Kapesní počítač Dell Axim X3: další revoluce? (recenze)
Dell uvádí teprve svou druhou řadu kapesních počítačů. Nový Axim X3 je menší, lehčí a výkonnější nežli jeho předchůdce. O některé dobré vlastnosti byl nový Axim ale ochuzen. Rozvíří Dell opět stojaté vody v oblasti kapesních počítačů?
Společnosti Dell se před půldruhým rokem podařil vskutku husarský kousek. První a jediný model kapesního počítače Axim X5 dopomohl Dellu k třetímu místu v celosvětovém žebříčku výrobců kapesních počítačů. K úspěchu přitom stačilo tak málo: cena a slušná výbava. Z tohoto cenově bezkonkurenčního a technologicky vyspělého kapesního počítače se však postupem času stával tlouštík, jehož cena již nebyla tak kouzelná jako v počátcích. Je škoda, že si dal Dell s nástupcem na čas, čímž ztratil svou pozici na trhu. Axim X3 je tady a tak můžeme konečně zhodnotit, zda-li se čekání vyplatilo a zda-li nás Dell příjemně překvapí, jako v době Aximu X5.
Tři konfigurace
Axim X3 se drží levného způsobu produkce. Jedno šasi – několik technologicky odlišných modelů. Zatímco u X5 byly k dispozici modely jen dva, X3 přidává jeden navíc. A jako u X5, i nyní máme co dočinění s matoucími názvy. Axim X3 označovaný jako Basic či Standard, na českém webu pak Axim X3 300, je vybaven procesorem Intel XScale PXA 263 na frekvenci 300 MHz. Paměť RAM má velikost 32 MB, velikost paměti ROM je totožná (3 MB jsou uživatelsky přístupné). Pro spojení s PC je k dispozici synchronizační kabel. Druhý model, který jsme měli k dispozici, nese označení Dell Axim X3 Advanced či Performance, na českém webu pak Dell Axim X3 400. Z názvu lze vyčíst rychlost procesoru – 400 MHz. Paměť RAM i ROM jsou u vyššího modelu dvojnásobné – 64 megabajtů. V paměti ROM je uživateli přístupných slušných 35 megabajtů. Standardním příslušenstvím je synchronizační kolébka.
Nejvyšší model poznáte jednoduše: Axim X3i. Technické parametry jsou totožné s Aximem X3 Advanced, přidána je ale bezdrátová síťová karta WiFi. Před uvedením se mluvilo i o Bluetooth, jehož logo je na externí anténě vyobrazeno, zatím však takový model na trhu není.
Hranáč!
Po Aximu X5 nezůstal kámen na kameni, X3 přichází se zcela novým designem. Předchozí model X5 byl takový bumbrlíček s oblými hranami. X3 se naopak vyznačuje štíhlostí, ostrými hranami a takřka přísnou pravidelností. Rozměry jsou příjemné, kapesní počítač není zbytečně veliký a hmotnost se drží v průměru.

Design Aximu je nezaměnitelný
Hardwarová tlačítka pod displejem mají obvyklou sestavu. Zleva kalendář, kontakty, pošta a tlačítko pro přístup do sekce Home, o které se zmíním později. Dell se poučil z předchozích chyb, D-PAD je nyní, na rozdíl od předchozího modelu, bezchybný. potvrzovací tlačítko je odděleno od směrového prstence, při stisku tak nedochází k překlepům, jak u kapesních počítačů se sdruženým ovladačem. D-PAD má oválný tvar, což může vadit jen a pouze ve hrách. Ostatní tlačítka jsou mírně zapuštěna pod své okolí, šance na nechtěné spuštění PDA je tak velmi malá. Tlačítka jsou plochá, a tak je lze velmi jednoduše stisknout i hrotem pera. Zajímavostí Aximu X3 jsou dvě tlačítka umístěná ve stejné úrovni jako D-PAD. Obě jsou nastavitelná, v základním nastavení slouží to levé pro spuštění diktafonu, pravé pak pro spuštění Windows Media Playeru nebo k zapnutí WiFi. To v případě modelu disponujícího bezdrátovou síťovou kartou.

Axim bez WiFi nemá anténu
Nad displejem je uprostřed podsvícené tlačítko pro zapnutí kapesního počítače. Oranžová barva značí napájení, zelená pak alarmy a nabitou baterii. Dosáhne-li akumulátoru dvaceti procent kapacity, začne tlačítko oranžově blikat. Vedle tlačítka se nachází malý otvor mikrofonu, jehož citlivost lze nastavit.

Hardwarová tlačítka a podsvícené tlačítko pro zapnutí
Podívejme se na Axim ze všech stran. Předchůdce – Axim X5 – disponoval na levém boku malou vychylovací páčkou, která nebyla nejpohodlnější. X3 má již klasické kolečko, které je však posazeno vcelku nízko. Tento ovladač zpříjemňuje čtení e-knih a internetových stránek, neumožňuje však efektivní používání kapesního počítače jednou rukou. Nad ovladačem se nachází konektor pro připojení sluchátek či linkového výstupu.

Na boku se nachází jen ovládací tlačítko a konektor pro sluchátka
V horní hraně se nachází jediný rozšiřující slot – Secure Digital/Multi Media Card. Slot je aktivní, přijme tedy rozšiřující karty: digitální fotoaparát, Bluetooth, GPS a další. Nad slotem je umístěn IrDA port se zvýšeným dosahem. Na CD naleznete bohužel pouze zkušební verzi programu Total Remote, která mi dovolila stanovit dosah infraportu na čtyři metry. Je škoda, že Dell nedodává tento program v plné verzi.

Na horní straně je jen slot SDIO a infraport se zvýšeným dosahem
V levém horním rohu má své místo stylus, který je naprosto stejný jako u předchozího modelu. Stříbrná slitina je elegantní, plochý tvar ale nemusí vyhovovat každému. Stylus na svém místě drží takřka ledabyle, jako by chtěl každou chvílí vypadnout. Navíc lze pero vysunout velmi lehce, bříškem prstu. Po vyzkoušení všech možných i nemožných chvatů mě ale Axim přesvědčil, že ztráta pera opravdu nehrozí.

Stylus lze vyjmout velmi snadno, bez nehtů se obejdete
Levá hrana není ničím zajímavá, podobně jako hrana dolní, kde se nachází jen systémový konektor. Napájení bez kolébky tak probíhá pomocí redukce, podobně jako u iPAQů.

Srovnání Aximu X3 a iPAQu h2210
Zato na zadní straně se dějí věci! Záda Aximu nejsou plochá a jednolitá, vystupuje zde hned několik výstupků. Největším hříšníkem je výstupek způsobený 3,5 mm Jack konektorem a ovládacím kolečkem. Aby se PDA na stole nekolébalo, menší výstupek je i na druhé straně. Na tento prohřešek sice po chvíli používání zapomenete, myslím ale, že by šel problém s umístěním konektoru vyřešit lépe.

Zadní strana s prolisy a výstupky
Zpracování Aximu je velmi dobré, povrchová úprava i barva plastů je elegantní a lacině rozhodně nevypadá. Nelíbí se mi ale mírné kolébání kapesního počítače na rovné podložce.
S Intelem pod kapotou
Dell Axim X3 je osazen procesorem z dílny Intelu na frekvenci 400 MHz. Tuto rychlost lze měnit v závislosti na konkrétních požadavcích. Nižší rychlost zvýši pohotovostní dobu akumulátoru a naopak. Zřejmě nejlepší volbou je ponechat na systému, jakou rychlost procesoru v daném okamžiku zvolí. Plnohodnotné přizpůsobení výkonu aktuálním požadavkům ale přinese až nová generace procesorů s kódovým označením Bulverde. Procesory třídy PXA26x se od předchozí generace PXA25x liší jen integrací paměti Flash přímo na čip procesoru. Rychlost zůstává stejná, což dokazují naše testy. Podnětem k výrobě těchto procesorů byly nižší finanční náklady kombinace procesor-paměť ROM, než-li oddělené řešení. Nahlédněte na výkonnostní grafy.

Testy programem SPB Benchmark: celkové skóre, test procesoru, souborového systému, grafiky a platformy
Paměti dostatek
Námi testovaný Axim X3 Advance byl vybaven pamětí RAM o velikosti 64 megabajtů, což je velikost odpovídající ceně. Paměť ROM je taktéž 64 megabajtů, celá polovina je zpřístupněna uživateli pro zálohu dokumentů a důležitých dat. Nebude-li vám 96 MB paměti stačit, můžete využít slotu SDIO. Oproti předchozímu modelu ztratil Axim X3 slot Compact Flash. Zda-li jde o nevýhodu, záleží na potřebách každého uživatele.

Operační paměť RAM a paměť ROM pro zálohu důležitých dat
Displej a multimedia
Displej Aximu věrně kopíruje již léta zažité zvyklosti. Rozlišení je 240 × 320 obrazových bodů, barevná hloubka 65 tisíc barev. Displej Aximu patří mezi ty lepší. Vyznačuje se sytými barvami a vysokým kontrastem. Intenzita podsvícení je regulovatelná v osmi stupních, přičemž ten nejnižší dovoluje čtení elektronických knih i za tmy bez namáhání zraku. V noci vám ale bude zřejmě vadit slyšitelné pískání, které z nitra Aximu vychází. U každého kapesního počítače na platformě Pocket PC můžete vypnout podsvícení displeje delším podržením tlačítka pro zapnutí. Axim je první, který umožňuje tento zažitý zvyk zrušit.

Zatržítkem ve spodní části lze zrušit vypínání podsvícení tlačítkem
Axim má po vzoru iPAQu h2210 reproduktor umístěn na zadní straně pod baterií. Hlasitost i kvalita reprodukce tak velmi závisí na tom, jak kapesní počítač držíte. Reproduktor je dostatečně hlasitý a svou kvalitou nevybočuje z řady ostatních kapesních počítačů. Dell trpí nepříjemnou vlastností, kterou trpěl již můj iPAQ h3760. Je-li hlasitost snížena na minimum, uslyšíte při klepnutí na aktivní část obrazovky lupnutí v reproduktoru. Výstup na sluchátka není od šumu odstíněn úplně ideálně, což se projevuje zejména v klidnějších pasážích písně. V kapesních počítačích jde ale o pravidlo, nikoli o výjimku.
Příslušenství
Standardním příslušenstvím všech modelů je jednoduché ochranné pouzdro. To je vyrobeno z černé koženky a opatřeno sponou na opasek. Pouzdro, na rozdíl od předchozího modelu X5, nezvětšuje výrazně rozměry kapesního počítače.

Pouzdro je napevno opatřeno sponou
Synchronizační kolébka je standardním příslušenstvím u dvou vyšších modelů, základní verze je vybavena jen synchronizačním kabelem. Je zřejmé, že i na kolébku nahlédlo oko designérá. Kolébka je masivní a disponuje pozicí pro současné nabíjení náhradního akumulátoru. U Dellu jsme si již zvykli na logo, které se po zasunutí PDA do kolébky modře rozzáří. Dell je snad posledním výrobcem, který na kolébce ponechává otvory pro odložení pera při práci. Výborně!

Akumulátor je oproti předchozímu modelu nepoměrně menší

Kolébka se po vložení kapesního počítače modře rozzáří
Akumulátor je typu Li-Ion a disponuje kapacitou 950 mAh. Při testu výdrže programem SPB Benchmark dosáhl Axim hodnoty 3 hodiny a 38 minut, a to s maximální intenzitou podsvícení. Rychlost procesoru byla ponechána na automatickém nastavení. Nejde o špatný výsledek, na bezkonkurenční výdrž předchozích modelů ale nový Axim určitě nenaváže.
Model | Výdrž |
Dell Axim X3 | 3:38 |
Acer n10 | 5:09 |
Asus myPal A620 | 3:46 |
FS Pocket Loox 610 | 5:10 |
HP iPAQ h1940 | 3:51 |
HP iPAQ h2210 | 4:12 |
HP iPAQ h5550 | 4:07 |
Všechny testy byly prováděny s maximální intenzitou podsvícení. Umožňuje-li kapesní počítač ovlivnění rychlosti procesoru, ponecháváme volbu "automaticky".
Chudý software
S Aximem obdržíte jen jedno CD obsahující samozřejmé aplikace jako ActiveSync a Outlook 2002. Na CD je také několik desítek aplikací, které jsou ale buď jako trial nebo freeware verze. Zamrzí zejména absence plné verze dálkového ovládání. Program sice stojí dvacet dolarů, věřím ale, že kdyby jej tvůrce licencoval Dellu byť jen za čtvtinovou cenu, vydělal by mnohem víc. V kapesním počítači je nainstalována jednoduchá aplikace Data Backup pro snadnou zálohu a obnovu dat nebo PIM databází. Dell disponuje nadstavbovým grafickým rozhraním Home sdružující ikony programů a nástrojů. Toto menu je plně konfigurovatelné a pro rychlý přístup slouží levé hardwarové tlačítko.

Prostředí Home a zálohovací program Data Backup
Drahý levný Axim
Cena Aximu X5 byla ve své době revoluční. Přinutila ostatní výrobce snížit výrazně cenu základních modelů. Pokračuje Dell v cenové válce i s modelem Axim X3? Ano, ale pouze u nejvyššího modelu, který stojí 14 616 Kč včetně daně. Jde o nejnižší cenu kapesního počítače s integrovanou bezdrátovou kartou. Ceny zbylých dvou modelů již tak dobré nejsou. Základní model stojí sice příjemných 9 736 Kč, konkurence však nabízí za tuto cenu dvojnásobnou paměť (Acer n10) anebo paměť i kolébku v základu (Asus MyPal A620). Za cenu námi testovaného modelu lze koupit Asus MyPal A620 s Bluetooth.
Udělá díru do světa?
Axim X3 je povedený kapesní počítač, kterému chybí snad jen to Bluetooth. Cena nejvyššího modelu s WiFi je velmi příjemná a věřím, že způsobí opět malou cenovou revoluci kapesních počítačů s bezdrátovou síťovou kartou. Bohužel zatím nevíme cenu modelu vybaveného Bluetooth i Wi-Fi, který by se měl na trhu objevit v následujících měsících.
Nezapomeňte na kompletní fotogalerii v poslední kapitole.
Plusy a mínusy
+ rozměry, hmotnost
+ dobrá kolébka
+ cena modelu s Wi-Fi
- výbava nejslabšího modelu
- absence Bluetooth
- nejednotná zadní strana
Ve zkratce
Kapesní počítač Dell Axim Advance
Cena: doporučená koncová 12 176 Kč vč DPH
Operační systém: Windows Media 2003 for Pocket PC
Rozměry: 177 × 77 × 15 milimetrů
Hmotnost: 137 gramů
Procesor: Intel XScale PXA263 400MHz
RAM/přístupná: 64/64 MB
ROM/přístupná: 64/32 MB
Displej: 240 × 320 bodů, 65 536 barev
Sloty: Secure Digital/ Multi Media Card (SDIO)
Komunikace: synchronizační USB kabel, IrDA se zvýšeným dosahem
Akumulátor: vyměnitelný, Li-Ion 950 mAh
Příslušenství: synchronizační kolébka síťový adaptér, redukce síťového napájení, pouzdro
Fotogalerie
Zdroj: Mobilmania
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz