18. 1. 2017
ID: 104830upozornění pro uživatele

DEAL MONITOR

Přinášíme Vám přehled významných mandátů předních advokátních kanceláří.

Allen & Overy

Advokátní kancelář Allen & Overy oznámila, že akvizice pěti podniků společnosti AB InBev ve střední a východní Evropě společností Asahi představuje největší akvizici zahraničních pivovarů, kterou kdy provedly japonské pivovarnické společnost. Jde rovněž o největší transakci v celé historii Asahi, která trvá již 127 let. Allen & Overy je hlavním právním poradcem Asahi na této transakci, kterou společnost Asahi uzavřela se společností AB InBev ohledně koupě pivovarů v České republice, na Slovensku, v Polsku, Maďarsku a Rumunsku a dalších souvisejících aktiv, které vlastnila společnost SABMiller před svou fúzí se společností AB InBev. Transakce má hodnotu 7,3 miliardy eur a její dokončení se očekává v roce 2017. V letošním roce již společnost Asahi dokončila akvizici společností Peroni a Grolsch za 2,55 miliardy eur a i na této transakci jí poskytovala poradenství advokátní kancelář Allen & Overy. Tým Allen & Overy vede korporátní partner Richard Hough se seniorním advokátem Matthewem Appletonem. Členy týmu jsou také partner Jim Ford, který má na starosti aspekty obchodního práva, partner Alasdair Balfour se zabývá aspekty soutěžního práva a partner Trevor Borthwick má na starost financování. Partnerka Lydia Challen poskytovala daňové poradenství a partnerka Sarah Henchoz poskytovala pracovněprávní poradenství. Partner Nick Wall vedl transakci v Tokiu. Richard Hough o transakci řekl: „Díky těmto dvěma přelomovým transakcím se společnost Asahi letos stala výrazným světovým hráčem na trhu alkoholických nápojů.“


Ambruz & Dark Deloitte Legal

Advokátní kancelář Ambruz & Dark Deloitte Legal poskytla komplexní právní poradenství vlastníkům společností GLOBAL ASSET HOLDING a DIRECT Pay, leaderům na českém trhu v poskytování služeb elektronického platebního styku s využitím mobilního zařízení. Jednalo se tak při prodeji společnosti GLOBDATA Dušanovi Palcrovi ze skupiny J&T Finance Group. Poskytnuté právní služby zahrnovaly zejména poradenství při strukturování transakce, zajištění odštěpení vybraných aktiv do společnosti GLOBDATA a vyjednávání smluvní dokumentace. Tým Ambruz & Dark Deloitte Legal vedl partner Petr Suchý ve spolupráci s advokáty Michalem Buchtou, Robinem Štorkem a dalšími členy týmu.

Baker McKenzie

Advokátní kancelář Baker McKenzie poskytuje právní poradenství společnosti patřící do americké private equity skupiny Lone Star při její akvizici Xella Group, německého poskytovatele řešení v oblasti stavebních materiálů, od evropské private equity firmy PAI Partners a investičních fondů spravovaných společností Goldman Sachs. Tým pražské kanceláře Baker McKenzie, který vede partner Libor Basl, poskytuje poradenství ohledně českých aspektů této transakce, která má hodnotu více než 2,2 miliardy EUR. Předpokládá se, že transakce bude uzavřena v první polovině roku 2017.

Advokátní kancelář Baker McKenzie zastupuje a poskytuje právní poradenství Amundi, jedné z největších evropských společností zabývající se správou aktiv, v souvislosti s její akvizicí Pioneer Investments, globálního správce aktiv se silným zaměřením na cenné papíry a aktiva související s pojištěním. Tým Baker McKenzie poskytující poradenství společnosti Amundi vede partner pražské kanceláře Libor Basl. Pražský tým poskytuje poradenství při právním auditu českých společností spadajících do skupiny Pioneer a následných regulatorních podáních České národní bance.

Advokátní kancelář Baker McKenzie zastupovala kupujícího, společnost Moulins de Kleinbettingen S.A., v souvislosti s převzetím společnosti United Bakeries od jejího stávajícího většinového vlastníka (největší české skupiny pekáren) a souvisejícím jednáním o stabilizaci a finanční restrukturalizaci se syndikátem financujících bank. Tým právníků pražské kanceláře vedl partner Libor Basl.


bpv BRAUN PARTNERS

Advokátní kancelář bpv BRAUN PARTNERS zastupuje na Slovensku rakouskou skupiny WM Group při prodeji šesti specializovaných obchodních center s celkovou pronajímatelnou plochou cca. 51.000 m2, rakouské skupině Immofinanz. Rámcová dohoda o této akvizici byla podepsána dne 28. října 2016 a ukončení celé transakce se očekává v prvním čtvrtletí roku 2017. bpv BRAUN PARTNERS poskytuje při této transakci právní poradenství ve všech záležitostech slovenského práva. Tým bpv BRAUN PARTNERS je vedený partnerem slovenské pobočky, panem JUDr. Igorem Augustiničem, Ph.D.


Clifford Chance

Pražská kancelář Clifford Chance poskytovala poradenství skupině PPF, mezinárodní finanční skupině působící v oblasti finančních služeb pro spotřebitele, retailového bankovnictví a pojišťovnictví, a skupině EMMA Capital, investiční skupině působící převážně v oblasti retailu, při prodeji 100% akcií maloobchodní sítě Eldorado, která je druhou největší sítí obchodů s elektronikou a domácími spotřebiči v Rusku. Společnost byla prodána skupině ruských investorů spřízněných s finanční a investiční skupinou Safmar. Strany se dohodly, že hodnota transakce nebude zveřejněna. Tým právních specialistů z pražské kanceláře Clifford Chance vedl vedoucí partner Alex Cook za podpory seniorního advokáta Michala Jaška a právníků Jakuba Veselého, Jana Strnada a Veroniky Kinclové. Tým rovněž spolupracoval s právníky z moskevské kanceláře Clifford Chance.

Pražská kancelář Clifford Chance poskytla právní poradenství svému klientovi CBRE - realitnímu gigantu, patřícímu mezi Fortune 500, s kancelářemi ve více než 64 zemích světa, při prodeji svého retailového portfolia ve střední a východní Evropě. Objem celé transakce je více než 600 miliónů eur a zahrnuje 11 nákupních center napříč Českou republikou, Polskem, Maďarskem a Rumunskem. Transakci mezi CPI a CBRE musí dále schválit český a maďarský antimonopolní úřad. Dokončení celé transakce je tak plánováno na první kvartál 2017. Jakmile bude transakce úspěšně dokončena, bude se jednat o jednu z historicky největších realitních transakcí v regionu v oblasti retailu. Pražský tým právních specialistů Clifford Chance koordinoval souhru mezi Clifford Chance kancelářemi v Polsku, Rumunsku a maďarskou partnerskou právní kanceláří, zapojených do této transakce. Tým byl pod vedením ostříleného právního poradce v oblasti realit a partnera pražské realitní praxe Emila Holuba, ten byl primárně asistován Anetou Sosnovcovou, advokátkou, která své schopnosti prokázala již v množství mezinárodních realitních transakcí.


Dentons

Pražská kancelář globální právní firmy Dentons poskytla poradenství společnosti CEE Equity Partners, která je investičním poradcem China-CEE Fondu, při akvizici třech českých dceřinných společností ContourGlobal. Na základě transakce China-CEE Fund získal tři solární elektrárny v České republice o celkovém výkonu kolem 6 MW. Fond China-CEE založila čínská exportní banka China Exim Bank ve spolupráci s dalšími institucionálními investory, kteří se zaměřují na investice ve státech střední Evropy. Fond spravuje prostředky ve výši 435 milionů dolarů. Dosud byl aktivní především v oblasti investic do výroby energie z obnovitelných zdrojů. Akvizice solárních elektráren od ContourGlobal je druhou investicí fondu v České republice. První proběhla v lednu 2016, kdy fond koupil druhého největšího výrobce solární elektřiny v Česku, společnost Energy 21. V letech 2014 a 2015 také koupil několik větrných elektráren v Polsku. Pražská kancelář Dentons poskytovala při akvizici poradenství kupující straně - CEE Equity Partners. Tým vedl Jan Procházka, jeden ze dvou vedoucích korporátní praxe v české a slovenské kanceláři Dentons. Součástí týmu byli Vojtěch Novák, Ondřej Čech a Lucie Pávková.


Glatzová & Co.

Glatzová & Co. poskytla právní poradenství společnosti Netbrokers holding a.s. při prodeji podílu portálu ePojištění.cz koncernu Bauer Media Group. NetBrokers Holding a.s. je dominantním hráčem v oblasti online pojištění, mobilních i datových tarifů a energií, mobilního marketingu a slevového trhu. Webové portály skupiny NetBrokers Holding využívá přes 4 000 000 uživatelů v České republice a na Slovensku. ePojisteni.cz uzavřelo již více než 700 000 pojistných smluv a ostatní projekty skupiny zprostředkovaly ecommerce transakce v hodnotě více než 6 miliard Kč, čímž se řadí mezi nejvýznamnější české ecommerce subjekty. Bauer Media je tradiční německá rodinná firma s historií sahající do roku 1875 působící ve více než 20 zemích na 4 kontinentech. Zaměstnává více než 11 500 lidí a má roční obrat přes 62 miliard korun. Součástí skupiny Bauer je přes 600 časopisů, 100 rádio a TV stanic i silné portfolio online společností - na prvním místě Rankomat.pl, největší polský online prodejce pojištění.

Glatzová & Co. poskytla právní poradenství společnosti BigBoard a.s. při akvizici společnosti News Advertising s.r.o. Díky koupi BigBoard upevní svou pozici nejsilnějšího hráče na trhu venkovní reklamy a rozšíří své portfolio ploch. 

Glatzová & Co. poskytla právní poradenství společnosti Y Soft Corporation, a.s. při koupi zbývajícího podílu společnosti be3D s.r.o., výrobce 3D tiskáren.

Glatzová & Co. poskytla právní poradenství Raiffeisenbank a. s. v souvislosti s poskytnutím akvizičního úvěru ve výši CZK 350 mio na nákup nemovitostního portfolia.

Glatzová & Co. poskytla právní poradenství společnosti Všeobecná úverová banka, a.s., pobočka Praha v souvislosti s poskytnutím úvěrového rámce poskytovateli leasingového financování až do výše CZK 1 mld za účelem financování a refinancování podnikatelského portfolia.

Glatzová & Co. poskytla právní poradenství společnosti Všeobecná úverová banka, a.s., pobočka Praha v souvislosti s poskytnutím úvěrového rámce leasingové společnosti až do výše EUR 30 mil. za účelem financování svých provozních potřeb a své podnikatelské aktivity v oblasti poskytování leasingu, úvěru nebo jiné formy financování.

Glatzová & Co. poskytla právní poradenství společnosti Všeobecná úverová banka, a.s., pobočka Praha v souvislosti s poskytnutím úvěrového rámce stavební společnosti až do výše CZK 50 mil. za účelem refinancování a financování developerského projektu.

Glatzová & Co. poskytla právní poradenství společnosti Všeobecná úverová banka, a.s., pobočka Praha v souvislosti s poskytnutím úvěrového rámce stavební společnosti až do výše CZK 270 mil. za účelem financování svých provozních potřeb.


Havel, Holásek & Partners

Advokátní kancelář Havel, Holásek & Partners poskytla komplexní právní poradenství společnosti   IAD Investments, správ. spol., a.s., nejstarší slovenské správcovské společnosti, poskytující finanční služby v zemích střední Evropy od roku 1991 a v současné době spravující aktiva ve výši 500 mil. EUR, ve vztahu ke dvěma významným akvizicím, a sice akvizici obchodního centra Laugaricio v Trenčíně a bratislavské administrativní budovy Twin City A. V případě akvizice obchodního centra Laugaricio v Trenčíně se jedná o největší slovenskou realitní transakci roku 2016. Hodnotu obou transakcí se zúčastněné strany rozhodly nezveřejňovat. Tým kanceláře Havel, Holásek & Partners, věnující se M&A a finanční části transakce, byl veden partnerem Martinem Jurečkem a dále tvořen Dušanem Predným, Michalem Ranostajem a Petrou Bátovskou.

Advokátní kancelář Havel, Holásek & Partners  poskytla komplexní právní poradenství společnosti Albatros Media a.s., největšímu českému nakladatelství, při akvizici 100% podílu ve společnosti Kniha Zlín s.r.o. Ta je mimo jiné exkluzivním vydavatelem díla norského spisovatele Joa Nesbøho, jehož kriminální romány patří k nejprodávanějším na českém knižním trhu. Hodnotu transakce se obě zúčastněné strany rozhodly nezveřejňovat.

Advokátní kancelář Havel, Holásek & Partners poskytla komplexní právní poradenství společnosti PressMedia, s. r. o. při nákupu 70% podílu ve společnosti Valmont s.r.o. Ta pod značkou Tabák Valmont provozuje v České republice síť s více než 100 exkluzivními maloobchodními prodejnami tisku, tabákového zboží a značkového alkoholu. Společnost PressMedia byla založena v roce 1995 jako výhradní partner a dceřiná společnost slovenské distribuční firmy MEDIAPRINT-KAPA PRESSEGROSSO, a. s., se sídlem v Bratislavě, která je největším distributorem periodického a neperiodického tisku na Slovensku. Transakce bude vypořádána v prvních měsících tohoto roku. Hodnotu transakce se obě strany rozhodly nezveřejňovat. 


Pokorný, Wagner & partneři

Advokátní kancelář Pokorný, Wagner & partneři, s.r.o., jako výhradní právní poradce společností spadajících do čínské skupiny CEFC China Energy Company Limited pro Českou republiku, poskytovala komplexní právní poradenství skupině CEFC v rámci celého procesu akvizice společnosti Development Florentinum s.r.o., vlastníka budovy „Florentinum“ – administrativního paláce s obchodní pasáží, nádvořím a zahradou, který byl do provozu ke konci roku 2013. Tato výjimečná budova drží nejvyšší úroveň mezinárodní zelené certifikace budov LEED Platinum a získala celou řadu ocenění, z nichž nejvýznamnějším je CEEQA za nejlepší kancelářský projekt ve střední a východní Evropě. Právní podpora Advokátní kanceláře Pokorný, Wagner & partneři, s.r.o., v této náročné transakci, která proběhla v časově velice napjatém harmonogramu, byla cílena na všechny jednotlivé dílčí kroky a zahrnovala kompletní právní due diligence, přípravu a vyjednávání transakční dokumentace, právní poradenství v rámci schvalovacího procesu dotčené transakce ze strany Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a v neposlední řadě zajištění a dohled nad procesem jejího vypořádání. Transakce se řadí nejenom mezi největší akvizice nemovitostí v České republice v roce 2016, ale svou hodnotou i mezi nejvýznamnější loňské akviziční projekty v České republice vůbec.


PRK Partners

PRK Partners (PRK) je českým a slovenským právním poradcem skupiny SABMiller při prodeji jejích středo- a východoevropských podniků, jehož součástí je i prodej českého pivovaru Plzeňský Prazdroj a slovenského pivovaru Pivovary Topvar, japonskému Asahi Group holdings. Transakce v hodnotě 7,3 miliard eur, která má být dokončena v první polovině roku 2017, je nejvýznamnější M&A transakcí v České republice za uplynulý rok. PRK tým vedený partnery Radanem Kubrem a Martinem Křížem provedl komplexní právní prověrku českých a slovenských subjektů transakce a poskytuje poradenství v dalších aspektech českého a slovenského práva, mimo jiné v otázkách regulatoriky, compliance, korporátních a nemovitostních otázek.  Prodej obchodních aktivit skupiny SABMiller v České republice, Slovensku, Polsku, Maďarsku a Rumunsku je vyžadován Evropskou komisí v souvislosti se schválením spojení SABMilleru s americkou pivovarnickou skupinou Anheuser-Busch InBev. PRK Partners je právním poradcem na této mezinárodní M&A transakci vedle předních mezinárodních právních kanceláří jako jsou Freshfields Bruckhaus Deringer a Hogan Lovells. Právním poradcem kupujícího je Allen & Overy. PRK Partners má v oblasti pivovarnictví rozsáhlé a dlouhodobé zkušenosti. PRK působila jako právní poradce již při prodeji několika českých pivovarů, včetně akvizice a následného prodeje Pivovaru Staropramen skupinou CVC.


Rödl & Partner

Mezinárodní poradenská kancelář Rödl & Partner zastupovala svého klienta – společnost PHOENIX International Beteiligungs GmbH – při prodeji akcií společnosti PHARMOS, a.s. v objemu 28 procent základního kapitálu, a to společnosti Česká lékárnická, a.s. K podpisu veškeré smluvní dokumentace došlo 20. 12. 2016. Tým vedený JUDr. Monikou Novotnou zajišťoval kompletní právní služby.  


ŘANDA HAVEL LEGAL
 
Advokátní kancelář ŘANDA HAVEL LEGAL pod vedením Tomáše Rydvana a Matyáše Kužely zastupovala amerického investičního obra, společnost Blackstone, při prodeji pražského hotelu Hilton Prague Old Town a přilehlé budovy Gestin Centrum firmě M&L Hospitality Trust. Jedna z největších světových investičních společností spravující aktiva v hodnotě převyšující $361 miliard, americká skupina Blackstone, prodala pražský pětihvězdičkový hotel Hilton Prague Old Town a přilehlou budovu Gestin Centrum mezinárodní realitní investiční společnosti M&L Hospitality Trust, která se zaměřuje na investice do hotelů.


SAMAK

Poradenská skupina SAMAK zastupovala jediného vlastníka, fyzickou osobu, v souvislosti s prodejem 100% podílu ve společnost AIR POWER s.r.o., která je strojírenskou firmou zabývající se převážně montáží stavebních strojů poháněných spalovacími motory s výrobou v Plzni. Právní poradenství zahrnovalo strukturování transakce a jejího financování, kdy specifikem byl manažerský odkup (MBO). Poradenství dále zahrnovalo předprodejní právní prověrku, vyjednávání smluvní dokumentace a právní podporu při jednání se zainteresovanou bankou. Transakce spadá do kategorie SME.


Schönherr

Schönherr poskytl poradenství ContourGlobal erneuerbare Energie Europa GmbH (dále jen "ContourGlobal"), dceřiné společnosti americké ContourGlobal L.P., při prodeji jejího so-lárního byznysu v České republice China Central and Eastern Europe Investment Co-operation Fund SCS SICAV-SIF (dále jen "China-CEE Fund") prostřednictvím CEE Equity Partners Ltd. Obchod byl strukturován jako akvizice podílů v provozních společnostech, při níž kupující získal tři solární elektrárny v České republice s celkovou kapacitou 6.0 MWp. Transakce byla uzavřena v listopadu. Finanční podmínky transakce nebudou zveřejněny. Schönherr byl hlavním poskytovatelem právního poradenství ContourGlobal a jejímu podniku v České republice. ContourGlobal L.P. je mezinárodním výrobcem elektrické energie s výkonem 4,200 MV ve 20 zemích a na třech kontinentech. 2000 zaměstnanců společnosti spravuje portfolio 61 termálních a jiných elektráren na obnovitelné zdroje energie použí-vajících širokou škálu energií. Polská CEE Equity Partners Ltd je investičním poradcem China-CEE Fund, jenž disponuje 435 miliony dolarů. China-CEE Fund byl založen China Exim Bank v partnerské spolupráci s dalšími institucionálními investory z regionu střední a východní Evropy k identifikaci a navázání partnerské spolupráce s dynamickými společnostmi. Právní poradenství kupujícího zajišťovala advokátní kancelář Dentons.

Schönherr s.r.o., advokátní kancelář poskytla právní poradenství investiční společnosti REDSIDE, jež spravuje nemovitostní investiční fond s proměnným základním kapitálem NOVA Real Estate (SICAV) („Redside“) v souvislosti s koupí budovy Panorama Business Center od nizozemského investičního fondu MINT FUND 8 B.V. Transakce byla dokončena 1. prosince 2016. Kancelář Schönherr radila Redside při due diligence a při vyjednávání transakční dokumentace. Součástí týmu kanceláře Schönherr, který společnosti Redside radil, byla Gabriela Porupková (partnerka, real estate), Miroslav Dudek (advokát, real estate), Otakar Fiala (advokát, corporate/m&a), Denisa Assefová (advokátka, ip/it), Christoph Dürr (koncipient, real estate) and Jakub Karfilát (koncipient, real estate). Finanční a daňové poradenství poskytla společnosti REDSIDE společnost ASB Consulting, technické poradenství a podporu zajistila společnost Sentient. Pro MINT FUND 8 B.V. poskytla poradentsví společnost CBRE.

Advokátní kancelář Schönherr poskytla právní poradenství Erste Group Immorent AG ("Erste Group Immorent") při prodeji Immorent Jilska s.r.o. ("Immorent Jilska"), vlastníka oceňované kancelářské budovy ENTERPRISE, společnosti Starship Enterprise a.s. ("Starship Enterprise"). Transakce byla dokončena 14. listopadu 2016, přičemž kupní cena se pohybovala okolo 3 miliard korun českých. Tým advokátní kanceláře Schönherr, který poskytoval právní poradenství Erste Group Immorent, se skládal z Petera Madla (partner, Vídeň; real estate), Miroslava Dudka (advokát, Praha; real estate) a Jakuba Karfiláta (koncipient, Praha; real estate). Starship Enterprise byla právně zastoupena advokátní kanceláří Wilson & Partners. Finanční poradenství poskytla společnost TPA a technickou podporu zastřešila společnost Arcadis.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz