Poslat článek emailem

*) povinné položky
29. 9. 2004
ID: 28351upozornění pro uživatele

Nelegální obchody s LTO přinesly daňové úniky i vraždy

Nedokonalé legislativy v první
polovině 90. let využila řada podnikatelů. Nelegální obchody s
odlišně zdaněnými ropnými produkty vedly k miliardovým daňovým
únikům a přinesly i násilnou kriminalitu. V pátek bude soud v
Bratislavě rozhodovat o vydání českého občana Vratislava Kutala,
odsouzeného v Česku k desetiletému trestu za přípravu vraždy v
souvislosti s obchody s lehkými topnými oleji (LTO).

     Nejrozšířenější formou podobných podvodů byl dovoz motorové nafty ze zahraničí deklarované při převozu přes hranice jako LTO. Na topné oleje se totiž zpočátku nevztahovala spotřební daň. Už na území České republiky pak prostřednictvím nastrčených bílých koní obchodníci zboží přejmenovali zpět na motorovou naftu a tu pak konečnému odběrateli prodali s vysokým ziskem.

    Při podvodných machinacích, jejichž podstata tkvěla právě v zaměňování rozdílně zdaňovaných, ale jinak takřka totožných ropných produktů, přišel stát nejméně o 60 miliard korun a následně stála kauza životy asi 17 lidí. Černým obchodům s LTO výrazně zamezilo až přijetí zákona o barvení a značkování uhlovodíkových paliv v roce 1994 a zejména sjednocení spotřební daně u LTO a motorové nafty o rok později.

    Podle dřívějších policejních odhadů se do nelegálních obchodů kolem LTO zapojily až tři tisíce lidí. Policie z trestných činů týkajících se machinací s těmito ropnými produkty obvinila více než stovku lidí. Soudy v celé České republice v posledních letech řeší přibližně dvacet oddělených případů týkajících se podvodů s LTO. Pravomocně zatím bylo podle dostupných údajů odsouzeno zhruba dvacet obžalovaných.

    Jako první se před trestní senát dostala kauza děčínské firmy Madokar. V roce 1997 poslal ústecký krajský soud oba majitele společnosti Jiřího Martina a Miroslava Dvořáka na osm let do vězení a vyměřil jim pokutu dva miliony korun. Vrchní soud však rozsudek zrušil. Nový verdikt má ústecký krajský soud vynést v polovině října. Obžaloba společníky viní z toho, že nakupovali LTO a prodávali ho jako naftu, stát tak na daních připravili o 128 milionů korun.

    K případům, kde již padl konečný rozsudek, patří Kutalova kauza. Soudy však v tomto případě nerozhodovaly o daňové kriminalitě, ale o násilných trestných činech, které s obchody s LTO souvisely. Loni v březnu odvolací soud podnikateli a někdejšímu policistovi Vratislavu Kutalovi potvrdil desetiletý trest za plánování vraždy novináře, který psal o kauze topných olejů. Kutala uznal vinným i z objednávek výbuchů, které měly od případu odvést pozornost policie. Kutal loni v určeném termínu  nenastoupil do věznice a soud na něj vydal mezinárodní zatykač. Letos v létě jej zadržela policie na Slovensku.

    Spolu s Kutalem pražský vrchní soud odsoudil také dalšího šumperského podnikatele Milana Šišmu za návod k vraždě jednoho z největších obchodníků s LTO Lubomíra Holého. Ten byl zastřelen v lednu 1995 ve svém pražském bytě. Jeho zavraždění bylo podle policie první z řady vražd, které nelegální obchody s LTO doprovázely.

    Jeden z aktérů případu, ke dvanáctiletému trestu odsouzený Jiří Večeř, jenž vraždu Holého zprostředkoval, v posledních dnech ke kauze LTO přitáhl opět zvýšenou pozornost veřejnosti. V pořadu České televize odvysílaném minulý týden bývalý voják z povolání popisoval údajné vazby některých politiků nebo jejich manželek v 90. letech na obchodníky s LTO.

    Premiér Stanislav Gross po odvysílání reportáže vyzval k prošetření zveřejněných informací. Prezident Václav Klaus, který byl v době, do níž kauzy LTO spadají, premiérem, se politiků zastal. Reportáž označil za lživou a skandální. Policie souběžně s analýzou posledních informací médií šetří podle tisku všechny případy, kde se objevuje důvodné podezření z trestné činnosti při obchodech s LTO.

Zdroj: ČTK© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz