20. 2. 2019
ID: 108875

Už se vám o soudech i zdá? Utečte do Patagonie.

Zdroj: Exclusive Tours (Shutterstock)

Vydejte se do jednoho z nejunikátnějších míst na Zemi, tajemné krajiny na hranicích Chile a Argentiny. Patagonii musí navštívit každý náročný cestovatel alespoň jednou za život.

Tímto krásným a magickým koutem světa vás provede Jitka Kolmanová, travel designerka z Exclusive Tours.

1


Patagonie je jedna z nejkrásnějších oblastí Argentiny a Chile. Možná i na světě. Takovou koncentraci pestrobarevné přírody jinde nenajdete. Mísí se zde sněhově bílá barva ledovců, azurově modré nebe, zelené arktické lesy a různobarevné odstíny krajiny, které ozařuje rudé slunce. Své jméno si Patagonie získala od prvních kolonizátorů, kteří se zde setkali s původními obyvateli, které Evropané označovali jako patagonas kvůli jejich údajné nadměrné velikosti.

2


Dnes do Patagonie lidé jezdí především objevovat krásné národní parky, kam se dostanete až po náročných, několikadenních pochodech.  Východní část Patagonie je snadněji přístupná a návštěvníci sem s oblibou vyrážejí na kolech, koních nebo raftech. Západní část Patagonie tvoří pestrá směs lesů, horských ledovců, lagun a fjordů. Představuje ideální destinaci pro dobrodružství milující cestovatele a zaryté alpinisty.

Park Torres del Paine má unikátní ekosystém, které majestátními vrcholky And a fjordy oddělují od zbytku Chile a Argentiny. Dominantou parku jsou tři vrcholy, po kterých nese svůj název. Tři masivní žulové věže ční nad ledovcově azurovým jezerem. S měnícím se slunečním světlem hraje Patagonie všemi barvami, takže za úsvitu získá Torres del Paine krásný rudý nádech.

3


Jedno z nejzajímavějších ubytování Jižní Ameriky je lodge Tierra Patagonia, na jižní hranici parku Torres del Paine. Budova připomíná mimozemskou stavbu, ve skutečnosti však design vychází z nákresů Charlese Darwina, který zkoumal fosilie dávného života na březích nedalekého jezera. Lodge je celý ze dřeva, takže dokonale splývá s okolní přírodou. Vyzkoušet tu můžete spoustu aktivit, ale největším klenotem exkurze, na kterých vás budou provázet místní průvodci. Během hodiny vás obklopí ticho a horské masivy.

4


Odsud se poté můžete vydat ještě jižněji. Cesta po souši by však byla příliš komplikovaná a minuli byste to nejzajímavější – odlišný pohled z hladiny oceánu. Vaše dobrodružství na lodi začne v Punta Arenas, bývalé trestanecké kolonii a námořního majáku. Nachází se na břehu Magalhãesova průlivu, dříve populární spojnice dvou oceánů, než jej nahradil Panamský průplav. Zde začíná Ohňová země, souostroví, jehož břehy v dávných dobách lemovaly ohně původních obyvatel.

5


Nejčastěji cestovatelé volí kratší plavbu z Punta Arenas, která trvá čtyři až pět nocí. Na menších lodích se plaví až 200 pasažérů. Ubytování zajišťují pohodlné kabiny s výhledem. Po nalodění nebudete na nic čekat a vydáte se na cestu plnou nezaměnitelné přírody. Během krátké doby stihnete vše podstatné. Uvidíte tučňáky, jak se shlukují na březích fjordů; kusy ledovců, jak pění ve vlnách oceánu; projedete Magalhãesovým průlivem a minete i známý Cape Horn, nejjižnější mys kontinentu. Plavbu zakončíte v argentinském městečku Ushuaia. Zde končí svět. Alespoň ten kontinentální.

Utečte na konec světa do Patagonie, staňte se na pár dní objeviteli nových míst a přírodních divů. V Exclusive Tours vám rádi zařídíme cestu na míru na nejjižnější cíp amerického kontinentu.


Fotogalerie: Exclusive Tours (Shutterstock)


Exclusive Tours s.r.o. 

Revoluční 724/7
110 00 Praha 1

Tel.:     +420 220 512 858   


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz