epravo.cz

Přihlášení


Registrace nového uživatele
Zapomenuté heslo
Přihlášení
  • ČLÁNKY
  • ZÁKONY
  • SOUDNÍ ROZHODNUTÍ
  • AKTUÁLNĚ
  • COVID-19
  • E-shop
  • Advokátní rejstřík
  • občanské právo
  • obchodní právo
  • insolvenční právo
  • finanční právo
  • správní právo
  • pracovní právo
  • trestní právo
  • evropské právo
  • veřejné zakázky
  • ostatní právní obory

Vyhláška ze dne 1.7.1960 o hospodaření kovovým odpadem

11.7.1960 | Sbírka:  106/1960 Sb. | Částka:  41/1960ASPI

Vztahy

Nadřazené: 68/1960 Sb.
Aktivní derogace: 4/1959 Ú.l., 50/1956 Ú.l., 257/1954 Ú.l., 335/1953 Ú.l., 277/1951 Ú.l.I
Pasivní derogace: 238/1991 Sb., 103/1981 Sb.
106/1960 Sb.
VYHLÁŠKA
ministerstva hutního průmyslu a rudných dolů
ze dne 1. července 1960
o hospodaření kovovým odpadem
Změna: 103/1981 Sb.
Ministerstvo hutního průmyslu a rudných dolů stanoví v dohodě s ostatními zúčastněnými ústředními úřady podle § 6 vládního nařízení č. 68/1960 Sb., o hospodaření kovovým odpadem a sběrnými surovinami:
ČÁST PRVNÍ
Rozsah platnosti
§ 1
(1) Tato vyhláška se vztahuje na zachycování, sběr, výkup, třídění, skladování, úpravu a spotřebu kovového odpadu.
(2) Kovovým odpadem je odpad oceli, litiny a neželezných kovů, který vzniká při hutní a slévárenské výrobě a při zpracování hutních polotovarů, dále zmetky, vyřazené a nepotřebné výrobky a neupotřebitelné stroje, konstrukce, zařízení, součásti, polotovary a jiné předměty, pokud jsou vzhledem k obsahu kovu použitelné pro hutní nebo chemické zpracování nebo jako užitkový materiál [§ 8 písm. e)]. Za kovový odpad se považují také zbytky kovů obsažené v haldách, troskách, kalech a pod., pokud jejich využití pro potřeby národního hospodářství z hlediska vynaložených nákladů a daných technických možností je ekonomické; v tomto směru možno využít poradenskou činnost národních podniků Kovošrot podle ustanovení § 9.
(3) Kovový odpad se ve smyslu této vyhlášky dělí na kovový odpad průmyslový a kovový odpad neprůmyslový. Průmyslový kovový odpad je ten, který vzniká v organizacích socialistického sektoru, pokud státním plánem není stanoveno jinak. Neprůmyslový kovový odpad je všechen ostatní kovový odpad, zejména kovový odpad od obyvatelstva.
ČÁST DRUHÁ
Všeobecná ustanovení
§ 2
(1) Všechny organizace jsou povinny kovový odpad zachycovat a shromažďovat podle jednotlivých druhů, takto odděleně jej skladovat na vhodných místech, chránit jej před rozkrádáním, znečištěním jinými látkami, pomícháním a jiným znehodnocením a nabízet je příslušným výkupním organizacím. Rovněž občané jsou povinni kovový odpad shromažďovat, skladovat na vhodných místech a nabízet jej příslušným výkupním organizacím (§§ 3 a 7).
(2) Je nepřípustné vyvážet kovový odpad na odvaly, zavážky a smetiště neb jinak způsobovat ztráty kovového odpadu, např. nevytěžením kovového odpadu z dolů a lomů nebo jeho zavalováním na stavbách a montážích, pokud tomu nebrání ohled na bezpečnost života a zdraví nebo schválené technické postupy. Rovněž je nepřípustné zcizovat kovový odpad (včetně užitkového materiálu) jiným organizacím nebo osobám než je uvedeno v §§ 3 a 7.
(3) Dodávaný kovový odpad nesmí být příliš mechanicky znečištěn látkami (např. gumou, PVC, dehty, oleji, barvami, chemikáliemi), které zabraňují efektivně využít běžné hutnické procesy; kovový ocelový a litinový odpad nesmí být mechanicky znečištěn přimíšenými neželeznými kovy, mimo výjimek uvedených v příslušné státní normě.
ČÁST TŘETÍ
Průmyslový kovový odpad
§ 3
Organizace, u nichž vzniká kovový odpad, odevzdávají jej místně příslušnému národnímu podniku Kovošrot. Výjimečně smí podnik spotřebovat nebo si dát jinde zpracovat kovový odpad, který u něj vznikne, je-li tak určeno rozpisem státního plánu. Tento podnik je oprávněn ke spotřebě kovového odpadu pouze v množství, jakosti, k účelům a za podmínek uvedených v rozpise státního plánu.
§ 4
Organizace dodávající průmyslový kovový odpad jsou povinny jej řídit podle předpisů československých státních norem (ČSN) 1) a shromažďovat jej na místech přístupných dopravním a mechanizačním prostředkům nebo vhodných pro nakládání do železničních vozů.
§ 5
(1) Organizace, u nichž vzniká průmyslový kovový odpad, učiní opatření, jimiž se zabrání pomíchávání jednotlivých druhů a jakostí kovového odpadu jak na místě vzniku, tak i při jeho dopravě a uskladňování. Pomíchávání a jiné znehodnocování kovového odpadu považují ve vztahu ke svým zaměstnancům za porušení technologické kázně.
(2) Organizace, které mají zařízení na úpravu kovového odpadu jsou povinny dodávat kovový odpad upravený. Případnou volnou kapacitu těchto zařízení jsou povinny nabízet místně příslušnému národnímu podniku Kovošrot a podle jeho dispozic provádět za úplatu úpravu dodávaného kovového odpadu.
(3) Organizace jsou povinny při dodržování předpisů o vyřazování základních prostředků provádět bez hospodářsky neodůvodněných odkladů likvidaci nepotřebných a neupotřebitelných strojů, konstrukcí, zařízení, součástí, polotovarů a jiných kovových předmětů a odevzdávat je v demontovaném stavu. Ustanovení o odevzdání v demontovaném stavu se nevztahuje na kolejová železniční vozidla.
(4) Dodávky speciálního kovového odpadu se uskutečňují v předem stanovených případech za podmínek dohodnutých mezi dodavatelskými organizacemi a národními podniky Kovošrot.
§ 6
Organizace dodávající průmyslový kovový odpad jsou povinny:
a) neprodleně oznamovat místně příslušnému národnímu podniku Kovošrot druh a množství kovového odpadu připraveného k dodání, dosahuje-li množství odpadu oceli a litiny 3000 kg nebo odpadů neželezných kovů množství 100 kg při odvozu autem, nebo množství nutné k naložení železničního vagónu, jde-li o dodávku podle odstavce c);
b) poskytnout národním podnikům Kovošrot při odvozu kovového odpadu vlastní mechanizační prostředky, zejména nakládací, za náhradu s tím spojených nákladů a umožnit jim po předchozí dohodě odvoz kovového odpadu i mimo normální pracovní dobu;
c) mají-li vlastní vlečku, umožnit národním podnikům Kovošrot použití vlečky k odesílání kovového odpadu. Vyskytuje-li se u nich kovový odpad v množství nejméně 250 t ročně, jsou povinny na žádost místně příslušného národního podniku Kovošrot nakládat a odesílat kovový odpad podle jeho dispozic.
ČÁST ČTVRTÁ
Neprůmyslový kovový odpad
§ 7
(1) Sběr neprůmyslového kovového odpadu obstarávají od 1. ledna 1961 podle potřeb národního hospodářství podniky Sběrné suroviny. Za tím účelem zřizují tyto podniky v obcích sběrny nebo skládky neprůmyslového kovového odpadu, pořádají sběrové akce, starají se o propagaci sběru neprůmyslového kovového odpadu a dbají, aby tento odpad nepřicházel nazmar na smetištích apod. Tyto podniky pečují o to, aby kovový odpad byl tříděn podle dispozic národních podniků Kovošrot.
(2) Podniky Sběrné suroviny jsou povinny dodávat kovový odpad výhradně národním podnikům Kovošrot.
(3) V zájmu jednotného postupu při sběru kovového odpadu uzavírají národní podniky Kovošrot s podniky Sběrné suroviny dohody, v nichž obě strany sjednávají zásady nejhospodárnější součinnosti při sběru neprůmyslového kovového odpadu a další opatření, zejména proti neoprávněnému převádění průmyslového kovového odpadu do odpadů neprůmyslového, o hlášení kovového odpadu připraveného k dodání, o jeho včasném a pravidelném odvozu a o evidenci příjmů neprůmyslového kovového odpadu.
(4) Organizace a občané jsou povinni dodávat neprůmyslový kovový odpad výkupním organizacím.
ČÁST PÁTÁ
Povinnosti národních podniků Kovošrot
§ 8
(1) Národní podniky Kovošrot jsou povinny:
a) vykupovat veškerý kovový odpad;
b) zajišťovat pravidelný odvoz kovového odpadu ve sjednaných lhůtách, nejpozději však do 30 dnů od dojití oznámení podle § 6 odst.a); delší lhůtu lze sjednat zejména tehdy, umožní-li to lépe využít mechanizačních prostředků;
c) kovový odpad třídit, upravovat a dodávat podle československých státních norem;
d) spolupracovat s podniky Sběrné suroviny, s národními výbory a s organizacemi Národní fronty při mobilizaci zdrojů kovového odpadu, při organizování sběrových a jiných akcí a při rozvíjení socialistického soutěžení, zaměřeného na zvýšení úrovně hospodaření kovovým odpadem;
e) dbát o co nejúčelnější využívání kovového odpadu, mimo jiné také o vytřiďování odpadu použitelného jako náhrada za nové hutní výrobky (užitkový materiál). K prodeji takového materiálu jsou oprávněny výlučně národní podniky Kovošrot;
f) vykupovat neprůmyslový kovový odpad, pokud jej občané a organizace do jejich provozů dodají;
g) vykonávat poradenskou činnost ve všech věcech kovového odpadu podle ustanovení § 9.
(2) Národní podniky Kovošrot vykonávají dohled nad správným hospodařením s kovovým odpadem na všech místech, kde se kovový odpad vyskytuje. Dohled zaměřují zejména na dodržování předpisů o hospodaření s kovovým odpadem a na hospodárné nakládání s ním a jsou oprávněny požadovat od vedoucích pracovníků organizací opatření na odstranění zjištěných závad.
§ 9
(1) Poradenská činnost národních podniků Kovošrot ve věcech kovového odpadu spočívá zejména v tom, že poznatků získaných při dohledu na správné hospodaření s kovovým odpadem a při zjišťování nedostatků v zachycování, shromažďování, uskladňování, třídění, úpravě, dopravě, spotřebě a evidenci kovového odpadu využívají tyto podniky k poskytování odborných porad zaměřených na:
a) získávání veškerého kovového odpadu,
b) zlepšování jakosti kovového odpadu, jeho zachycování přímo na místě vzniku podle druhů a jakostí a jeho třídění,
c) budování skládek kovového odpadu a jejich vybavování mechanizačním, popřípadě též úpravárenským a jiným zařízením,
d) instruování pracovníků zabývajících se hospodařením kovovým odpadem a propagací správného hospodaření kovovým odpadem,
e) opatření k odstranění nedostatků v hospodaření kovovým odpadem.
(2) Dohled a poradenskou činnost vykonávají pověření pracovníci, kteří jsou oprávněni při vykonávání své funkce vyžadovat potřebné informace, nahlížet do záznamů týkajících se hospodaření kovovým odpadem, vstupovat do prostor, ve kterých kovový odpad vzniká, kde se skladuje, upravuje a spotřebovává. Toto oprávnění se nevztahuje na úsek speciální výroby a na ozbrojené složky ministerstva národní obrany a ministerstva vnitra.
ČÁST ŠESTÁ
§ 10
(1) Organizace a občané, kteří kovový odpad dodávají, jsou povinni dbát na to, aby odpad byl prost výbušnin a jiných škodlivých látek a aby neobsahoval uzavřené nebo jinak nebezpečné předměty, které by mohly při skladování, nakládání a zpracování ohrozit lidský život nebo způsobit škodu. Pro dodavatele průmyslového kovového odpadu platí dále v tomto směru také ustanovení příslušných československých státních norem. 1)
(2) Dodavatel muničního kovového odpadu je povinen současně s jeho odesláním zaslat odběrateli potvrzení o bezpečnosti vydané pyrotechnikem.
ČÁST SEDMÁ
Závěrečná ustanovení
§ 11
Ministerstvo hutního průmyslu a rudných dolů může povolit výjimky z ustanovení této vyhlášky.
§ 12
(1) Ve věcech kovového odpadu se zrušují:
vyhláška č. 335/1953 Ú. l., o sběru a výkupu sběrných surovin,
vyhláška č. 257/1954 Ú. l., o sběru a výkupu sběrných surovin,
vyhláška č. 277/1951 Ú. l., o sběru odpadové oceli a zlomkové litiny a odpadu a zůstatků obecných kovů,
vyhláška č. 50/1956 Ú. l., o sběru a odběru odpadu legovaných ocelí a
vyhláška č. 4/1959 Ú. l., jíž se mění vyhláška č. 50/1956 Ú. l., o sběru a odběru odpadu legovaných ocelí.
(2) Touto vyhláškou zůstává nedotčeno nařízení č. 56/1959 Sb., o využití motorových vozidel trvale nezpůsobilých provozu.
§ 13
Tato vyhláška nabývá účinnosti ode dne vyhlášení.
Ministr:
inž. Černý v. r.
1) ČSN 42 0030 a ČSN 42 1331.

Novinky v eshopu

Online konference

  • 29.01.2021Aktuality ve veřejných zakázkách – co nás čeká v 2021 (online - živé vysílání) - 29.1.2021
  • 05.02.2021Nové stavební právo (online - živé vysílání) - 5.2.2021
  • 12.02.2021Nový zákon o znalcích a využívání znalců v soudní praxi (online - živé vysílání) - 12.2.2021
  • 17.02.2021Tax Compliance 2021 (online - živé vysílání) - 17.2.2021

Online kurzy

  • Dohoda o vině a trestu
  • Porušení povinností zaměstnance ve světle judikatury Nejvyššího soudu aneb šance pro zaměstnavatele
  • Aktuality z práva veřejných zakázek (září 2020)
  • Aktuality v oblasti ochrany osobních údajů
  • GDPR v životě každé obchodní korporace
Lektoři kurzů
JUDr. Tomáš Sokol
JUDr. Tomáš Sokol
Kurzy lektora
Mgr. Marek Bednář
Mgr. Marek Bednář
Kurzy lektora
Mgr. Veronika  Pázmányová
Mgr. Veronika Pázmányová
Kurzy lektora
JUDr. Jiří Votrubec
JUDr. Jiří Votrubec
Kurzy lektora
Mgr. Michal Nulíček, LL.M.
Mgr. Michal Nulíček, LL.M.
Kurzy lektora
JUDr. Jindřich Vítek, Ph.D.
JUDr. Jindřich Vítek, Ph.D.
Kurzy lektora
JUDr. Ondřej Trubač, Ph.D., LL.M.
JUDr. Ondřej Trubač, Ph.D., LL.M.
Kurzy lektora
doc. JUDr. Tomáš Gřivna, Ph.D.
doc. JUDr. Tomáš Gřivna, Ph.D.
Kurzy lektora
JUDr. Filip Seifert, MBA
JUDr. Filip Seifert, MBA
Kurzy lektora
Mgr. Jiří Harnach
Mgr. Jiří Harnach
Kurzy lektora
všichni lektoři

Magazíny a služby

  • EPRAVO.CZ Magazine 2021
  • Veřejné zakázky 2021
  • EPRAVO.CZ Magazine 2020
  • Veřejné zakázky 2020
  • Monitoring judikatury (12 měsíců)

Nejčtenější na epravo.cz

  • 24 hod
  • 7 dní
  • 30 dní
  • Zaměstnavatel přijímá zaměstnance – pozor na povinnosti
  • 10 otázek pro ... Kláru Long Slámovou
  • Nová právní úprava dovolené účinná k 1.1.2021 – dovolená za kalendářní rok (část 1.)
  • ELMA-THERM znovu na scéně a snad již naposledy
  • Zákaz smluvní pokuty v rezervační smlouvě
  • Stravenkový paušál, co tato novinka znamená pro zaměstnance a co pro zaměstnavatele?
  • Výpověď z pracovního poměru ze strany zaměstnance (část 1.)
  • Zeman: Jmenování Tůmy může vést ke zhoršení vývoje ekonomiky
  • Nová právní úprava dovolené účinná k 1.1.2021 – dovolená za kalendářní rok (část 1.)
  • Zákaz smluvní pokuty v rezervační smlouvě
  • Stravenkový paušál, co tato novinka znamená pro zaměstnance a co pro zaměstnavatele?
  • Regulace open-source P2P platební sítě Bitcoin
  • Náklady řízení
  • Možné alternativy úpravy styku nezletilého s rodičem při svěření nezletilého do péče druhého rodiče
  • Novinky v odpovědnosti statutárních orgánů obchodních korporací
  • Výpověď z pracovního poměru ze strany zaměstnance (část 1.)
  • Nová právní úprava dovolené účinná k 1.1.2021 – dovolená za kalendářní rok (část 1.)
  • Stravenkový paušál, co tato novinka znamená pro zaměstnance a co pro zaměstnavatele?
  • Regulace open-source P2P platební sítě Bitcoin
  • Náklady řízení
  • Výpověď z pracovního poměru ze strany zaměstnance (část 1.)
  • Sankce za dob koronavirové pandemie – Odpovědnost za přestupky – 1. díl seriálu
  • Vláda o integraci do EU a účasti ve standardizační dohodě NATO
  • Elektronický příjezdový formulář jako podmínka vstupu do ČR z rizikových zemí

Pracovní pozice

Soudní rozhodnutí

Nájem bytu

O vyúčtování úhrad za plnění poskytovaná s užíváním bytů lze hovořit a vyúčtování může přivodit splatnost nedoplatku plynoucího z tohoto vyúčtování jen tehdy, obsahuje-li...

Majetková podstata

Insolvenční zákon výslovně upravuje, jaké pohledávky a v jakém pořadí jsou v insolvenčním řízení uspokojovány, stejně jako způsoby jejich uplatnění. Výslovně v § 165 odst. 2...

Zpeněžování (exkluzivně pro předplatitele)

Žádné ustanovení insolvenčního zákona nebrání tomu, aby tam, kde je zvoleným způsobem oddlužení plnění splátkového kalendáře po dobu (nejdéle) 5 let, byl před vydáním...

Odměna advokáta

Podle § 71 odst. 2 zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, zůstávají pravomocná rozhodnutí vydaná na základě právního předpisu, který byl zrušen (s výjimkou rozsudku vydaného v...

Přípustnost dovolání (exkluzivně pro předplatitele)

Je-li předmětem řízení o odpůrčí žalobě insolvenčního správce požadavek na určení neúčinnosti plateb (uskutečněných bankovními převody) a (současně) požadavek na vydání...

Vyhledávání ASPI

ASPI

Hledání v rejstřících

Nejčtenější články

Souběh podání výpovědi a okamžitého zrušení pracovního poměru

Při výkonu závislé práce se zaměstnanec může dopustit různých prohřešků proti pracovnímu právu s různým stupněm intenzity provinění. Zákoník práce rozlišuje mezi soustavným...

PRÁVNICKÁ FIRMA ROKU 2020 - VÝSLEDKOVÁ LISTINA

Společnost EPRAVO.CZ vyhlásila výsledky již 13. ročníku firemního žebříčku Právnická firma roku. Záštitu nad letošním ročníkem převzalo, stejně jako v minulých letech...

Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí a změna zákona o daních z příjmů

Dne 26. září 2020 nabyl účinnosti zákon č. 386/2020 Sb., jímž se zrušuje zákonné opatření Senátu č. 340/2013 Sb., o dani z nabytí nemovitých věcí, a jenž mění další...

Fotografování na veřejně přístupných místech povoleno?

Fotografujete na veřejně přístupných místech nebo na veřejném prostranství? A je v tom vlastně rozdíl? V praxi se stále častěji setkáváme s dotazy týkajícími se problematiky...

Zajímavý posun soudní judikatury ve věci přezkoumávání rozhodčích nálezů jako exekučních titulů

Ústavní soud ve svém nálezu pod sp. zn. II.ÚS 3194/18 ze dne 1. 4. 2019 shrnul svoji dosavadní rozhodovací praxi a vyjádřil se k možnosti soudního přezkumu exekučních titulů v...

  • mapa serveru
  • o nás
  • reklama
  • podmínky provozu
  • kontakty
  • publikační podmínky
  • FAQ
  • obchodní a reklamační podmínky
  • Ochrana osobních údajů - GDPR
AIVD APEK 100 nej
© EPRAVO.CZ, a.s. 1999-2021, ISSN 1213-189X      developed by Actimmy
Provozovatelem serveru je EPRAVO.CZ, a.s. se sídlem Dušní 907/10, Staré Město, 110 00 Praha 1, Česká republika, IČ: 26170761, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze pod spisovou značkou B 6510.

Jste zde poprvé?

Vítejte na internetovém serveru epravo.cz. Jsme zdroj informací jak pro laiky, tak i pro právníky profesionály. Zaregistrujte se u nás a získejte zdarma řadu výhod.


Protože si vážíme Vašeho zájmu, dostanete k registraci dárek v podobě unikátního video tréningu od jednoho z nejznámějších českých advokátů a rozhodců JUDr. Martina Maisnera, Ph.D., MCIArb, a to "Taktika vyjednávání o smlouvách".


Registrace je zdarma, k ničemu Vás nezavazuje a získáte každodenní přehled o novinkách ve světě práva.


Vaše data jsou u nás v bezpečí. Údaje vyplněné při této registraci zpracováváme podle podmínek zpracování osobních údajů