost do tří měsíců odstoupit od smlouvy o dodávkách energie bez udání důvodu, pokud jejich dodavatel změní cenu nebo jiné smluvní podmínky. Vyplývá to z rozsáhlé novely energetického zákona, kterou odsouhlasili poslanci.

 
Vláda

4. května 2011

Vládní kabinet schválil aktualizovaný konvergenční program
Vláda na svém středečním zasedání schválila návrh aktualizovaného konvergenčního programu České republiky na léta 2010 až 2014 , který předpokládá, že všechny příjmy získané zvýšením nižší sazby DPH půjdou na snížení rozpočtového schodku. Agentuře Mediafax to uvedl zdroj obeznámený s jednáním vlády.

Vládní kabinet vzal na vědomí provedená protipovodňová opatření za uplynulý rok
O celkové výši čerpání finančních prostředků v jednotlivých dílčích programech protipovodňových opatření za uplynulý rok informuje v pořadí již čtvrtá zpráva ministerstva zemědělství. Tu na svém středečním zasedání vzal na vědomí kabinet Petra Nečase (ODS), uvedl zdroj obeznámený s jednáním vlády.

Vláda schválila navýšení rozpočtu ministerstva zemědělství kvůli povodním
O navýšení svého rozpočtu o částku 27,5 milionu korun na odstranění následků povodní, které vloni postihly Česko, požádalo ministerstvo zemědělství. Návrh způsobu zajištění finančních prostředků schválila Nečasova vláda na svém středečním zasedání, uvedl zdroj obeznámený s jednáním vlády.

Vládní kabinet schválil výsledky programu na podporu filmového průmyslu
Program na podporu filmové produkce, který v červnu loňského roku schválila Evropská komise, zabránil odlivu zahraničních producentů z Česka. Materiálem ministerstva kultury hodnotícím výsledky programu se na středečním zasedání zabýval vládní kabinet, uvedl to zdroj obeznámený s jednáním vlády.

Vláda dala zelenou koncepci politiky životního prostředí
Rozpracovanou verzi připravované Státní politiky životního prostředí ČR (SPŽP) a Politiky ochrany klimatu v ČR na roky 2011 až 2020 projednal na svém středečním zasedání Nečasův kabinet. Finální znění pak vláda dostane na stůl letos v září, Mediafaxu to uvedl to zdroj obeznámený s jednáním vlády.

Vládní kabinet projednal zprávu o plnění plánu nakládání s odpady
Hodnotící zprávu o plnění vládního plánu nakládání s odpady za rok 2009 projednal na svém středečním zasedání Nečasův kabinet. Z jejích závěrů vyplývá, že Česku se stále nedaří snižovat produkci komunálního odpadu, Mediafaxu to uvedl zdroj obeznámený s jednáním vlády.

Vláda potvrdila převod Letiště Praha do Českého Aeroholdingu
Převod majetkové účasti státu v Letišti Praha do nově vzniklého Českého Aeroholdingu ve středu na svém zasedání odsouhlasil kabinet Petra Nečase (ODS). Agentuře Mediafax to potvrdil nejmenovaný zdroj obeznámený s jednáním vlády.


Poslanecká sněmovna

3. května 2011

Na českou železnici budou mít přístup i přepravci z Evropské unie
Poslanecká sněmovna v úterý schválila Senátem vrácený návrh ministerstva dopravy, který umožňuje částečný vstup na české železnice i přepravcům z Evropské unie. Případné zvýšení konkurence však podle novely zůstane i nadále regulováno, týkat se má pouze mezinárodní přepravy.

Poslanci odklepli pokuty za alkohol
Řidiči dostanou pokuty za malé překročení rychlosti i za malé množství alkoholu, trestné body za tyto prohřešky budou zrušené. Poslanci v úterý odklepli změny v novele o provozu na pozemních komunikacích, které snižují počet přečinů za volantem, za něž se udělují trestné body.

Stát bude mít silnější kontrolu v komorách architektů a inženýrů, kývli poslanci
Státní dohled nad Českou komorou architektů (ČKA) a Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) bude přísnější. V úterý o tom rozhodla Poslanecká sněmovna s tím, že dohled posílí prostřednictvím členství zástupců státu v autorizační radě komor.

Výši nájemného bude při sporech mezi nájemcem a pronajímatelem určovat soud
Poslanci v úterý schválili Senátem vrácenou novelu občanského zákoníku, která upravuje oblast nájemního bydlení po skončení regulace. V případě, že se nájemce s majitelem nedohodne na výši nájemného, určí ji soud s přihlédnutím k cenovým mapám, které připravuje ministerstvo pro místní rozvoj.

Sněmovna souhlasí se zvýšením poplatku za pobyt v nemocnici
Pacienti si za pobyt v nemocnici zřejmě připlatí, návrh ministerstva zdravotnictví v úterý po více než pěti hodinách obstrukcí poslanci propustili do druhého čtení. Den hospitalizace se tak nemocným prodraží, místo 60 korun zaplatí 100, s návrhem nesouhlasí opoziční ČSSD a KSČM.

4. května 2011

Poslanci projednali reformu, která zvyšuje věk odchodu do důchodu
Do důchodu se bude odcházet později, ročně se bude odchod do důchodu zvyšovat podle data narození o dva měsíce, a to neomezeně. Návrh projednala sněmovna ve středu ve druhém čtení, opoziční ČSSD je proti, soudí, že zvyšování věku odchodu do důchodu je pro seniory kvůli zdravotnímu stavu nemožné.

Sněmovnou v prvním čtení znovu prošly sociální škrty zrušené Ústavním soudem
Balík 17 novel zákonů v sociální oblasti, jejichž platnost zrušil v březnu Ústavní soud, poslanci propustili k dalšímu projednávání v dolní komoře. Soubor sociálních škrtů prošel prvním čtením po třech hodinách jednání, návrh na zamítnutí přednesený opakovaně levicovými zákonodárci neuspěl.

Složení vyjednávacího výboru a evropské rady zaměstnanců bude zřejmě jednodušší
Postup pro složení vyjednávacího výboru ze zaměstnanců velkých nadnárodních firem, tzv. evropská rada zaměstnanců, bude v budoucnu zřejmě jednodušší. Vyplývá to z novely zákoníku práce, kterou ve středu poslanci propustili do třetího čtení.

5. května 2011

Soudní poplatky se zřejmě zvýší
Zvýšení soudních poplatků by mělo zamezit podávání zbytečných žalob. Počítá s tím vládní návrh zákona o soudních poplatcích, který poslanci ve čtvrtek propustili do třetího čtení.

Zrušení hrozí jedenácti politickým stranám
Svou zákonnou povinnost předložit své výroční finanční zprávy nesplnilo zhruba sto politických stran a hnutí. Jedenácti z nich proto hrozí zrušení, některým dalším pozastavení činnosti, vyplývá z usnesení kontrolního výboru, které ve čtvrtek schválila Poslanecká sněmovna.

Sněmovna schválila změny ve svých orgánech, Sobotka odchází z rozpočtového výboru
Změny v orgánech Poslanecké sněmovny související s rezignací exministra vnitra a sociálního demokrata Martina Peciny na poslanecký mandát schválili ve čtvrtek poslanci. Změny se týkaly právě ČSSD, například stranický předseda Bohuslav Sobotka po letech končí v rozpočtovém výboru.

Opozice zablokovala návrh na zrušení zákona o neziskových zdravotnických zařízeních
Poslanci ve čtvrtek přerušili jednání o zrušení zákona z roku 2006 o veřejných neziskových zdravotnických zařízeních. Předkladatelé chtěli normu zrušit pro její údajnou nefunkčnost a nekoncepčnost, proti tomu však ostře vystoupila opozice, která další projednávání bodu zablokovala.

Poslanci ihned při zahájení přerušili mimořádnou schůzi ke kauze ProMoPro
Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) přerušila ve čtvrtek ihned při jejím zahájení mimořádnou schůzi ke kauze společnosti ProMoPro a ministra obrany Alexandra Vondry (ODS). Na přerušení se shodlo vedení Poslanecké sněmovny, schůze bude pokračovat v červnu.

6. května 2011

Sněmovna souhlasí s novými pravidly pro energetické štítky a ekologický design výrobků
Úspora energie, snížení dopadů na životní prostředí a lepší orientace spotřebitele ve zboží, které je závislé na energetické spotřebě. To jsou cíle novely zákona o hospodaření energií a energetického zákona, kterou poslanci v pátek propustili do druhého čtení.

Poslanci schválili zákon zajišťující větší bezpečnost v podzemních stavbách
Provozovatelé a vlastníci podzemních staveb budou muset nově zajistit například báňskou záchrannou službu nebo zajistit doprovod pro báňského inspektora do podzemního díla. Vyplývá to z novely, kterou v pátek schválila Poslanecká sněmovna.

Česká pole a lesy budou moci nakupovat i cizinci
Zemědělskou půdu a lesy v České republice budou moci nakupovat i cizinci, rozhodli v pátek poslanci. I bez příslušné změny devizového zákona by již však nebylo možné cizincům v nákupu zemědělské půdy nebo lesů bránit, nakazuje to totiž Akt o podmínkách přistoupení ČR k Evropské unii.

Poslanci zpřísnili sankce za obchodování s krvavými diamanty
Dolní komora parlamentu v pátek rozhodla o zpřísnění sankcí za obchodování s takzvanými krvavými diamanty. Peníze za tyto diamanty podle ministerstva financí většinou slouží k financování ozbrojených konfliktů v Africe, případně k podporování terorismu.

Finanční arbitr bude novou organizační složkou státu
Institut finančního arbitra bude vyčleněný z České národní banky a stane se samostatnou organizační složkou státu hrazenou z rozpočtu ministerstva financí. Novelu zákona, která s touto změnou počítá, v pátek schválila Poslanecká sněmovna.

Sněmovna přijala novelu energetického zákona, výpověď nevýhodné smlouvy bude snadnější
Odběratelé elektřiny či plynu budou mít možnost do tří měsíců odstoupit od smlouvy o dodávkách energie bez udání důvodu, pokud jejich dodavatel změní cenu nebo jiné smluvní podmínky. Vyplývá to z rozsáhlé novely energetického zákona, kterou v pátek odsouhlasili poslanci.

Padělky se přes hranice nedostanou, celní úřady je budou moci odebírat
Jasně danou možnost odebrat zboží, u kterého je podezření, že jde o padělek, nově získá celní úřad. Potřebnou změnu zákona v pátek schválila Poslanecká sněmovna.

Poslanci odsouhlasili zákaz kazetových bomb
Poslanci v pátek schválili zákon, který zakazuje použití, skladování, výrobu a převod kazetové munice. Mezinárodní úmluvu o zákazu tohoto typu munice podepsal ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) už v prosinci 2008.

Spory o daň z nemovitosti u parkovišť skončí, rozhodli poslanci
Poslanci na svém pátečním jednání schválili ve třetím čtení novelu zákona o dani z nemovitosti, kterou připravilo ministerstvo financí. Norma má učinit přítrž sporům o to, zda se zpevněné plochy daní stejně jako pozemek nebo stavba.

Sněmovnou prošla novela o ochraně ovzduší
Poslanci v pátek schválili novelu zákona o ochraně ovzduší, která reaguje na nové požadavky Evropské unie. Norma se týká především biopaliv, nově například sleduje udržitelnost přírodních zdrojů.

Advokátní komora bude určovat dodavatele talárů
Česká advokátní komora (ČAK) bude nově určovat jednoho či více dodavatelů stavovských oděvů, rozhodli v pátek poslanci. Norma zároveň nakazuje, aby žijící osoby, které byly vyškrtnuté ze seznamu advokátů, vrátily komoře identifikační průkaz advokáta a osvědčení.

Informace z trestního řízení bude možné zveřejnit, pokud si to vyžádá veřejný zájem
Brzy bude možné zveřejňovat informace z trestního řízení, jejichž publikování by bylo za normálních okolností tabu. Argumentem pro publikování přitom bude veřejný zájem, vyplývá z novely, která v pátek prošla Poslaneckou sněmovnou.

Kvůli náhradě morální újmy už nebudou muset oběti čekat na civilní soud
Civilnímu soudu se již brzy vyhnou oběti trestných činů, které se dožadují nemajetkové morální újmy. Počítá s tím novela trestního řádu, kterou v pátek schválili poslanci, podle ní by se poškození mohli dočkat peněz už v průběhu trestního řízení.

Vyšší spolupráci českých rozhodců s Evropským soudem pro lidská práva podpoří nový zákon
K rozplétání sporů, se kterými se jejich aktéři obrátí na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, by mohly do budoucna přispět například i české rozhodčí orgány. Tuto povinnost jim uloží zákon, který v pátek schválili poslanci.

Rozdělování případů na soudech bude pod větším dozorem
Dohled nad způsobem, jakým se na soudech rozhoduje o přidělování kauz jednotlivým soudcům, bude mít na starost ministerstvo spravedlnosti. Počítá s tím novela zákona o soudech a soudcích, kterou v pátek schválili poslanci.

Dotace na opravy dostane letos téměř 30 tisíc bytů, rozhodla sněmovna
V rámci programu Nový panel by se letos mělo dočkat podpory skoro 30 tisíc bytů. Poslanecká sněmovna v pátek schválila znovuotevření dotací na návrh ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského (VV).

Sněmovna podpořila vznik nových struktur spořících fondů
Poslanci odsouhlasili v pátek novelu zákona o kolektivním investování, která mimo jiné umožní vznik takzvaných nadřízených a podřízených fondů. Investoři se navíc dočkají lepších informací o rizicích, nákladech a očekávaných výnosech v těchto fondech.


Senát

4. kvěnta 2011

Senát schválil s výhradami Národní program reforem
Kabinet premiéra Petra Nečase (ODS) se nemusí znovu zabývat Národním programem reforem. Dokument, který má za úkol narovnání rozdílů mezi členskými státy Evropské unie, schválil s výhradami ve středu Senát i přes velikou kritiku ČSSD.

Senát schválil novelu o státní památkové péči
Senátoři ve středu na své osmé schůzi schválili novelu zákona o státní památkové péči. Ta přitom prošla Poslaneckou sněmovnou teprve na konci dubna, ale hned v prvním čtení.


Prezident

5. května 2011

Prezident Klaus jmenoval nové inspektory Úřadu pro ochranu osobních údajů
Prezident Václav Klaus ve čtvrtek jmenoval čtyři nové inspektory Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), jeho rozhodnutí musí ještě spolupodepsat premiér. Novináře o tom informoval mluvčí Hradu Radim Ochvat.

6. května 2011

Prezident Klaus podepsal novelu o státní památkové péči
Prezident Václav Klaus podepsal v pátek změnu zákona o státní památkové péči. Novela vytváří základy pro vzájemné výměny výstav a jednotlivých uměleckých děl mezi dvěma státy.

8. května 2011

Prezident Klaus jmenoval nové generály
Nové generály jmenoval v neděli 8. května na Pražském hradě při příležitosti výročí konce 2. světové války prezident České republiky Václav Klaus. Celkem jmenovala hlava státu tři nové generály, informoval Radim Ochvat, ředitel Tiskového odboru hradu. Prezident Klaus, vrchní velitel ozbrojených sil, jmenoval dva nové armádní generály a jednoho generála celní správy.


Ústavní soud

4. května 2011

Ústavní soud vyhověl stížnostem na průběh komunálních voleb v Hřensku a Karlově Studánce
Ústavní soud v Brně ve středu vyhověl ústavním stížnostem na průběh voleb do obecních zastupitelstev v Hřensku a Karlově Studánce. Krajské soudy v Ústí nad Labem a Ostravě nyní budou muset problematiku stížností na jejich regulérnost znovu otevřít a posoudit, nařídili ústavní soudci.


EU

3. května 2011

Evropská komise připravuje přísné zátěžové testy jaderných elektráren
Evropská komise (EK) chce představit přísná kritéria v oblasti zátěžových testů jaderných elektráren, sdělil v úterý komisař pro energetiku Günther Oettinger. Informovala o tom agentura Reuters.

4. května 2011

EU bude mít zástupce v OSN
Evropská unie bude mít ve Valném shromáždění OSN stálého zástupce. Píše to ve středu webový portál EuroActive.

EK navrhuje změny v pravidlech pro kontroly vnitřních hranic Schengenu
Evropská komise navrhla rozšíření okolností, za kterých by členské státy schengenského prostoru mohly dočasně obnovit hraniční kontroly, píše ve středu agentura Reuters. Tyto změny požaduje Francie, Itálie a další země EU, které se poslední dobou potýkají s přílivem uprchlíků ze severu Afriky.


Pozn.:

Důchodová reforma je v paragrafovém znění, se státem garantovaným fondem nepočítá
2. května 2011 - Reforma důchodového systému v Česku dostala svoji první paragrafovou podobu. Agentuře Mediafax to v pondělí řekl ředitel odboru sociálního pojištění ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) Jiří Král, podle kterého dokument nezmiňuje zřízení státem garantovaného penzijního fondu.

ÚOHS vydal tři verdikty o fúzích
2. května 2011 - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vydal v minulých dnech tři rozhodnutí týkající se spojení soutěžitelů, všechna už nabyla právní moci. ÚOHS o tom informoval v úterý.

Spojené státy uznaly Českou republiku jako zemi, kde se chrání duševní práva
3. května 2011 - Česká republika se stejně jako vloni nezařadila na takzvaný Watch List, tedy seznam, na kterém Spojené státy uvádějí země, kde běžně dochází k porušování práv k duševnímu vlastnictví. Agentuře Mediafax to v úterý řekl Jiří Sochor, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu.

Vedoucí firem budou ručit majetkem, řízení společností bude riskantnější
4. května 2011 - Manažeři českých firem, kteří přivedou ke krachu své společnosti, přijdou i o vlastní majetek. Vyplývá to z návrhu zákona o obchodních korporacích, který odsouhlasila Legislativní rada vlády a který bude v květnu projednávat Nečasův kabinet. Informují o tom středeční Hospodářské noviny (HN).

Celá státní podpora stavebního spoření bude na účtech do června, slíbil ministr Kalousek
4. května 2011 - Druhou polovinu státní podpory stavebního spoření za loňský rok, o jejímž vyplacení fakticky rozhodl Ústavní soud, budou mít všichni účastníci systému na svých účtech během června. Vyplacení částky ve výši 5,25 miliardy korun ve středu potvrdil ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Stát chce při opatrovnických sporech chránit děti před rodiči
5. května 2011 - Dramat, kdy se znesváření rodiče do krve přetahují o dítě a používají je jako rukojmí, znají české soudy bezpočet. Změnit to chce vládní výbor pro práva dítěte, informují ve čtvrtečním vydání Lidové noviny

Ombudsman řešil během čtvrt roku 2017 stížností na úřady, ty nejhůře zacházejí s invalidy
5. května 2011 - Kancelář veřejného ochránce práv v Brně se během prvních tří měsíců letošního roku zabývala 2017 podněty, které jí doručili nebo osobně přinesli lidé. Agentuře Mediafax to ve čtvrtek řekl ombudsman Pavel Varvařovský.

Důchodová reforma nepočítá s anonymními účty, přípravy jejích paragrafů finišují
5. května 2011 - Do konce příštího týdne bude mít ministerstvo financí hotovou finální verzi důchodové reformy a v polovině května půjde dokument do připomínkového řízení dalších rezortů. Agentuře Mediafax to ve čtvrtek řekl ředitel odboru sociálního pojištění ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) Jiří Biskup.

Majetek by se církvím mohl vracet už od roku 2012
5. května 2011 - Veškeré zákony nutné pro majetkové vyrovnání státu a církví by měly být připraveny do konce roku 2012. Po jednání vládní komise zřízené pro tento účel to ve čtvrtek řekl její předseda a ministr kultury Jiří Besser (za TOP 09).

Česko chce zlepšit efektivnost letového provozu, podepsalo mezinárodní dohodu
6. května 2011 - Česká republika podepsala Dohodu o zřízení Středoevropského funkčního bloku vzdušného prostoru a zároveň ukončila Dohodu CEATS. Agenturu Mediafax o tom v pátek informoval mluvčí ministerstva dopravy Jakub Ptačinský.

Zavedení elektronických občanských průkazů se možná zpozdí, soudí poslanec Krupka
6. května 2011 - Způsob a termín výroby nových elektronických občanských průkazů není dosud jasný, prohlásil v pátek předseda sněmovního podvýboru pro veřejnou správu Jaroslav Krupka (ODS). Kvůli problémům kolem soutěže na vybudování základních registrů navíc prý Česku hrozí, že přijde o peníze z evropských fondů.


Zdroj: Mediafax.cz


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz