Zákon o nájemném dnes prověří koalici, Vrbík k němu má výhrady
Zákon o nájemném už dnes prověří, do jaké míry krize v Unii svobody-DEU ohrožuje celou vládní koalici. Kdyby sněmovna tuto klíčovou normu kvůli některému ze členů poslaneckého klubu US-DEU neschválila, mohlo by to možná znamenat i konec nynější vládní sestavy. Tomáš Vrbík, který
stejně jako Marian Bielesz z unie odešel, včera ČTK řekl, že o
podobě zákona o nájemném chce ještě jednat a žádá změny.
"Nás to stálo dost sil, abychom se dohodli takto. Pan Vrbík může mít svůj názor, může se o tom diskutovat, ale myslím si, že už se k nějakým změnám nebude přistupovat," řekl včera ČTK předseda poslaneckého klubu sociální demokracie Petr Ibl.
Vrbík včera v rozhovoru pro rozhlasovou stanici BBC řekl, že věří v ochotu koaličních partnerů ještě jednat o podobě normy. "Já neříkám: 'Pojďme ten zákon shodit, já jen říkám: Pojďme o něm ještě diskutovat'," uvedl. Předseda sněmovního podvýboru pro bytovou politiku a jeden ze sociálnědemokratických vyjednavačů o nájemném Evžen Snítilý ale míní, že na další debatu už není prostor. "Takovéto pozdní záchvaty mě nezajímají," řekl včera ČTK. Dodal, že Vrbík mohl projevit iniciativu, když koaliční poslanci nynější kompromis dojednávali.
Vrbík i Bielesz sice zůstávají členy sněmovního klubu US-DEU, jejich odchod ze strany ale vyvolal otázku, zda koalice pořád ještě má v dolní komoře většinu 101 z 200 hlasů. Sociální demokraté a lidovci zatím dali unii čas, aby ukázala, zda se s krizí vypořádá. Například v ČSSD se již ale spekuluje o variantách možného vývoje, třeba menšinové sociálnědemokratické vládě s tichou podporu KSČM. O budoucnosti současné koalice by mohlo hodně napovědět právě dnešní hlasování o nájemném.
Kromě nájemného má ale dolní komora dnes rozhodnout mimo jiné i o tom, zda zvýší rozhlasové a televizní poplatky. Opozice je proti, takže i v tomto případě se bude muset vládní tábor asi spolehnout na sebe. Koalice se podle informací ČTK kloní k variantě, podle níž by se televizní poplatky nyní zvýšily ze současných 75 korun měsíčně na 100 korun a dál by stoupaly v závislosti na inflaci. Reklama v ČT by se snížila z dnešního jednoho procenta vysílacího času na 0,8 procenta. Rozhlasové poplatky by vzrostly z 37 na 45 korun měsíčně.
Z Vrbíkova včerejšího vyjádření vyplynulo, že takový návrh by zřejmě podpořil. V otázce nájemného ale trvá na svém, a pokud mu sněmovna nevyhoví a nevrátí zákon do druhého čtení, chce hlasovat proti, nebo se zdržet hlasování. Nepředpokládá, že by odešel z jednacího sálu, aby snížil počet hlasů nutný ke schválení.
Při současném těsném rozložení sil je ale představitelná i varianta, kdy Vrbík zákon nepodpoří, ale sněmovna ho přesto schválí. Záležet bude skutečně na každé absenci a momentální přítomnosti v jednacím sále. Někteří poslanci budou asi omluveni ze zdravotních důvodů, jiní jsou na zahraniční cestě. Například právě Bielesz je členem delegace do Dánska, v níž jsou i tři sociální demokraté, jeden lidovec a jen dva zástupci opozice - jeden občanský demokrat a jeden komunista. V případě zahraničních cest je však zvykem, že poslanci se domluví a ve sněmovně
zachovají poměr sil mezi opozicí a koalicí, "vypárují se".
"Je to dlouhodobě naplánovaná cesta s předsedou sněmovny Lubomírem Zaorálkem do Dánska," řekl včera ČTK Bielesz, který také zůstal členem desetičlenného klubu US-DEU. Zopakoval, že nemíní položit současnou koaliční vládu.
Koaliční kompromis zákona o nájemném, tak jak vypadá teď, počítá s tím, že činže porostou třikrát po sobě až o deset procent, a to k 1. červenci letošního roku, 1. červenci 2005 a k 1. lednu 2006. Předpokládá také existenci přehledů nájemného, jakési cenové mapy, která by vznikla na základě hlášení vlastníků domů. Právě tuto část Vrbík kritizuje, obává se mimo jiné zvýšení administrativy a finančních nákladů. "Byl bych rád, abychom o té věci ještě jednali," řekl ČTK. Potvrdil, že by chtěl zákon vrátit do druhého čtení. To by případně znamenalo, že sněmovna by ho asi schvalovala až na další schůzi, která začne koncem měsíce.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz