19. 9. 2019
ID: 109988

Nové vydání týdeníku EURO je zde!

Zdroj: Mladá fronta

Smutný je v posledních letech pohled na lesy v Česku. Kůrovec, všudypřítomné sucho a špatná práce lesáků způsobila, že v mnoha koutech republiky zůstaly místo lesů prázdné průseky a smutné holiny. Kromě ekologické katastrofy to přináší turbulence i do byznysu se dřevem. Nejsou lidé, kteří by dřevo vytěžili, pily mají kapacity plné tak, že se české dřevo vozí do Rakouska. Škody na produkci dřeva a lesním hospodářství odhadují odborníci na nejméně 500 miliard korun. Ceny nábytku a koncových produktů však nepadají. Proč? A proč chtějí investoři místo vykácených smrků sázet hlavně zase smrky? Dočtete se v novém Euru.

Válka s plynovody.

Poblíž německého přímořského letoviska Lubmin je těsně před dokončením terminál nového plynovodu Nord Stream 2. Megastavba za osm miliard eur, čítající téměř 1300 kilometrů trubek na dně Baltského moře, má od ruských břehů přivádět do Evropy plyn a vyhnout se (mimo jiné) území Ukrajiny, podobně jako starší bratr Nord Stream (bez číslovky na konci). Projekt budí na kontinentu značné kontroverze, hovoří se o zradě států východní Evropy a jejich předhození libovůli Kremlu. Proč? Čtěte v nejnovějším vydání týdeníku Euro.

Bob a Bobek a Schillerová.

Sestavování státního rozpočtu si každý rok žádá slušnou dávku kreativity, aby se vyhovělo požadavkům na utrácení, a přitom to vypadalo jako zodpovědné hospodaření. Letos ale musela Alena Schillerová z kouzelnického cylindru vytáhnout pár vypasených králíků. Tím nejvykrmenějším je novela daňového řádu, která hodí do erární kasy o 16,2 miliardy více díky posunu splatnosti vratek DPH o 15 dní. Vláda se rozhodla pomáhat podnikatelům tak, že si od nich - bez jejich souhlasu - půjčí (bezúročně) 16 miliard. Jaké další fígle a pozoruhodnosti Schillerová vymyslela? Kde všude chce vláda brát peníze na své populistické rozdávání? Dozvíte se v novém Euru.

Prodat a tiše odejít.

Zřejmě již v tomto týdnu vydají úředníci Evropské komise rozhodnutí, které zásadně změní poměr sil včeské energetice. Pravděpodobný scénář je, že největší dodavatel zemního plynu na českém trhu, společnost innogy, bude na prodej. Vážný zájem projevuje MND miliardáře Karla Komárka a dominantní hráč ve slovenském plynárenství SPP, o podání nabídky uvažuje také ČEZ. Nejde o žádný okrajový byznys, innogy ČR kontroluje téměř třetinu českého trhu s plynem. Nařídí Evropská komise prodej firmy, nebo dovolí sloučení s E. ON? Kdo je největším favoritem při případném prodeji? Jaká je hodnota aktiv českého innogy? Analýzu najdete v aktuálním vydání týdeníku Euro, který je v prodeji od 16. září.​

Předplatné objednávejte na www.europredplatne.cz


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz