8. 11. 2012
ID: 86836

10 otázek pro… Radana Kubra

Zdroj: Radan Kubr

eFocus

Radan Kubr, pražský rodák, vyrostl a vystudoval v Ženevě, kde také působil jako advokát. Po postgraduálním studiu evropského práva na College of Europe v Brugách nastoupil v Praze u mezinárodní firmy White & Case, kterou v roce 1995 opustil, aby se stal jedním ze zakladatelů PRK Partners (dříve Procházka Randl Kubr). Specializuje se zejména na akvizice, restrukturalizace, finanční právo, soutěžní právo a veřejné zakázky. Významné kauzy, na kterých v poslední době pracoval, zahrnují např. Temelín, IPO firmy AVG, restrukturalizaci společnosti EMI, akvizice filiálek Volksbank ve střední Evropě bankou Sberbank nebo prodej středoevropských pivovarů (včetně Staropramenu) firmou CVC.

Jiná země pro výkon advokacie?
Švýcarsko, bohatá země s kvalitním právním systémem s dlouhou tradicí a dobře fungujícím soudnictvím a státní správou, jinými slovy ráj pro solidní právníky.

Kdybyste nebyl právníkem, čím byste byl?
Lékařem nebo kunsthistorikem.

Nevýhody vašeho povolání?
Naše povolání vyžaduje velkou (někdy až úmornou) pečlivost a smysl pro detail.  Polevíte-li na okamžik, může se vloudit chybička s nedozírnými následky.

Jaký byl Váš nejhorší den v práci?
Jako začínající koncipient jsem v Ženevě zastupoval manažera banky, který bral úplatky za poskytování úvěrů.  O jeho vině se během slyšení vyrojily tak zdrcující důkazy, že ho na závěr odvezli v poutech.  Tentýž den mi jeho manželka patřičně vytmavila, co si o kvalitě mého zastupování myslí…

Zážitek z praxe, který Vám nejvíce utkvěl v paměti?
V první polovině devadesátých let jsem jako člen týmu poradců státu v kauze Banky Bohemia zažil komické a zároveň trapné chvíle, které plně odpovídaly tehdejším představám západu o tom, jak to na „divokém“ východě chodí.

Největší dosavadní úspěch?
Mám tři zdravé děti a velice zajímavé povolání, které každodenně přináší nové výzvy.

Nejméně přehledný předpis – a proč?
Právních paskvilů tady vzniklo, stále vzniká a bohužel ještě dlouho bude vznikat víc než dost, na vině je příliš hluboce zakořeněná představa, že se nic nedá vyřešit bez novelizace nebo dokonce úplně nového zákona, ačkoliv by většinou stačilo použít zdravý rozum a využít právních textů, které už jsou k dispozici.

Žena/muž ve vaší profesi – co jde opačnému pohlaví lépe?
Něžné pohlaví umí lépe komunikovat, je citlivější a většinou netrpí nepřiměřeným egem, proto se mi s právničkami až na výjimky pracuje lépe.

Proč jste se rozhodl stát se právníkem? A co byste poradil lidem, kteří by rádi vstoupili do právních vod.
Podal jsem současně přihlášku na práva a na medicínu a na počátku studia jsem chodil i na filozofickou fakultu, jasnou představu o budoucnosti jsem tehdy opravdu neměl a k rozhodnutí stát se advokátem jsem dospíval jen pozvolna.  Lidem, kteří nejsou ochotni podlézat politikům a parazitům všeho druhu, kteří se kolem nich točí, doporučuji zajistit si co nejlepší vzdělání a nikoliv jen diplom, naučit se pořádně několik jazyků, vypěstovat si zajímavou a žádanou specializaci (generalistů je až příliš) a hlavně na sobě pořád tvrdě pracovat.

Jak si vyčistit hlavu?
Věnuji se dětem a svým koníčkům, hlavně mě zajímá a baví výtvarné umění.  Na báječnou výstavu jsem ochoten jet na druhý konec Evropy, je-li na to čas.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz