Trvanlivost DVD
Zálohování dat na DVD média, které je díky klesajícím cenám DVD-RW mechanik stále rozšířenější, vyvolává stejné otázky, jako nástup archivace na CD-R. Jde o dobu, po kterou jsou uložená data bez problémů čitelná a způsob, jak se o této vlastnosti dozví zákazník. V USA právě probíhá výzkum, který má vyústit ve stanovení nové normy.
Optické disky slouží už přibližně patnáct let k archivaci elektronických dokumentů, příchod datových CD se nesl v duchu "nekonečně dlouhého" skladování. Běžně se potom hovořilo o čtyřicetileté době, po kterou by měla být data uložená na CD-R médiu zůstat čitelná při uložení v odpovídajících podmínkách. U DVD-R disků pak mělo jít o 30 až 100 let podle výrobce. U přepisovatelných médií byly tyto přísliby výrobců opatrnější, odhadují trvanlivost na maximálně 30 let.
Šmejd a kvalita nerozlišeny
Praxe ukázala, že trvanlivost optických disků není konstantní. Kromě řady vlivů, které dobu čitelnosti médií zkracují, je zásadní materiál, který byl použit pro výrobu optického disku, zejména použité barvivo. Nejlevnější CD nebo DVD bez ochranných vrstev vyrobené z levných materiálů pak mohou mít kratší životnost a menší spolehlivost než dávno zastaralé diskety.
Situaci komplikuje skutečnost, že neexistuje standard pro označování trvanlivosti optických médií výrobci. Tento problém je palčivý zejména pro instituce, které pro nákupy spotřebního materiálu nebo kompletních zálohovacích systémů vypisují výběrová řízení, v nichž je vždy velmi důležitá cena nabídky. Další alarmující skutečností je absence mezinárodního standardu, který by definoval způsob, jakým mají být DVD média testovány.
Volání po standardech
S aktuální situací není spokojena americká Vládní pracovní skupina pro uchovávání informací (GIPWoG), která pracuje při Národním institutu pro standardy a technologie. Výsledkem této nespokojenosti je snaha ustanovit mezinárodní systém označení, jenž by výrobci uváděli na své produkty.
Na tomto cíli pracuje GIPWoG spolu s Asociací DVD, se kterou chce vyvinout nejen systém označování, ale také metodiku testování CD a DVD médií. Tato metodika by měla popsat postup, jehož účelem nebude zjištění maximální doby, po kterou bude médium čitelné, ale jen potvrdit, zda dané médium vydrží čitelné minimálně po určitý počet let.
Dvacet let nebo sto?
GIPWoG s Asociací DVD proto uspořádali online anketu, která je určena zástupcům vládních i nevládních organizací a obsahuje pouze dvě otázky. První z nich je dotaz na počet let, po kterou měla používaná média pro ukládání dat vydržet čitelná. Druhá otázka se ptá, zda by organizace brala logo nebo jiné označení médií splňujících podmínky trvanlivosti jako vodítko při nákupu.
Nabízené rozmezí předpokládané čitelnosti médií se pohybuje od 20 let do 40+, při odpovědi 40+ žádají organizátoři studie o vysvětlení důvodů pro požadavek tak dlouhé trvanlivosti s ohledem na možný přechod na novější technologie v tak dlouhém časovém období.
Na této studii je sympatické její zaměření a orientace na reálné potřeby firem, které data archivují, často z důvodů stanovených zákonem. Anketa bude uzavřena 31. května, informace takto získané budou sloužit pro vytvoření systému označování DVD médií.
Zlato nad zlato
Americká Vládní pracovní skupina pro uchovávání informací prozatím na základě předběžných testů doporučuje uživatelům nákupy DVD se zlatou reflexní vrstvou, která mají největší šanci vydržet dostatečně dlouho v čitelném stavu. Univerzálním doporučením potom je nekupovat ta nejlevnější média na trhu, kvalitní barvivo používané pro výrobu DVD je dražší než zlatý prach a v CD-R za 4,60 ho určitě nenajdete. Detaily o tom, jak se DVD vyrábí, najdete v podstatně větším rozsahu v Computeru 6/05.
Jak se k CD nebo DVD chovat
Co se diskům nelíbí
- Doteky na záznamové ploše
- Ohýbání disku
- Vysoké teploty a vlhkost (žádná CD v létě na palubní desce automobilu)
- Rychlé výrazné změny teplot
- Dlouhodobý vliv slunečního světla a UV záření
Zdroj: Živě, Otakar Schön
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz