Kinský zatím pravomocně vyhrál pět sporů o majetek
Spor o někdejší šlechtický majetek, o
jehož vrácení žádá František Oldřich Kinský, se dnes opět o krok
posunul. Obvodní soud pro Prahu 1 zamítl nárok potomka
šlechtického rodu na palác Kinských na pražském Staroměstském
náměstí. Závěr soudu však nemusí být definitivní, neboť Kinského
právník se proti rozhodnutí soudu hodlá odvolat.
Šlechtic, který žije v Argentině, dosud pravomocně vyhrál pět sporů, zejména na Ústeckoorlicku. Patří mu již pozemky v Újezdu u Chocně, polnosti a les v Běstovicích, pole s rybníkem ve Skořenicích, hájenka, rybník, bývalá
obora a anglický park v Bošíně u Chocně na Ústeckoorlicku a náhrobní kaple ve Veltrusech na Mělnicku.
Naopak definitivně již soudy zamítly Kinského nároky na zámecký areál ve Šlapanicích a na pozemky firmy Kahos ve Zlonicích na Kladensku. Spor by mohlo zvrátit již jen dovolání k Nejvyššímu soudu.
Kinský podal u různých soudů v Česku celkem 157 žalob na majetek v údajné hodnotě 40 miliard korun. Kinského rodiče o něj přišli po druhé světové válce na základě Benešových dekretů, protože prý kolaborovali s nacisty. Kinského advokát Jaroslav Čapek ale tvrdí, že nemovitosti byly zabaveny neoprávněně, protože je nevlastnil Kinského otec, ale jeho syn František Oldřich, který byl v té době nezletilý.
Nejvíce žalob se týká nemovitostí na Chrudimsku, Děčínsku, v okolí Kladna a Rakovníku. Nároky Kinský vznesl i na objekty a pozemky na Litoměřicku, Českolipsku a Svitavsku. Po největším vlastníku lesů v Česku, státním podniku Lesy ČR, Kinský například požaduje více než 10.000 hektarů pozemků. Kromě půdy a budov žádá potomek šlechtického rodu také o vrácení několika stovek uměleckých a historických předmětů značné hodnoty.
Kinského kauza rozvířila veřejné mínění loni v létě, kdy mu Okresní soud v Ústí nad Orlicí vrátil pozemky v Újezdu u Chocně, zabavené po válce na základě Benešových dekretů. Majetek Kinskému poté připadl i v dalších čtyřech kauzách, kdy se dosavadní vlastníci, většinou obce, neodvolali proti rozhodnutí soudů k vyšší instanci. Spory se staly mimo jiné podnětem k přijetí novely, podle níž by se mohl majetkových žalob, v nichž figurují obce, ujmout Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.
Od loňského léta další soudy Kinského spory v několika případech v první instanci zamítly nebo odročily. Na podzim děčínský okresní soud například nevyhověl Kinského žalobě na vrácení loveckého zámečku Tokáň u Jetřichovic nebo části majetku obce Jiřetín pod Jedlovou.
V lednu neuspěl Kinský na Litoměřicku s žalobou o vydání pozemků z majetku Lesů ČR a Pozemkového fondu. V Rakovníku začátkem roku již potřetí prohrál spor s Lesy ČR o 32 hektarů lesních porostů. Podruhé byl zamítnut i nárok na 50 pozemkových parcel na Ústeckoorlicku. Soud také nevyhověl nároku na vydání státních pozemků na Chrudimsku. Na Kladensku, kde Kinský podal 33 žalob, se okresní soud bude muset podruhé zabývat sporem o
majetek obcí Jarpice a Šlapanice a cukrovaru ve Velvarech. Loni Kinského nároky zamítl, ale odvolací soud mu případ vrátil k novému projednání. Tři podání týkající se Kinského žalob se dostala i k Ústavnímu soudu.
Letos v únoru ministerstvo vnitra rozhodlo o neplatnosti Kinského českého státního občanství. Vydal je totiž Úřad městské části Prahy 1, přestože místně příslušným úřadem byl podle ministerstva Krajský úřad Ústeckého kraje. Kinský tak o uznání občanství bude muset žádat znovu. Na již ukončené Kinského spory by však otázka občanství neměla mít vliv. "Žalobce postupoval podle občanského zákoníku, a ne podle restitučního zákona, u kterého občanství hraje důležitou roli," řekla již dříve v tisku děčínská soudkyně Jana Havlová.
Koncem loňského roku kolegium Nejvyššího soudu připravilo stanovisko, které vylučuje vrácení majetku podle občanského zákoníku při současné existenci restitučních předpisů, soudci jej však nakonec neodhlasovali.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz