epravo.cz

Přihlášení


Registrace nového uživatele
Zapomenuté heslo
Přihlášení
  • ČLÁNKY
  • ZÁKONY
  • SOUDNÍ ROZHODNUTÍ
  • AKTUÁLNĚ
  • COVID-19
  • E-shop
  • Advokátní rejstřík
  • občanské právo
  • obchodní právo
  • insolvenční právo
  • finanční právo
  • správní právo
  • pracovní právo
  • trestní právo
  • evropské právo
  • veřejné zakázky
  • ostatní právní obory
Konference: Novinky v soutěžním právu
9. 6. 2020
ID: 111300upozornění pro uživatele

Migrace po skončení nouzového stavu, aktuální vývoj a postřehy

Ačkoli vyhlášený nouzový stav související s pandemií onemocnění COVID-19 v České republice skončil a od 25. května 2020 se věci začínají vracet k normálu, v oblasti imigrační agendy jsou dopady změněného režimu stále patrné.

 

Omezený provoz zastupitelských úřadů ČR v zahraničí

Dle prvotních informací měla omezení týkající se přijímání a vyřizování žádostí o víza a pobyty na zastupitelských úřadech ČR v zahraničí skončit s koncem nouzového stavu, na většině z nich ale trvají dodnes. Omezení se totiž neřídí situací v České republice, ale jsou rozvolňována v závislosti na aktuálním stavu v jednotlivých zemích, resp. na jejich epidemiologických opatřeních prováděných z důvodu pandemie onemocnění COVID-19. Ministerstvo zahraničí ČR (MZV) vede seznam zemí, ve kterých je přijímání žádostí o víza a  pobyty na zastupitelských úřadech ČR již obnoveno, a kde rovněž pokračují řízení o žádostech o oprávnění k pobytu nad 90 dnů zahájená před vypuknutím pandemie. MZV tento seznam pravidelně aktualizuje a uvádí rovněž rozsah, v jakém je imigrační agenda na jednotlivých zastupitelských úřadech prováděna.

Vyřídit si pobytové oprávnění na zastupitelských úřadech ČR je zatím možné pouze v těchto zemích: Albánie, Austrálie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Čína, Gruzie, Chorvatsko, Izrael, Japonsko, Jižní Korea, Kanada, Kazachstán, Libanon, Moldávie, Mongolsko, Německo, Polsko, Rakousko, Spojené arabské emiráty, Slovensko, Srbsko, Tchaj-wan, Thajsko, Turecko, Ukrajina, USA a Vietnam.

Opatření v ostatních zemích zatím neumožňují, aby zastupitelské úřady přijímaly žádosti o víza a pobyty. Zároveň ani není možné pokračovat v řízeních o žádostech o dlouhodobé pobyty, které byly na těchto zastupitelských úřadech podány ještě před vyhlášením nouzového stavu v ČR, resp. zavedení odpovídajících opatření v jednotlivých zemích.

Situace se průběžně mění, proto zájemcům o vyřízení víza či povolení k pobytu nezbývá než sledovat webové stránky MZV nebo konkrétního zastupitelského úřadu.

Vyřízení žádostí o pobytová oprávnění na území ČR

Na rozdíl od zahraničí se pracoviště Odboru azylové a migrační politiky (OAMP) v České republice vracejí k původnímu fungování rychleji. Od minulého týdne je již možné objednávat se nejen na snímání biometrických údajů, které bylo obnoveno jako první již za trvání nouzového stavu, ale i ke všem dalším úkonům s výjimkou podání žádosti o prodloužení povolení k trvalému pobytu, ohlášení ztráty či zcizení dokladu či změn souvisejících s pobytem cizince na území ČR. Podání žádosti o vydání náhradního dokladu za doklad ztracený, zcizený nebo poškozený také zatím není umožněno.

Bez předchozího objednání je možné přijít na pracoviště OAMP pouze ve zcela výjimečných případech jako je např. podání žádosti o pobytové oprávnění pro novorozence narozeného na území ČR nebo k vydání překlenovacího štítku. V dlouhých frontách, které se před jednotlivými pracovišti obvykle tvořily by bylo obtížné dodržovat patřičné rozestupy mezi jednotlivými žadateli.

Při objednávání prostřednictvím informační a objednávací linky Ministerstva vnitra doporučujeme obrnit se trpělivostí. Tato linka je opět v provozu každý všední den od 9 do 14 hodin a někdy je obtížné se na ni z důvodu velkého počtu volajících dovolat. Využít však lze i možnost objednání přes internet.

Až do odvolání je však upřednostňováno podávání nových žádostí o dlouhodobý pobyt (včetně zaměstnanecké karty a modré karty), o dlouhodobý či trvalý pobyt dítěte narozeného na území, o trvalý pobyt a o přechodný pobyt rodinného příslušníka občana Evropské unie poštou nebo datovou schránkou. Na takto podané žádosti se hledí jako by byly podány osobně. OAMP následně k prokázání totožnosti či předložení originálu matričního dokladu žadatele vyzve.

Při posuzování včasnosti podání žádosti se nouzový stav zohledňuje jako relevantní důvod pro opožděné podání. Pokud však lhůta pro podání žádosti uplyne po skončení nouzového stavu, musí již žadatel důvody svého opožděného podání prokázat. Pro zamezení případným problémům s prokazováním důvodů opožděného podání doporučujeme využít možnosti podat žádost poštou nebo datovou schránkou.

Vzhledem k velkému počtu žádostí doručených OAMP v době nouzového stavu lze v řízeních o nově podaných žádostech očekávat zdržení. Rovněž lhůty k odstranění nedostatků žádosti však s ohledem na omezený přístup veřejnosti k orgánům veřejné správy stanovuje OAMP delší než dříve. Cizinec má navíc možnost před uplynutím lhůty požádat písemně o její prodloužení nebo o přerušení řízení.

Pobyt cizinců na území České republiky po skončení nouzového stavu

Cizinci, kterým skončila platnost jejich dosavadního oprávnění k pobytu na území ČR v době nouzového stavu nebo záhy po jeho ukončení, a kteří nemají zájem své pobytové oprávnění prodloužit, mohou z území vycestovat v době 60 dnů od skončení nouzového stavu. Jedná se o jakousi ochrannou dobu, kdy cizincům nehrozí nebezpečí postihu za neoprávněný pobyt na území ČR. Zároveň se však nejedná o tzv. fikci pobytu dle zákona o pobytu cizinců.

Při překročení hranic ČR obdrží cizinec do svého cestovního dokladu speciální razítko osvědčující tolerovaný pobyt na území, aby nebyl státy, přes jejichž území bude cestovat do své rodné země, sankcionován za cestování bez platného oprávnění. Vstup na území jednotlivých států se vždy řídí aktuální epidemiologickou situací a opatřeními přijatými daným státem, tj. je vždy nutné sledovat nejen aktuální situaci v ČR ale i ve všech státech předpokládaného pobytu.

Vstup cizinců s povoleným pobytem na území ČR

Cizinci vstupující na území ČR jsou, až na výjimky, povinni předložit lékařské potvrzení o absolvování testu RT-PCR na přítomnost SARS-CoV-2 s negativním výsledkem doplněné o potvrzení z příslušné laboratoře. Po dobu 14 dnů od vstupu na území mají všechny osoby omezený volný pohyb a jsou povinny se zdržovat v místě svého bydliště.

Cizincům dále nebude z preventivních důvodů po dobu 14 dnů po příjezdu na území ČR umožněn vstup na pracoviště OAMP. Je-li návštěva OAMP v této době nutná pro splnění zákonné povinnosti cizince (např. povinnosti dostavit se ke zpracování biometrických údajů nezbytných pro vydání průkazu o povolení k dlouhodobému pobytu), nebude nedodržení zákonné lhůty pro splnění dané povinnosti sankcionováno.

Cizinci, kterým bylo již před vyhlášením nouzového stavu uděleno dlouhodobé vízum za účelem převzetí povolení k pobytu, mohou od 11. 5. 2020 přicestovat na území ČR pouze za předpokladu, že je toto vízum stále platné. Uplynula-li půlroční platnost tohoto víza, je nutné požádat příslušný zastupitelský úřad o vydání nového víza, což může být vzhledem k přetrvávajícím epidemiologickým opatřením v některých zemích zatím problém.


Mgr. Marek Bomba,
vedoucí advokát


Mgr. Alena Šíchová,
advokátní koncipient

 

Eversheds Sutherland, advokátní kancelář, s.r.o.

Oasis Florenc
Pobřežní 394/12
186 00 Praha 8
 
Tel.:    +420 255 706 500
Fax:    +420 255 706 550
e-mail:    praha@eversheds-sutherland.cz

 


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz


Mgr. Marek Bomba, Mgr. Alena Šíchová (Eversheds Sutherland)
9. 6. 2020
pošli emailem
vytiskni článek
  • Tweet

Další články:

  • Právní možnosti řešení vlivu nepříznivých klimatických podmínek na průběh realizace výstavby 1. díl – soukromoprávní smlouvy o dílo
  • Náhrada za újmu na zdraví po pádu na neudržovaném chodníku
  • Návrh zákona na ochranu oznamovatelů – nové povinnosti pro zaměstnavatele
  • Nouzový stav není okolností podmiňující použití vyšší trestní sazby již kvůli gramatickému výkladu příslušných ustanovení
  • Problematika valorizace a redukce vnosů v rámci vypořádání SJM
  • Ústavní soud stanovil kritéria pro určení výše nemajetkové újmy pozůstalých po oběti dopravní nehody
  • Vybraná nejnovější judikatura k nároku na pokutu za prodlení s nepeněžitým plněním - zejména za pozdní nebo nesprávné vyúčtování nákladů a záloh na služby spojené s užíváním bytu
  • Ano šéfe, předbíhání je opravdový etický problém
  • K přiměřenosti požadavků soudů na prokázání ušlého zisku – Nález Ústavního soudu ze dne 30. 11. 2020, sp. zn. I. ÚS 922/18
  • Hlasování per rollam ve společnosti s ručením omezeným
  • Nový zákon o odpadech: Přehled 10 vybraných změn

Související produkty

Online kurzy

  • Blockchain
  • SVĚŘENSKÉ FONDY (zajímavý nástroj ochrany majetku s velkým ALE)
  • Problematika bytového spoluvlastnictví
  • Společenství vlastníků jednotek
  • Zajištění dluhu v Občanském zákoníku se zvláštním přihlédnutím k zástavnímu právu a zajišťovacímu převodu práva III.
Lektoři kurzů
Mgr. Michal Nulíček, LL.M.
Mgr. Michal Nulíček, LL.M.
Kurzy lektora
Mgr. Stanislav Servus,  LL.M.
Mgr. Stanislav Servus, LL.M.
Kurzy lektora
JUDr. et Mgr.  Pavla  Voříšková, Ph.D.
JUDr. et Mgr. Pavla Voříšková, Ph.D.
Kurzy lektora
Mgr. Ing. Bc. Jan Tomíšek
Mgr. Ing. Bc. Jan Tomíšek
Kurzy lektora
JUDr. Josef Donát, LL.M.
JUDr. Josef Donát, LL.M.
Kurzy lektora
JUDr. Tomáš Dobřichovský, Ph.D.
JUDr. Tomáš Dobřichovský, Ph.D.
Kurzy lektora
doc. JUDr. Filip Melzer, LL.M., Ph.D.
doc. JUDr. Filip Melzer, LL.M., Ph.D.
Kurzy lektora
Mgr. František Korbel, Ph.D.
Mgr. František Korbel, Ph.D.
Kurzy lektora
Mgr. Michaela Micková
Mgr. Michaela Micková
Kurzy lektora
JUDr. Milan Hulmák, Ph.D.
JUDr. Milan Hulmák, Ph.D.
Kurzy lektora
všichni lektoři

Nejčtenější na epravo.cz

  • 24 hod
  • 7 dní
  • 30 dní
  • Vnitřní předpis - zákon zaměstnavatele (firmy)
  • Náhrada za újmu na zdraví po pádu na neudržovaném chodníku
  • Právní možnosti řešení vlivu nepříznivých klimatických podmínek na průběh realizace výstavby 1. díl – soukromoprávní smlouvy o dílo
  • Vybrané problémy spojené s otázkou náhrady za promeškaný čas obhájce a zmocněnce v trestním řízení
  • Nová právní úprava dovolené účinná k 1.1.2021 – dovolená za kalendářní rok (část 1.)
  • Občanský průkaz a prokazování totožnosti
  • Sankce za dob koronavirové pandemie – Odpovědnost za přestupky – 1. díl seriálu
  • Problematika valorizace a redukce vnosů v rámci vypořádání SJM
  • Občanský průkaz a prokazování totožnosti
  • Nová právní úprava dovolené účinná k 1.1.2021 – dovolená za kalendářní rok (část 1.)
  • Okresní úřady byly zrušeny, okresy jako správní celky však nikoli
  • Sankce za dob koronavirové pandemie – Odpovědnost za přestupky – 1. díl seriálu
  • Roušky na pracovišti. Jaká jsou rizika?
  • Povaha překážek v práci na straně zaměstnavatele vzniklých v souvislosti preventivními opatřeními přijatými vládou proti šíření koronaviru SARS-CoV-2
  • Povinnost nošení roušky v kontextu ústavních práv
  • MZ se brání výtkám ombudsmana, citlivé údaje zveřejňovat nesmí
  • Nová právní úprava dovolené účinná k 1.1.2021 – dovolená za kalendářní rok (část 1.)
  • Výpověď z pracovního poměru ze strany zaměstnance (část 1.)
  • Regulace open-source P2P platební sítě Bitcoin
  • Sankce za dob koronavirové pandemie – Odpovědnost za přestupky – 1. díl seriálu
  • Náklady řízení
  • Krácení dovolené nově od 1. 1. 2021
  • Roušky na pracovišti. Jaká jsou rizika?
  • Společnost s ručením omezeným ve světle novely zákona o obchodních korporacích

Pracovní pozice

Soudní rozhodnutí

Zastavení exekuce (exkluzivně pro předplatitele)

Vyjádření (stanovisko) správního orgánu (silničního správního úřadu), který vydal exekuční titul, že povinnost uložená exekučním titulem byla splněna, není pro exekuční soud...

Místní příslušnost soudu

Ve sporu o zadostiučinění za zásah do cti, vážnosti a důstojnosti zasláním nepravdivých informací elektronickou poštou je podle § 87 písm. b) o. s. ř. místně příslušným i soud, v...

Odpovědnost státu za škodu (exkluzivně pro předplatitele)

I pro rozhodování soudu o nároku na náhradu škody platí ustanovení § 154 o. s. ř., které stanoví, že pro rozsudek je rozhodující stav v době jeho vyhlášení. To znamená, že...

Spolek (exkluzivně pro předplatitele)

Za zájem hodný právní ochrany ve smyslu § 258 o. z. naopak nelze bez dalšího považovat např. pouze obecně vymezený společenský (veřejný) zájem na tom, aby rozhodnutí orgánu spolku...

Vodní zákon (exkluzivně pro předplatitele)

Ustanovení § 50 písm. c) vodního zákona je ve vztahu k § 59a vodního zákona normou speciální.

Vyhledávání ASPI

ASPI

Hledání v rejstřících

  • mapa serveru
  • o nás
  • reklama
  • podmínky provozu
  • kontakty
  • publikační podmínky
  • FAQ
  • obchodní a reklamační podmínky
  • Ochrana osobních údajů - GDPR
AIVD APEK 100 nej
© EPRAVO.CZ, a.s. 1999-2021, ISSN 1213-189X      developed by Actimmy
Provozovatelem serveru je EPRAVO.CZ, a.s. se sídlem Dušní 907/10, Staré Město, 110 00 Praha 1, Česká republika, IČ: 26170761, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze pod spisovou značkou B 6510.

Jste zde poprvé?

Vítejte na internetovém serveru epravo.cz. Jsme zdroj informací jak pro laiky, tak i pro právníky profesionály. Zaregistrujte se u nás a získejte zdarma řadu výhod.


Protože si vážíme Vašeho zájmu, dostanete k registraci dárek v podobě unikátního video tréningu od jednoho z nejznámějších českých advokátů a rozhodců JUDr. Martina Maisnera, Ph.D., MCIArb, a to "Taktika vyjednávání o smlouvách".


Registrace je zdarma, k ničemu Vás nezavazuje a získáte každodenní přehled o novinkách ve světě práva.


Vaše data jsou u nás v bezpečí. Údaje vyplněné při této registraci zpracováváme podle podmínek zpracování osobních údajů