Evropská protidrogová politika si chce klást jen reálné cíle
Ačkoli v Evropské unii vedle sebe
existuje řada národních přístupů k problematice drog, ukazuje se,
že se jejich obecné trendy k sobě přibližují. "V Evropské unii se
začínáme stavět k drogovému problému mnohem realističtěji," řekl
dnes novinářům výkonný ředitel Evropského monitorovacího centra
pro drogy a drogové závislosti George Estievenart.
Evropská unie, která právě dokončuje hodnocení své protidrogové politiky od roku 2000 a připravuje plán na další
čtyři roky, upřednostňuje před kriminalizací uživatelů drog ochranu veřejného zdraví.
"Jestliže by někdo řekl, že zcela vymýtí dopravní nehodovost, tak jediný způsob, jak toho dosáhnout, je zakázat automobily. Je to rozumný návrh? Je to návrh, který by se měl předkládat lidem? Já si myslím, že ne," řekl George Estievenart.
Drogově závislým podle něj nepomůže vězení. Protidrogová politika musí brát v potaz sociální a zdravotní aspekty. "Nulová tolerance je možná pěkná z idealistického pohledu, ovšem z praktického je to zcela nerealistické. To se jednoduše nedá provést," dodal Estievenart.
Protidrogová politika České republiky je v Evropské unii hodnocena pozitivně. Evropské monitorovací centrum ji považuje za plně kompatibilní s unijními přístupy a klade ji za vzor novým členským státům. Svou tvrdostí se český přístup mezi ostatními unijními státy řadí do hlavního proudu.
"Vývojové trendy ve staré evropské patnáctce jsou v podstatně stejné jako v České republice," zhodnotil Estievenart. "Konopné drogy a různé amfetaminy jsou v mladé kultuře stále užívanější a jednotlivé vlády na to musejí reagovat. Můžeme ale říct, že zlaté časy heroinu už zřejmě minuly," řekl.
Česká protidrogová politika dnes stojí na čtyřech pilířích, kterými jsou prevence, léčba, odstraňování následků škod a represe. Už deset let republika uplatňuje meziresortní přístup a úzkou spolupráci s regionální samosprávou a neziskovými organizacemi.
V rámci vládní koalice se nyní diskutuje o tom, jak bude stát řešit otázku drog v dalších třech letech. Vicepremiér a předseda Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky Petr Mareš by nejraději zmírnil přístup státu k uživatelům konopných látek, a naopak přitvrdil sankce proti nejnebezpečnějším drogám.
Rozlišování mezi drogami podle jejich nebezpečnosti ale odmítají lidovci. KDU-ČSL v posledních měsících zostřila svou rétoriku a chce "drogám vyhlásit válku". Křesťanští demokraté navrhují, aby se rozhodování o protidrogové politice stalo opět věcí resortů zdraví a vnitra a hodlají zmenšit zapojení neziskových organizací do boje proti drogám.
K tématu, jak se protidrogové politiky mění pod vlivem změn ve vládách, výkonný ředitel Evropského monitorovacího centra pro drogy řekl, že je třeba, aby "politické změny neměly dopad na základy protidrogové politiky". "Systémy, aby byly účinné, se musejí budovat několik let," doplnil Estievenart.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz