27. 1. 2020
ID: 110570upozornění pro uživatele

10 otázek pro… Vojtěcha Faltuse

Mgr. Vojtěch Faltus (30) – ačkoliv teprve nedávno překročil třicítku, patří mezi uznávané a zkušené odborníky kanceláře Eversheds Sutherland pro oblast správního, zejména stavebního, práva či fúzí a akvizic. Má za sebou rovněž řadu vyhraných soudních i arbitrážních sporů. „Nejraději bych zrušil stavební zákon, protože ve stávající podobě je naprosto nevyhovující,“ říká advokát Vojtěch Faltus. V kanceláři Eversheds Sutherland (dříve Dvořák, Hager & Partners) působí od roku 2015.

1. Co máte na své práci nejraději?
Výzvy. Ve své praxi se zabývám primárně správním právem a soudními spory. Klienti se na nás většinou obracejí, pokud mají opravdu vážný problém. Většinou jim například hrozí odnětí licence či mají vysoké pohledávky vůči svým odběratelům nebo se potřebují bránit nějakému nekalosoutěžnímu jednání, apod. Je vždy velkou výzvou pro klienta v takto nepříznivé situaci rychle vymyslet, jak mu co nejvíce pomoci.

2. Jaký je váš největší pracovní úspěch?
Dvě rozhodnutí Nejvyššího správního soudu z poslední doby ve prospěch našich klientů. První se týkalo zákona o spotřební dani. Podařilo se nám přesvědčit soud, oproti dosavadní judikatuře, že chybějící údaj na daňovém dokladu nemusí nutně vést k zabavování vybraných výrobků. Druhé se týkalo lhůty na napadení územního plánu v případě tzv. incidenčních sporů, kterou se pokusila omezit novela soudního řádu správního. Díky naší kasační stížnosti však neúspěšně.

3. Je nějaký zákon, který byste nejraději zrušil?
Nejraději bych zrušil stavební zákon, protože ve stávající podobě je naprosto nevyhovující. Existuje spousta druhů řízení, která trvají velmi dlouho, pro realizaci stavebního záměru je třeba získat řadu závazných stanovisek a celý tento proces je neefektivní a zdlouhavý. Ať už si kdokoliv o připravovaném novém stavebním zákoně myslí cokoliv, tak ta změna potřeba je.

4. Jakou knížku jste četl naposledy?
The Silk Roads od Petera Frankopana. Je to naprosto fascinující kniha o historii Blízkého a Dálného východu a o tom, jak historie těchto regionů ovlivňovala dění v Evropě a na západní polokouli. Víte třeba, jak vznikl v Itálii pozdrav Ciao? Bylo to kvůli obchodu s otroky, kterým se tak říkávalo v Janově.

5. Jaká je vaše ideální dovolená?
Na horách při letní turistice, bez davů a bez signálu.

6. Který předmět byl na škole váš nejoblíbenější, nejneoblíbenější a proč?
Já jsem měl na škole moc rád mezinárodní právo soukromé a mezinárodní právo obchodní, protože vyučující na Právnické fakultě MU v Brně se nás v těch předmětech především učili analyticky přemýšlet. Neměl jsem vůbec rád úvodní předměty na začátku studia jako psychologie či sociologie, protože je považuji za zbytečné.

7. Který zákon považujete za nejzdařilejší?
Jednoznačně Murphyho zákony.

8. Kde se vidíte za deset let?
Pevně doufám, že ve stejné kanceláři, na stejné židli, akorát o deset let starší a o deset let zkušenější.

9. Čím byste byl, kdybyste nebyl právníkem?
Odjakživa mě kromě právničiny zajímaly dvě oblasti. Jednou z nich je letectví, druhou mezinárodní vztahy. V jedné z těchto oblastí bych určitě zakotvil.

10. Vaše práce vyžaduje rozhodnost, jsou nějaké momenty, kdy jste nerozhodný?
Nerozhodný bývám v momentech, když se pohybuji mimo svoji právní profesi. Čili když se rozbije pračka, kape kohoutek nebo upadne omítka, tak ztrácím na jistotě.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz