Spory pacientů s lékaři by mohly řešit arbitráže
Spory pacientů s lékaři by v
budoucnu nemusely řešit pouze soudy. Skupina právníků z Asociace
pro medicínské právo a bioetiku chce podle dnešní Mladé fronty
Dnes (MfD) prosadit nový způsob - mimosoudní řízení neboli
arbitráž. Ta se nyní používá v obchodních sporech.
"Bylo by to výhodné pro lékaře i pacienty," uvedl Ondřej Dostál z asociace, který již vypracoval projekt. Arbitráž by na rozdíl od soudů byla neveřejná a podle Dostála i méně konfliktní, protože cílem by byla dohoda. "Odpadly by i soudní výdaje," řekl právník listu. Arbitráže by podle něj mohly omezit počet trestních oznámení pacientů, určitě jim ale zcela nezabrání.
Podle právníků lze očekávat, že sporů mezi lékaři a pacienty, kteří se cítí poškozeni, bude přibývat. Výdaje na tyto spory podle Dostála polykají množství peněz ze zdravotního pojištění a navíc se protahují. "Lékaři mají kromě toho strach z drastických následků za neúmyslnou chybu a to je nutí chyby zatajovat," řekl Dostál MfD.
Prezident České lékařské komory David Rath je ale přesvědčen, že pro lékaře budou i nadále soudní spory výhodnější než arbitráž. U soudu je totiž snáze možné se odvolat. Potíž Rath spatřuje spíš v tom, že chybujícímu lékaři dnes hrozí celý propletenec trestů - nutnost platit odškodné, odsouzení za trestný čin a postih od lékařské komory. "Podle mě by bylo správné, aby byl trestně stíhán jen ten lékař, který něco spáchal úmyslně," uvedl Rath.
Soudních sporů ve zdravotnictví bude podle MfD přibývat i proto, že soudy pacientům přiznávají čím dál vyšší odškodné. Naposledy tento týden přiřkl pražský soud deset milionů korun rodině sedmiletého chlapce, který má kvůli chybě lékařů trvale poškozený mozek.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz