epravo.cz

Přihlášení / registrace

Nemáte ještě účet? Zaregistrujte se


Zapomenuté heslo
    Přihlášení / registrace
    • ČLÁNKY
      • občanské právo
      • obchodní právo
      • insolvenční právo
      • finanční právo
      • správní právo
      • pracovní právo
      • trestní právo
      • evropské právo
      • veřejné zakázky
      • ostatní právní obory
    • ZÁKONY
      • sbírka zákonů
      • sbírka mezinárodních smluv
      • právní předpisy EU
      • úřední věstník EU
    • NÁZORY
    • SOUDNÍ ROZHODNUTÍ
      • občanské právo
      • obchodní právo
      • správní právo
      • pracovní právo
      • trestní právo
      • ostatní právní obory
    • AKTUÁLNĚ
      • 10 otázek
      • tiskové zprávy
      • vzdělávací akce
      • komerční sdělení
      • ostatní
      • rekodifikace TŘ
    • E-shop
      • Online kurzy
      • Online konference
      • Záznamy konferencí
      • EPRAVO.CZ Premium
      • Konference
      • Monitoring judikatury
      • Publikace a služby
      • Společenské akce
      • Partnerský program
    • Předplatné
    19. 7. 2018
    ID: 107897upozornění pro uživatele

    K zástavnímu právu při nedobrovolných dražbách – příspěvek k diskuzi

    Při své praxi jsem se setkala se zajímavým případem zániku zástavního práva věřitele při nedobrovolné dražbě dle zákona č. 26/2000 Sb., o veřejných dražbách (dále jen „ZVD“), se kterým bych chtěla čtenáře Právních rozhledů seznámit.

    V naší konkrétní situaci měl zástavní věřitel (dále jako „věřitel A“) v katastru nemovitostí na nemovitostech dlužníka zapsána dvě zástavní práva. Jedno z roku 2014 jako první v pořadí a druhé z roku 2015 jako druhé v pořadí. Následně byla v roce 2016 na nemovitostech zapsána další dvě zástavní práva jiných věřitelů (dále jako „
    Reklama
    Nemáte ještě registraci na epravo.cz?

    Registrujte se, získejte řadu výhod a jako dárek Vám zašleme aktuální online kurz na využití umělé inteligence v praxi.

    REGISTROVAT ZDE
    věřitel B“ a „
    Reklama
    Skončení pracovního poměru (online - živé vysílání) - 9.9.2026
    Skončení pracovního poměru (online - živé vysílání) - 9.9.2026
    9.9.2026 09:003 975 Kč s DPH
    3 285 Kč bez DPH

    Koupit

    věřitel C“), obě s mladším pořadím, než byla zástavní práva našeho věřitele A. Věřitel C získal proti dlužníkovi vykonatelný titul a navrhl dražbu nemovitostí dle ZVD. Následoval obvyklý postup, věřitelé obdrželi dražební vyhlášku spolu s výzvou k podávání přihlášek.  

    Zvláštností nedobrovolných dražeb dle ZVD oproti exekučním dražbám dle o.s.ř. je skutečnost, že zatímco v exekučních dražbách veškerá původní zástavní práva ve smyslu ust. § 337h, odst. 1 o.s.ř. zanikají, dle ZVD to tak není. ZVD rozlišuje zástavní práva přihlášených a nepřihlášených věřitelů. Dle ust. § 58 ZVD platí, že přechodem vlastnictví k předmětu dražby zástavní práva, která jsou z hlediska svého vzniku starší než nejstarší zástavní práva zajišťující přihlášené pohledávky, nezanikají a působí vůči vydražiteli. Naopak zaniká nejstarší zástavní právo zajišťující přihlášenou pohledávku, jakož i všechna zástavní práva, která jsou z hlediska svého vzniku mladší než nejstarší zástavní právo zajišťující přihlášenou pohledávku.  
     
    V našem konkrétním případě si věřitel A s ohledem na výše uvedené znění ZVD přihlásil do dražby pouze svou mladší pohledávku zajištěnou zástavním právem z roku 2015. Starší pohledávku, zajištěnou zástavním právem z roku 2014 věřitel A nepřihlašoval, neboť měl zato, že nepřihlášením pohledávky zajištěné nejstarším zástavním právem toto zástavní právo ve smyslu ust. § 58 odst. 2 ZVD nezanikne a bude působit vůči vydražiteli. Důvodem tohoto postupu věřitele A byl jeho předpoklad, že cena dosažená dražbou nebude tak vysoká, aby uspokojila obě zajištěné pohledávky věřitele A. 

    Dražba nemovitosti proběhla, nemovitost byla vydražena a mladší přihlášená pohledávka věřitele A byla uspokojena. Jaké však bylo překvapení věřitele A, když byl dražebníkem informován o tom, že došlo k zániku všech zástavních práv, tedy i zástavního práva nejstaršího v pořadí zajišťujícího pohledávku věřitele A, kterou nepřihlašoval. Důvodem zániku nejstaršího zástavního práva měla být přihláška pohledávky věřitele B, kterou sice zajišťovalo zástavní právo z roku 2016, tedy mladší, než bylo nejstarší zástavní právo věřitele A, avšak toto zástavní právo zajišťovalo údajnou pohledávku věřitele B vzniklou údajně již v roce 2013. Dražebník věřiteli A zánik jeho nejstaršího zástavního práva vysvětlil tím, že dle ust. § 57, odst. 1 ZVD platí, že nepřihlášené pohledávky, které jsou z hlediska svého vzniku mladší, než nejstarší přihlášená pohledávka, se považují za přihlášené. Pohledávka věřitele A byla z roku 2014 a údajná pohledávka věřitele B byla z roku 2013. 

    Pohledávka věřitele A, která byla zajištěna nejstarším zástavním právem se tak zákonnou fikcí z důvodu přihlášky údajné starší pohledávky zajištěné však mladším zástavním právem stala přihlášenou.  
     
    Protože však věřitel A nevěděl o stáří přihlašované pohledávky věřitele B (nebyl adresátem přihlášky pohledávky věřitele B), netušil, že se jeho starší pohledávka z roku 2014 bude považovat za přihlášenou, tedy nezasílal dražebníkovi ani přihlášku a ani tuto pohledávku nijak nedokládal.  Vzhledem k tomu, že věřitel A tuto starší pohledávku nedoložil, k jeho pohledávce přihlášené zákonnou fikcí se nepřihlíželo a nebyla ani uspokojována.  
     
    Dle mého názoru je chybou ZVD, když v ust. § 57 odst. 1 uvádí jako určující faktor pro uplatnění fikce přihlášení pohledávky její stáří, a nikoliv stáří samotného zástavního práva, zatímco naopak v ust. § 58 ZVD pracuje se stářím zástavního práva jako rozlišujícím kritériem pro jeho zánik či zachování. 
     
    Zatímco stáří zástavního práva je lehce zjistitelné z veřejných zdrojů a nelze s ním dodatečně manipulovat, skutečné stáří pohledávky nelze z veřejných zdrojů zjistit a lze si s ním „hrát“ například antidatováním smlouvy o zápůjčce, apod. Je zde tedy velký prostor pro manipulaci a případné poškození zajištěného věřitele.   

    Výše popsaný případ je zatím předmětem soudních sporů a uvidíme, jak se k němu soudy postaví. Dle poznatků autorky zatím relevantní publikovaná judikatura ke zmíněným ustanovením ZVD chybí. 


    Mgr. Petra Ledvinková, 
    podnikový právník 


    © EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz

    Mgr. Petra Ledvinková
    19. 7. 2018

    Poslat článek emailem

    *) povinné položky

    Další články:

    • Rozhodnutí Nejvyššího soudu ke změně klíče pro stanovení příspěvků na správu domu a pozemku, k samotnému stanovení příspěvků a k rozúčtování nákladů na služby
    • Byznys a paragrafy, díl 41.: Záruka za jakost v kupní smlouvě
    • Dvacet let vlastní cestou. Arthur Braun o svobodě, číslech a lidském elementu advokacie
    • Komu náleží vlastnické právo k náhradní veřejné komunikaci postavené investorem?
    • AML rizika u luxusních nákupů
    • Recentní judikatura Nejvyššího soudu k důvodům neplatnosti usnesení valné hromady
    • Tlačítko pro odstoupení od smlouvy jako nový standard spotřebitelského online rozhraní
    • Formální a materiální stránka přestupku; case study
    • Cyber Resilience Act: od září 2026 budete muset hlásit incidenty i zranitelnosti. Jste na to připraveni?
    • Sleva z ceny díla vs. náhrada škody při vadném plnění díla
    • Dobré mravy jako krajní korektiv soudního rozhodování: vývoj judikatury Nejvyššího a Ústavního soudu

    Novinky v eshopu

    Aktuální akce

    • 09.09.2026Skončení pracovního poměru (online - živé vysílání) - 9.9.2026
    • 16.09.2026Veřejné zakázky pro mírně pokročilé – 1. díl: Nastavení zadávacích podmínek a kvalifikačních požadavků (online - živé vysílání) - 16.9.2026
    • 17.09.2026Náklady civilního řízení – se zaměřením na judikaturu Ústavního soudu (online - živé vysílání) - 17.9.2026
    • 18.09.2026Judikatura ke služebnostem (online - živé vysílání) - 18.9.2026
    • 25.09.2026Prokazování původu majetku (online - živé vysílání) - 25.9.2026

    Online kurzy

    • Vnosy ze SJM a vnosy do SJM a jejich valorizace v aktuální judikatuře Nejvyššího soudu a Ústavního soudu
    • Výpověď z pracovního poměru z důvodu neomluveného zameškání jedné směny
    • Nová „tlačítková povinnost“ pro e-shopy
    • Změna cenových ujednání ve smlouvách v energetice
    • Černé stavby
    Lektoři kurzů
    JUDr. Tomáš Sokol
    JUDr. Tomáš Sokol
    Kurzy lektora
    JUDr. Martin Maisner, Ph.D., MCIArb
    JUDr. Martin Maisner, Ph.D., MCIArb
    Kurzy lektora
    Mgr. Marek Bednář
    Mgr. Marek Bednář
    Kurzy lektora
    Mgr. Veronika  Pázmányová
    Mgr. Veronika Pázmányová
    Kurzy lektora
    Mgr. Michaela Riedlová
    Mgr. Michaela Riedlová
    Kurzy lektora
    JUDr. Jindřich Vítek, Ph.D.
    JUDr. Jindřich Vítek, Ph.D.
    Kurzy lektora
    Mgr. Michal Nulíček, LL.M.
    Mgr. Michal Nulíček, LL.M.
    Kurzy lektora
    JUDr. Ondřej Trubač, Ph.D., LL.M.
    JUDr. Ondřej Trubač, Ph.D., LL.M.
    Kurzy lektora
    JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D., LL.M.
    JUDr. Jakub Dohnal, Ph.D., LL.M.
    Kurzy lektora
    JUDr. Tomáš Nielsen
    JUDr. Tomáš Nielsen
    Kurzy lektora
    všichni lektoři

    Konference

    • 01.10.2026Trestní právo daňové - 1.10.2026
    • 02.10.2026Daňové právo 2026 - 2.10.2026
    Archiv

    Magazíny a služby

    • AI pro právníky a poradce
    • AI pro právníky a poradce (e-book)
    • Monitoring judikatury (24 měsíců)
    • Monitoring judikatury (12 měsíců)
    • Monitoring judikatury (6 měsíců)

    Nejčtenější na epravo.cz

    • 24 hod
    • 7 dní
    • 30 dní
    • Formální a materiální stránka přestupku; case study
    • Rozhodnutí Nejvyššího soudu ke změně klíče pro stanovení příspěvků na správu domu a pozemku, k samotnému stanovení příspěvků a k rozúčtování nákladů na služby
    • Byznys a paragrafy, díl 41.: Záruka za jakost v kupní smlouvě
    • AML rizika u luxusních nákupů
    • Porušení pravidel BOZP zaměstnancem a liberace zaměstnavatele
    • Komu patří auta z Auta Super? Odpověď nebude v technickém průkazu
    • Zahraniční dodavatel v českých veřejných zakázkách: praktické a právní aspekty
    • Komu náleží vlastnické právo k náhradní veřejné komunikaci postavené investorem?
    • Jak se bránit proti územnímu plánu?
    • Ocenění nemovitosti v dědickém řízení: kdy postačí odhad a kdy je nutný znalecký posudek
    • Zdravotní výpovědní důvod podle § 52 písm. d) ZP: sloučení důvodů a jeho meze v praxi
    • Zápůjčka, úvěr nebo příplatek: jak financovat vlastní společnost?
    • Formální a materiální stránka přestupku; case study
    • Komu náleží vlastnické právo k náhradní veřejné komunikaci postavené investorem?
    • Recentní judikatura Nejvyššího soudu k důvodům neplatnosti usnesení valné hromady
    • Rozhodnutí Nejvyššího soudu ke změně klíče pro stanovení příspěvků na správu domu a pozemku, k samotnému stanovení příspěvků a k rozúčtování nákladů na služby
    • Ocenění nemovitosti v dědickém řízení: kdy postačí odhad a kdy je nutný znalecký posudek
    • Insolvenční řízení a promlčení
    • Kratom v trestním právu: kde končí přestupek a začíná trestný čin?
    • Když formální trestnost nestačí: co přinesl nález IV. ÚS 455/26 k subsidiaritě trestní represe
    • Komu patří auta z Auta Super? Odpověď nebude v technickém průkazu
    • Problematické otázky úročení jistoty
    • Deset nejčastějších chyb jednatelů, které mohou stát miliony
    • Nejvyšší soud: Stejná pracovní pozice ještě neznamená stejnou práci

    Soudní rozhodnutí

    Imise (exkluzivně pro předplatitele)

    Soukromoprávní nástroje ochrany před imisemi hluku slouží mimo jiné k tomu, aby bylo dosaženo spravedlivé rovnováhy kolidujících práv v situacích, kdy k tomu spíše plošně...

    Neplatnost právního úkonu

    Koná-li v úmyslu zkrátit věřitele právním úkonem nejen dlužník, nýbrž i osoba, v jejíž prospěch byl právní úkon učiněn nebo která z něho měla prospěch, jde o oboustranné...

    Ochrana přírody (exkluzivně pro předplatitele)

    I. Aby mohlo dojít k porušení legitimního očekávání, musí subjekt disponovat konkrétním jasně založeným a vymahatelným nárokem. V předmětné věci byla obchodní společnost od...

    Odůvodnění rozhodnutí (exkluzivně pro předplatitele)

    Použije-li odvolací soud při určení náhrady nákladů řízení o žalobě na projev vůle směřující k uzavření kupní smlouvy bytové jednotky „fiktivní“ tarifní hodnotu podle § 9...

    Péče o dítě (exkluzivně pro předplatitele)

    Změní-li soud z důvodu změny poměrů úpravu péče o nezletilé dítě a stanoví-li výživné až od právní moci svého rozhodnutí, musí přezkoumatelně odůvodnit, zda se okolnosti...

    Hledání v rejstřících

    • mapa serveru
    • o nás
    • reklama
    • podmínky provozu
    • kontakty
    • publikační podmínky
    • FAQ
    • obchodní a reklamační podmínky
    • Ochrana osobních údajů - GDPR
    • Nastavení cookies
    100 nej
    © EPRAVO.CZ, a.s. 1999-2026, ISSN 1213-189X
    Provozovatelem serveru je EPRAVO.CZ, a.s. se sídlem Dušní 907/10, Staré Město, 110 00 Praha 1, Česká republika, IČ: 26170761, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze pod spisovou značkou B 6510.
    Obsah je chráněn autorským právem.

    Jste zde poprvé?

    Vítejte na internetovém serveru epravo.cz. Jsme zdroj informací jak pro laiky, tak i pro právníky profesionály. Zaregistrujte se u nás a získejte zdarma řadu výhod.

    Protože si vážíme Vašeho zájmu, dostanete k registraci dárek v podobě unikátního online kurzu "Taktika jednání o smlouvách".

    Registrace je zdarma, k ničemu Vás nezavazuje a získáte každodenní přehled o novinkách ve světě práva.


    Vaše data jsou u nás v bezpečí. Údaje vyplněné při této registraci zpracováváme podle podmínek zpracování osobních údajů



    Nezapomněli jste něco v košíku?

    Vypadá to, že jste si něco zapomněli v košíku. Dokončete prosím objednávku ještě před odchodem.


    Přejít do košíku


    Vaši nedokončenou objednávku vám v případě zájmu zašleme na e-mail a můžete ji tak dokončit později.