epravo.cz

Přihlášení


Registrace nového uživatele
Zapomenuté heslo
Přihlášení
  • ČLÁNKY
  • ZÁKONY
  • SOUDNÍ ROZHODNUTÍ
  • AKTUÁLNĚ
  • UKRAJINA
  • E-shop
  • Advokátní rejstřík
  • občanské právo
  • obchodní právo
  • insolvenční právo
  • finanční právo
  • správní právo
  • pracovní právo
  • trestní právo
  • evropské právo
  • veřejné zakázky
  • ostatní právní obory

Vyhláška ze dne 9.1.1979 o státním odborném dozoru nad vybranými tlakovými zařízeními jaderně energetických zařízení

23.1.1979 | Sbírka:  6/1979 Sb. | Částka:  1/1979ASPI

Vztahy

Nadřazené: 174/1968 Sb.
Pasivní derogace: 105/1982 Sb.
6/1979 Sb.
VYHLÁŠKA
Českého úřadu bezpečnosti práce
ze dne 9. ledna 1979
o státním odborném dozoru nad vybranými tlakovými zařízeními jaderně energetických zařízení
Mimořádné technické nároky na výstavbu a provoz jaderně energetických zařízení vyžadují prohloubený režim státního odborného dozoru nad bezpečností práce a technických zařízení. K tomu stanoví Český úřad bezpečnosti práce podle § 5 odst. 1 písm. d) zákona č. 174/1968 Sb., o státním odborném dozoru nad bezpečností práce, v dohodě s Českou odborovou radou a ostatními ústředními orgány:
Úvodní ustanovení
§ 1
(1) Vyhláška stanoví povinnosti stavebníků a organizací, které navrhují, projektují, vyrábějí, dovážejí, montují, provádějí výstavbu a provozují jaderně energetická zařízení.
(2) Vyhláška se vztahuje na tlaková zařízení primárního okruhu a další vybraná tlaková zařízení jaderně energetických zařízení (dále jen "zařízení"). Těmito zařízeními se rozumějí reaktory, parní generátory, kompenzátory objemu, nádoby, tělesa čerpadel, armatury, potrubí pracující pod tlakem a další zařízení stanovená Českým úřadem bezpečnosti práce zvláštním předpisem.
(3) Vyhláška se nevztahuje na palivové články, tyče systému regulace a ochrany a tlakové prvky, které obsahují štěpné, absorpční nebo moderační materiály, a dále na tlaková zařízení a potrubí z nekovových materiálů.
Povinnosti stavebníka
§ 2
Stavebník jaderně energetického zařízení je povinen předložit inspektorátu bezpečnosti práce (dále jen "inspektorát") příslušnému podle místa stavby:
a) při projednávání projektového úkolu podle zvláštních předpisů, 1) nejpozději však před návrhem na vydání územního rozhodnutí, 2) také:
1. zadávací bezpečnostní zprávu, 3)
2. zadávací program zajištění jakosti a provozní kontroly, jehož náležitosti stanoví Československá komise pro atomovou energii (dále jen "ČSKAE") podle zvláštních předpisů,
3. další doklady vyžádané inspektorátem, nezbytné pro výkon dozoru podle této vyhlášky;
b) nejpozději před podáním žádosti o stavební povolení: 4)
1. úvodní projekt,
2. předběžnou bezpečnostní zprávu, 5)
3. program zajištění jakosti a provozní kontroly, jehož náležitosti stanoví ČSKAE podle zvláštních předpisů,
4. další doklady vyžádané inspektorátem, nezbytné pro výkon dozoru podle této vyhlášky;
c) nejpozději před podáním návrhu na vydání kolaudačního rozhodnutí: 6)
1. vybrané části prováděcího projektu určené inspektorátem,
2. předprovozní bezpečnostní zprávu, 6)
3. vyhodnocení jakosti dodaných a zabudovaných zařízení,
4. program uvádění jaderně energetického zařízení do provozu,
5. program zajištění jakosti a provozních kontrol pro období provozu,
6. zprávu o komplexním vyzkoušení,
7. další doklady vyžádané inspektorátem, nezbytné pro výkon dozoru podle této vyhlášky.
§ 3
Stavebník je povinen u zařízení dodaných na stavbu zajistit jejich kontroly v souladu s příslušnými programy zajištění jakosti a provozní kontroly, vyhodnotit jejich výsledky a seznámit inspektorát příslušný podle místa stavby předem s harmonogramem těchto kontrol.
Povinnosti organizací zabezpečujících projektovou dokumentaci
§ 4
(1) Generální projektant je povinen zpracovat pro stavebníka souběžně s úvodním projektem program zajištění jakosti a provozní kontroly, jehož náležitosti stanoví ČSKAE podle zvláštních předpisů.
(2) Organizace zabezpečující projektovou dokumentaci jsou povinny dodržet zásady týkající se jakosti a bezpečnosti zařízení, které stanoví ČSKAE podle zvláštních předpisů.
§ 5
Zařízení musí být navrženo tak, aby byla zajištěna možnost jeho bezpečných prohlídek, provádění obsluhy, oprav a kontrol.
Povinnosti dodavatelských, výrobních a montážních organizací
§ 6
Projektové podklady 7) musí odpovídat technickým normám nebo z nich povoleným výjimkám. Jestliže na zařízení není vydána technická norma, musí projektové podklady odpovídat sjednaným technickým podmínkám.
§ 7
(1) Výroba a montáž zařízení se smějí provádět pouze podle technických norem a předpisů. V případě, že nejsou vydány technické normy a předpisy pro výrobu a montáž těchto zařízení, jsou výrobci i montážní organizace povinni vyrábět a montovat zařízení podle smluvených technických podmínek.
(2) Jakost a vlastnosti materiálů, kterých se použije pro výrobu zařízení, a jakost a vlastnosti zařízení musí být doloženy atestem výrobních organizací, protokoly s výsledky zkoušek a rozsahem i lokalizací přípustných závad v souladu s požadavky příslušného programu zajištění jakosti a provozní kontroly a dohodnutými smluvními podmínkami.
(3) Stavební a první tlakové zkoušky zařízení 8) se zúčastňuje inspektorát příslušný podle místa provádění zkoušky. Výrobce je povinen nejméně 14 dnů předem oznámit inspektorátu termín těchto zkoušek.
(4) Pro každé zařízení mající charakter tlakové nádoby je výrobce povinen vystavit samostatný pasport (revizní knihu). 8) Pasport (revizní kniha) se zhotovuje nejméně ve dvou stejných vyhotoveních, z nichž jedno vyhotovení je určeno pro výrobce a druhé pro provozovatele zařízení. Výrobce i provozovatel zařízení jsou povinni uschovat pasport (revizní knihu) až do úplné likvidace zařízení.
(5) Výrobce i montážní organizace jsou povinni uschovat u sebe prvotní dokumentaci o jakosti výroby a montáže zařízení mající charakter tlakové nádoby nejméně po dobu 10 let ode dne registrace tohoto zařízení (§ 10 odst. 4).
§ 8
Výrobce musí předložit inspektorátu příslušnému podle místa výroby zařízení rozsah a sortiment výroby zařízení pro příslušný rok, včetně termínu realizace, a seznámit ho se strukturou a zabezpečením vnitřní kontroly.
§ 9
(1) Při výrobě, montáži a opravách zařízení se smí pro svařování používat jen ověřených přídavných materiálů.
(2) Provedení a jakost svarových spojů a návarů musí odpovídat požadavkům programu zajištění jakosti a provozní kontroly a smluveným technickým podmínkám.
(3) Svařovat zařízení smějí jen svářeči s předepsanou kvalifikací. Před svářečskými pracemi na zařízení nebo jeho části musí svářeč prokázat svou způsobilost zkouškami, které se konají za stejných podmínek, jaké jsou předepsány v příslušném technologickém postupu. Toto ustanovení se vztahuje i na svářeče, kteří mají provádět stehování svařovaných částí.
Povinnosti provozovatelů zařízení
§ 10
(1) Provozovatel je povinen společně se stavebníkem kontrolovat, zda přejímané zařízení odpovídá programu zajištění jakosti a provozní kontroly a splňuje požadavky stanovené návrhem řešení daného zařízení.
(2) Rozsah kontrol podle odstavce 1 musí být dohodnut s inspektorátem příslušným podle místa stavby zařízení.
(3) Provozovatel je povinen zpracovat pro zařízení provozní dokumentaci podle zvláštních předpisů, 9) která je nedílnou součástí dokumentace nutné pro uvedení zařízení do provozu.
(4) Provozovatel je povinen nejpozději do 14 dnů od převzetí zařízení přihlásit je k registraci u inspektorátu příslušného podle místa provozu zařízení. Bez této registrace nesmí být toto zařízení provozováno.
§ 11
Provozovatel je během provozního využití povinen zajistit řádnou a odbornou údržbu a obsluhu zařízení, provádění provozních kontrol a vyhodnocování jejich výsledků a určit způsobilého pracovníka odpovědného za řádný stav a bezpečnost zařízení.
§ 12
(1) Provozovatel je povinen zajistit během provozního využití kontrolu zařízení podle příslušného programu zajištění jakosti a provozní kontroly podle vypracovaného harmonogramu a vyhodnocovat výsledky provedených kontrol.
(2) Provozovatel je povinen předkládat inspektorátu příslušnému podle místa provozu zařízení:
a) vyhodnocené výsledky provozních kontrol,
b) programy pro kontrolu jakosti oprav zařízení.
(3) Kontrolu stavu zařízení během provozního využití provádějí zvlášť k tomu určení odborně vyškolení pracovníci stanovení provozovatelem.
§ 13
(1) Opravy zařízení se smějí provádět pouze podle předem zpracované a schválené dokumentace a technologických postupů. Dokumentaci k opravám je provozovatel povinen předložit inspektorátu příslušnému podle místa provozu zařízení nejpozději 14 dnů před zahájením oprav.
(2) V případě, že při opravě bylo změněno zařízení oproti původní dokumentaci, je provozovatel povinen neprodleně přihlásit toto zařízení u inspektorátu příslušného podle místa provozu zařízení k nové registraci.
§ 14
Povinnosti při dovozu zařízení
(1) Organizace odebírající zařízení (dále jen "objednavatel") od organizací oprávněných k zahraničně obchodní činnosti je povinna oznámit inspektorátu příslušnému podle místa objednavatele zamýšlený dovoz, stručný popis, základní technické hodnoty a množství dováženého zařízení.
(2) Inspektorát příslušný podle sídla objednavatele oznámí do 14 dnů po obdržení oznámení objednavateli rozsah nezbytných dokladů k objednanému zařízení, potřebných pro výkon dozoru.
Závěrečná ustanovení
§ 15
(1) Orgány státního odborného dozoru nad bezpečností práce a technických zařízení vydávají o výsledcích dozoru podle této vyhlášky závazná stanoviska.
(2) Závazná stanoviska vydávají nejdéle do:
a) 30 dnů ode dne předložení dokumentace podle § 2,
b) 30 dnů ode dne vykonání dozoru nad činností organizací uvedených v § 1 odstavec 1,
pokud nebyla dohodnuta lhůta jiná.
§ 16
(1) Při výkonu dozoru spolupracují orgány státního odborného dozoru nad bezpečností práce a technických zařízení zejména s orgány hygienické služby a orgány státního dozoru nad jadernou bezpečností. 10)
(2) Organizace při plnění povinností podle této vyhlášky úzce spolupracují s orgány společenské kontroly nad bezpečností a ochranou zdraví při práci. 11)
§ 17
Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem vyhlášení.
Předseda:
Dr. Bartík v. r.
10) § 7 zákona č. 174/1968 Sb., o státním odborném dozoru nad bezpečností práce.
11) Směrnice ÚRO č. 124/1973 Sb., o postavení a úkolech orgánů ROH v péči o bezpečnost a ochranu zdraví při práci.
1) § 20 odst. 1 písm. a) vyhlášky č. 163/1973 Sb., o dokumentaci staveb.
2) § 7 vyhlášky č. 85/1976 Sb., o podrobnější úpravě územního řízení a stavebním řádu.
3) § 7 odst. 4 vyhlášky č. 85/1976 Sb.
4) § 20 vyhlášky č. 85/1976 Sb.
5) § 20 odst. 4 vyhlášky č. 85/1976 Sb.
6) § 39 vyhlášky č. 85/1976 Sb.
7) § 27 vyhlášky č. 163/1973 Sb.
8) ČSN 69 0010 Tlakové nádoby stabilní. Technická pravidla.
9) OEG 38 3010 Provozní pravidla pro elektrárny a sítě - strojně technologická zařízení elektráren. Část A.

Novinky v eshopu

Online konference

  • 27.05.2022Změna poměrů a vynucené změny smluv v praxi (online - živé vysílání) - 27.5.2022
  • 03.06.2022Aktuální judikatura k rodinnému právu, zejména k otázkám péče o děti a jejich výživy (online - živé vysílání) - 3.6.2022
  • 10.06.2022Změny v úpravě ochrany spotřebitele (online - živé vysílání) - 10.6.2022
  • 14.06.2022Tax Compliance 2022 – daňová rizika pro podnikatele z pohledu soudce, advokáta a daňového poradce (online - živé vysílání) - 14.6.2022
  • 17.06.2022Aktuální otázky v zadávání veřejných zakázek (online - živé vysílání) - 17.6.2022

Online kurzy

  • Kryptoaktiva z pohledu veřejnoprávní regulace
  • Spolky pohledem daňového práva
  • Aktuality z práva veřejných zakázek (duben 2022)
  • Nová právní regulace digitálního trhu a služeb
  • Trestní odpovědnost ve zdravotnictví
Lektoři kurzů
JUDr. Tomáš Sokol
JUDr. Tomáš Sokol
Kurzy lektora
Mgr. Marek Bednář
Mgr. Marek Bednář
Kurzy lektora
Mgr. Veronika  Pázmányová
Mgr. Veronika Pázmányová
Kurzy lektora
JUDr. Jiří Votrubec
JUDr. Jiří Votrubec
Kurzy lektora
Mgr. Michal Nulíček, LL.M.
Mgr. Michal Nulíček, LL.M.
Kurzy lektora
JUDr. Jindřich Vítek, Ph.D.
JUDr. Jindřich Vítek, Ph.D.
Kurzy lektora
JUDr. Ondřej Trubač, Ph.D., LL.M.
JUDr. Ondřej Trubač, Ph.D., LL.M.
Kurzy lektora
doc. JUDr. Tomáš Gřivna, Ph.D.
doc. JUDr. Tomáš Gřivna, Ph.D.
Kurzy lektora
JUDr. Filip Seifert, MBA
JUDr. Filip Seifert, MBA
Kurzy lektora
Mgr. Jiří Harnach
Mgr. Jiří Harnach
Kurzy lektora
všichni lektoři

Magazíny a služby

  • EPRAVO.CZ Magazine 2022
  • Monitoring judikatury (24 měsíců)
  • Monitoring judikatury (12 měsíců)
  • Monitoring judikatury (6 měsíců)

Nejčtenější na epravo.cz

  • 24 hod
  • 7 dní
  • 30 dní
  • Co je list vlastnictví, jaké obsahuje údaje a která rizika může odhalit?
  • 10 otázek pro … Filipa Petráše
  • Milostivé léto a přihlášený (insolvenční) věřitel. Co na to insolvenční soud?
  • Neúměrné zkrácení
  • Jak značný musí být hrubý nepoměr vzájemných plnění, aby mohlo jít o neúměrné zkrácení, zakládající nárok zkrácené strany na dorovnání plnění nebo zrušení smlouvy?
  • Změna v odměňování zaměstnance: přechod na hodinovou sazbu
  • Zisk z výlučného majetku a jeho vliv na rozsah SJM
  • Úskalí zvláštních odměn formulovaných jako nenároková složka mzdy
  • Přislíbené jednání ve smlouvě o smlouvě budoucí není vymahatelné, pokud nebylo převzato do hlavní realizační smlouvy
  • Zisk z výlučného majetku a jeho vliv na rozsah SJM
  • Jak značný musí být hrubý nepoměr vzájemných plnění, aby mohlo jít o neúměrné zkrácení, zakládající nárok zkrácené strany na dorovnání plnění nebo zrušení smlouvy?
  • Advokátní kancelář je potřeba řídit predikovatelně a automatizovaně
  • Co je list vlastnictví, jaké obsahuje údaje a která rizika může odhalit?
  • Změna v odměňování zaměstnance: přechod na hodinovou sazbu
  • Výběr z judikatury nejen k zákoníku práce z r. 2021 - část 11.
  • Zákon o elektronizaci zdravotnictví
  • Nejvyšší soud: započtení není splněním dluhu
  • Elektronická (r)evoluce v pracovním právu?
  • Obtěžování zápachem a pronikání karcinogenních látek z tabákových výrobků do bytu
  • Je zaměstnanec povinen nahradit zákazníkovi zaměstnavatele škodu, kterou mu způsobil při výkonu práce pro zaměstnavatele?
  • Novela zákona o evidenci skutečných majitelů
  • Dva časté omyly ohledně minimální mzdy
  • Kauza Sberbank a započtení pohledávek
  • Kdy musí být půlhodina poskytnutá zaměstnanci na jídlo a oddech zaměstnavatelem proplacena?

Pracovní pozice

Soudní rozhodnutí

Valná hromada, honební společenstvo

Ve vztahu k účelu řízení o vyslovení neplatnosti usnesení valné hromady obchodních korporací je účel právní úpravy řízení o vyslovení neplatnosti usnesení valné hromady...

Neúměrné zkrácení

V poměrech současné právní úpravy, která žádnou konkrétní hranici představující neúměrné zkrácení nestanoví, lze za výchozí pravidlo považovat zákaz zkrácení přes polovic....

Bezdůvodné obohacení (exkluzivně pro předplatitele)

Obecným předpokladem bezdůvodného obohacení je získání majetkového prospěchu jedním subjektem (obohaceným), které může spočívat buď v rozmnožení majetku obohaceného (např....

Legitimní očekávání účastníků řízení (exkluzivně pro předplatitele)

Rozhodne-li civilní soud o předběžné otázce jinak (opačně), než jak to dříve ve výroku pravomocného rozsudku učinil soud správní, porušuje svým rozhodnutím závisejícím na...

Osvobození od placení zbytku dluhů (exkluzivně pro předplatitele)

Osvobození podle § 414 a § 415 ins. zák. se ve smyslu § 416 odst. 1 ins. zák. nevztahuje na jednání dlužníka, jehož následkem došlo ke smrti poškozeného, jestliže toto jednání bylo...

Hledání v rejstřících

  • mapa serveru
  • o nás
  • reklama
  • podmínky provozu
  • kontakty
  • publikační podmínky
  • FAQ
  • obchodní a reklamační podmínky
  • Ochrana osobních údajů - GDPR
  • Nastavení cookies
AIVD 100 nej
© EPRAVO.CZ, a.s. 1999-2022, ISSN 1213-189X      developed by Actimmy
Provozovatelem serveru je EPRAVO.CZ, a.s. se sídlem Dušní 907/10, Staré Město, 110 00 Praha 1, Česká republika, IČ: 26170761, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze pod spisovou značkou B 6510.

Jste zde poprvé?

Vítejte na internetovém serveru epravo.cz. Jsme zdroj informací jak pro laiky, tak i pro právníky profesionály. Zaregistrujte se u nás a získejte zdarma řadu výhod.


Protože si vážíme Vašeho zájmu, dostanete k registraci dárek v podobě unikátního video tréningu od jednoho z nejznámějších českých advokátů a rozhodců JUDr. Martina Maisnera, Ph.D., MCIArb, a to "Taktika vyjednávání o smlouvách".


Registrace je zdarma, k ničemu Vás nezavazuje a získáte každodenní přehled o novinkách ve světě práva.


Vaše data jsou u nás v bezpečí. Údaje vyplněné při této registraci zpracováváme podle podmínek zpracování osobních údajů



Nezapomněli jste něco v košíku?

Vypadá to, že jste si něco zapoměli v košíku. Dokončete prosím objednávku ještě před odchodem.


Přejít do košíku


Vaši nedokončenou objednávku vám v případě zájmu zašleme na e-mail a můžete ji tak dokončit později.