Chorvatsko před sezonou? Pohoda!
Je před sezonou, centrem Dubrovníku se pomalu plouží turisté, na hlavní ulici Stradunu se místní zastavují na kus řeči, kavárny jsou poloobsazené, pláže poloprázdné. Kdo se chystá na dovolenou do Chorvatska a chce si ji v klidu vychutnat, má nejvyšší čas vyrazit. Tipy na místa, která byste měli vidět - v článku.
Ženy sedící ve stínu svých domů vybíhají za každým turistou s cedulí "Aparmani", majitelé výletních lodí postávají v hloučku a probírají místní novinky. Čas se tady ospale vleče a úzké kamenné uličky ze středověku ovládla pohoda a klid.
Dubrovník už je na sezonu připravený, avšak v dalších chorvatských městech dveře některých hospůdek a obchůdků zůstávají stále ještě uzavřené.
"Teď to tady vypadá docela mrtvě, ale za týden za dva se v těchto uličkách otevřou okenice a dveře desítek podniků a začne opravdové léto," říká Tonči Šurjak z městečka Stari Grad na ostrově Hvar. "To pak nebudeme mít ani den, ani hodinu volno a zastavíme se až v září. Pak teprve přijde doba naší dovolené," dodává.
Klid zde ruší snad jen rozkopaná část promenády, kterou musí turisté obcházet postranní uličkou. Jen pár dní před sezonou se zde zavádí kanalizace. "Je to nesmysl, dělat to na začátku sezony, ale když stát dává peníze, musí se vzít," říká jeden z místních sedící ve stínu na lavičce.
Také v rybářské vesnici Prigradica na ostrově Korčula dosud panuje klid. Ante Petkovič, správce majáku na nedalekém ostrůvku Pločica, kde si lze už druhou sezonu koupit ubytování, si užívá posledních volných dnů. Jedenadvacátého června mu přijedou první hosté a začne kolotoč, který se zastaví až na podzim.
Úporně se renovovalo i v Dubrovníku. Důvodem však nebylo dokončování příprav na turistickou sezonu, ale papežova návštěva Chorvatska, která začala 5. června.
První turisté už dorazili
Voda má sice jenom dvacet stupňů, ale slunce nemilosrdně pálí. Přes poledne se ulice vyprazdňují, kdo může, utíká do šera kamenných domů, zapíná klimatizaci v autě a na pláži se stěhuje do stínu. Už dorazili i první turisté.
Předsezonních cen v hotelích si užívají němečtí důchodci, Chorvatsko pomalu objevují i francouzští či belgičtí turisté, stále častěji sem míří Britové, sem tam i nějaký Američan.
"Ve Francii udělalo Chorvatsko velkou propagaci a nyní je to vidět. V ulicích Dubrovníku potkávám stále víc Francouzů," říká průvodkyně Petra Žeravica, Češka, která se do Chorvatska vdala.
Nechybějí ani tradiční turisté, Češi. Každý rok tady sezonu zahajují i ukončují. V ulicích měst Orebič, Korčula či Hvar je slyšet češtinu na každém kroku. "Běžte se mi postavit před tu katedrálu, ať ta fotka není tak prázdná," organizuje focení otec rodiny před hvarskou katedrálou.
Je to tak už odjakživa, s nadsázkou lze dokonce říci, že jsme překrásná starobylá chorvatská města a oblázkové pláže s průzračnou vodou světu objevili. Do Dubrovníku, Orebiče, na ostrovy Kvarneru či na Opatskou riviéru se jezdilo už mezi světovými válkami.
"Česká obsluha, česká a francouzská kuchyně, ceny mírné!" stálo prý v té době na letáčku lákajícím turisty do hotelu Imperial v Dubrovníku. A když skončila jugoslávská válka, byli to opět Češi, kteří přijeli jako první.
"Jadran máte hluboko pod kůží," opakují často Chorvaté a začnou vykládat následující vtip. "Čech se zasněně dívá na moře a říká: Vaše moře, naše moře. Chorvat se zamyslí a odpovídá: Vaše ženy, naše ženy!"
Šest míst, která v Chorvatsku nevynechat ZÁHŘEB
Doslova na dosah ruky jsou tisícimetrové horské vrcholy pohoří Medvednice. Více na: www.zagreb-touristinfo.hr MAJÁKY
PLITVICE Zvláště za jasného slunečného počasí je jejich tyrkysově zelená barva oslňující. Dřevěné chodníčky, vedoucí uprostřed jezer, umožňují dotknout se až neskutečného kouzla zdejší přírody. Plitvice však žádají čas a pochopení, půl dne se zájezdem nestačí. Více na: www.np-plitvicka-jezera.hr AMFITEÁTR V PULE Dvaatřicet metrů vysokou, elipsovitou stavbu z počátku našeho věku málem zahubila hamižnost Benátčanů, kteří si pro budování svého města odváželi zdejší kamenné kvádry. Ačkoli se na památce značně podepisují výfukové zplodiny z všudypřítomných automobilů, stále je to opravdová krása. Více na: www.istra.com SPLIT Před palácem je rušná, ale půvabná promenáda. Za návštěvu také určitě stojí chrám sv. Duje, klenotnice, sklepní prostory či socha hlaholského biskupa Grgura Ninského s dozlatova osahaným palcem pro štěstí. Více na: www.visitsplit.com KORČULA Na všechny smysly mocně působí například rekonstrukce námořní bitvy cestovatele Marka Pola, který se na ostrově narodil, či tisíciletí starý mužský bojový tanec moreška. Více na: www.korcula.net |
Zdroj: Idnes
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz