5. 5. 2001
ID: 6883upozornění pro uživatele

Obce budou muset na novelu zákona o obecních volbách dál čekat

Čekání zhruba tří desítek obcí, které si teď kvůli chybějící novele zákona o obecních volbách nemohou zvolit svá zastupitelstva, se prodlužuje.

Obce budou muset na novelu zákona o obecních volbách dál čekat

Čekání zhruba tří desítek obcí, které si teď kvůli chybějící novele zákona o obecních volbách nemohou zvolit svá zastupitelstva, se prodlužuje. Pravděpodobnost, že by ji ministerstvo vnitra stihlo poslancům předložit už na květnové schůzi, je totiž velmi malá.

Další schůze sněmovny přitom začíná až 26. června. Jedinou možností, jak by poslanci mohli normu schválit dřív, by bylo využití stavu legislativní nouze. Hájek uvedl, že tuto variantu ministerstvo zvažuje.

Obce, které nemají zastupitelstva, si je nyní podle platného zákona nemohou zvolit. Některá jeho ustanovení se totiž neslučují s dalšími volebními normami. Zvláště nově vzniklým obcím to velmi vadí, protože nemohou rozhodovat o svých problémech, investovat či spravovat majetek, který na ně má přejít.

Nečinnost ministerstva vadí například lidem z Kobylé nad Vidnavkou na Jesenicku, která na podzim rozhodla o odtržení od sousední Žulové. "Nemůžeme koupit uzavřený obchod Jednoty, hospodařit v obecním lese, zasadit se o zachování místní školy," řekl nedávno člen výboru pro osamostatnění obce Bohumil Poulíček.

S problémy se potýkají i správci obcí dosazení státem, kteří musejí chod vesnic zabezpečit. Protože ministerstvo nevydalo pro správce žádný návod, často nevědí, zda mohou o problémech rozhodnout, nebo zda je mají nechat budoucím zastupitelům.

Novelu sněmovna loni schválila, Senát ji ale vrátil se změnami, které nepodpořila. Parlament se jí už nemohl zabývat, neboť volební zákony musí schválit obě komory ve stejné verzi.

Zákon zaváděl pětiprocentní hranici pro vstup stran do zastupitelstva a nový způsob přidělování mandátů zvýhodňující strany s nejvyšším počtem získaných hlasů. Senátoři ale přijali návrh, který tuto část zmírnil. Poslancům na úpravách Senátu dál vadilo, že zpřísnil podmínky pro dělení obcí na volební obvody. Nelíbilo se jim ani vypuštění pasáže, podle níž by zastupitel nemohl zároveň být statutárním zástupcem obecních firem.


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz