10 otázek pro ... Pavlu Krejčí
Mgr. Pavla Krejčí je advokátkou specializující se na obchodní a občanské právo. Její praxe se zaměřuje na spornou agendu, nemovitostní a obchodní transakce. Nevyhýbá se však ani rodinnému právu. Od roku 2020 spolupracuje s DBK Partners, advokátní kancelář s.r.o. Dlouhodobě se zasazuje o změnu volebních zákonů.
1. Největší pracovní úspěch?
Možná pro někoho překvapivě za svůj největší pracovní úspěch nepovažuji velké případy, ale pomoc starému pánovi s odstoupením daru pro nevděk. Když ke mně přišel, situace vypadala beznadějně, i když jeho syn se choval opravdu špatně. Trvalo to pět let, ale nakonec jsme uspěli. Klient, který trpí rakovinou, si přál vyřešit to ještě za svého života, ať to dopadne jakkoliv. Když se to podařilo, ulevilo se mu natolik, že i přes vážnou nemoc stále žije.
2. Kdo nebo co nejvíce ovlivnilo Váš profesní život?
Nejvíce mě ovlivnilo to, co se mi zatím nepovedlo. Dlouhodobě se snažím prosadit změny ve volebních zákonech, které postrádají jeden podstatný prvek – předvolební soudní ochranu. Několikrát jsem se s návrhy obrátila na Ústavní soud. I když jsem nebyla úspěšná, tato zkušenost mě přiměla zabývat se základními principy právního státu a do hloubky porozumět demokratickému systému jako celku. Naprosto to změnilo můj pohled na fungování práva.
3. Je nějaký zákon, který byste nejraději zrušila?
Jednoznačně legislativu spojenou s opatřeními proti praní špinavých peněz (AML). Tyto předpisy zbytečně obtěžují slušné lidi, zatímco ti, kteří skutečně mají nepoctivé úmysly, si stejně najdou cestu, jak je obejít. Bylo by podle mě lepší nekomplikovat život těm, kteří pravidla dodržují a na nepoctivce najít jiné nástroje.
4. Knížka, kterou jste četla naposled?
Momentálně čtu knihu "Cesta k nesvobodě" od Timothyho Snydera. Fascinuje mě, jak Snyder dokázal předvídat současný vývoj ve světě.
5. Ideální dovolená?
Je to docela paradoxní, protože jsem dost energická a společenská. Přesto si dovolené raději užívám v klidu a tichu. Mám ráda, když si můžu vyrazit na několikadenní túru po horách. Během dovolené klidně nachodím stovky kilometrů, i když to občas hraničí se sebezničením. Ale právě to mi pomáhá vypnout a odpočinout si. Často se vydávám do míst, kam turisté běžně nezabloudí. V práci neustále s někým komunikuji, takže na dovolené platí, že čím méně lidí potkám, tím lépe. Obávám se, že většina lidí bude nad mými dovolenými kroutit hlavou.
6. Proč jste se rozhodla stát právníkem?
Největší vliv měl můj otec. Byl ekonom a moc si přál, abych se stala právničkou. Díky němu jsem už od třetí třídy říkala, že jednou budu právník. Myslím, že jsem tím byla občas až otravná.
7. Co byste vzkázala mladým lidem, kteří uvažují o právnické profesi?
Aby si tuto volbu dobře promysleli. Právo je psychicky náročný obor, který nelze úspěšně vykonávat bez empatie. Mnozí si to možná neuvědomují, ale právnická práce, a zejména advokacie, je vlastně pomáhající profese. Vyžaduje schopnost naslouchat, chápat a pomáhat lidem v různých životních situacích. Může to být velmi naplňující povolání, ale je třeba dávat pozor na riziko vyhoření. Bohužel, stres v této profesi může vést k problémům, jako jsou závislosti nebo duševní potíže. Je to jedno z témat, kterým bych se chtěla věnovat, pokud budu zvolena do představenstva ČAK.
8. Jaké jsou Vaše silné stránky a jaké ty slabé?
Řekla bych, že tvrdohlavost je mým spojencem a optimismus mou oporou. Na druhou stranu, často nemám správný odhad na lidi.
9. Vaše práce vyžaduje rozhodnost. Přesto – jsou v životě nějaké situace, kdy jste nerozhodná?
Při výběru vybavení do bytu, protože mě to nebaví.
10. (Pracovní) konflikt, který Vám utkvěl v paměti, jak jste ho řešila a co Vás naučil?
V práci mám jednoho kolegu, se kterým jsem neustále v konfliktu – jsme jako oheň a voda. On je velmi striktní ve výkladu práva, zatímco já se snažím být kreativní. Občas to dojde tak daleko, že spolu ani nemluvíme a myslím, že mě chvílemi možná i trochu nesnáší (doufám, že mi odpustí ????). Přesto nás dávají dohromady na řešení těch nejtěžších případů. Někdy potřebujeme i mediátora, abychom vůbec byli schopni spolu komunikovat. Paradoxně právě z těchto střetů často vzejde to nejlepší řešení.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz