Zákon o obchodních korporacích - 12. Změny v koncernovém právu
Zákon o obchodních korporacích („ZOK“) zcela opouští dosavadní koncept smluvního koncernového práva. Účinnost všech dosavadních ovládacích smluv a smluv o převodu zisku automaticky zanikne ke dni specifikovanému v přechodných ustanoveních ZOK. Výhod, které tyto koncernové smlouvy přinášely, bude nově možno dosáhnout i bez nich, tzv. přiznáním koncernu.
ZOK vychází ze třech úrovní podnikatelských seskupení, a to: (i) ovlivnění, (ii) ovládání a (iii) koncern. Vlivná osoba je kdokoli, kdo rozhodujícím významným způsobem ovlivní chování korporace (tedy potenciálně i společník, spřízněná osoba, věřitel či jakákoli jiná osoba, která je schopna fakticky chování korporace ovlivnit). V případě, že taková vlivná osoba způsobí společnosti újmu, je povinna k její náhradě. Jde o zásadní novinku, která mimo jiné významně rozšiřuje odpovědnost společníků korporace. Ovládající osoba je osoba, která může přímo či nepřímo uplatňovat v korporaci rozhodující vliv. V případě koncernu jsou jedna nebo více osob podrobeny jednotnému řízení jinou řídící osobou.
Koncern lze rozdělit na přiznaný a nepřiznaný. Existenci (přiznání) koncernu je třeba uveřejnit na internetových stránkách společnosti. U přiznaného koncernu se neaplikuje povinnost řídící osoby nahradit újmu vzniklou řízené osobě, pokud bude újma v přiměřené době vyrovnána v rámci koncernu přiměřeným protiplněním či jinou výhodou plynoucí z členství v koncernu.
Orgán řídící osoby může udělovat orgánu řízené osoby pokyny. Člen orgánu řízené osoby (nebo prokurista) není zbaven při výkonu funkce povinnosti jednat s péčí řádného hospodáře. Člen orgánu však není odpovědný za újmu způsobenou společnosti realizací pokynu řídící osoby, pokud prokáže, že mohl rozumně předpokládat, že byly splněny podmínky stanovené ZOK pro zproštění povinnosti hradit v koncernu vzniklou újmu.
Ustanovení zákona 90/2012 Sb.: § 71 – 91 a § 780