Poslanci neodmítli změny nemocenské, přou se ale o jejich podobu
Sněmovna podpořila další projednávání změn v systému nemocenského pojištění, které mají rozpočtu ušetřit miliardy korun. Rozprava ale ukázala, že poslanci se rozcházejí v názoru na to, jak mají úpravy vypadat a zda by neměl být nový zákon o nemocenské buď úplně zrušen, nebo odložen o několik let. Dolní komora dnes spornou novelu přikázala k projednání výborům a definitivně o ní rozhodne za několik týdnů.
Předpokládá, že v roce 2007 budou firmy odvádět na nemocenském pojistném dál 3,3 procenta, ačkoli původně se počítalo se snížením sazby na 1,4. V prvních dvou týdnech by i podle novely nemocenskou vypláceli zaměstnavatelé, stát by jim ale vydanou sumu zase vrátil. V roce 2008 by sazba pojistného měla klesnout na 2,3 procenta a stát by zaměstnavatelův vracel polovinu jejich výdajů na výplatu nemocenské. V roce 2009 by sazba činila 1,4 procenta a firmám už by stát nevracel nic. Tohoto stavu mělo být původně dosaženo již od ledna 2007.
Ačkoli novelu připravila Paroubkova vláda, ve sněmovně ji dnes předkládal nový ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas z ODS. Během svého projevu několikrát zopakoval, že současný kabinet se s navrženými změnami neztotožňuje. Navíc naznačil, že v rámci debaty ve výborech budou občanští demokraté prosazovat jinou verzi. Připomněl, že ODS nový systém nemocenské odmítala již před volbami. Podle Nečase by bylo možné platnost zákona odložit o několik let, případně ho úplně zrušit. Komunista Miroslav Opálka si zase myslí, že sazba pojistného by měla už v roce 2007 klesnout o pár desetin, třeba na tři procenta.
Sociální demokraté se proti kritice ODS ohradili. Poslanec ČSSD a bývalý ministr průmyslu a obchodu Milan Urban Nečasovi doporučil, aby tedy nová vláda předlohu stáhla, když se jí nelíbí. Takto se podle něj ODS chová schizofrenně.
Novelu již dříve ostře kritizovali i zástupci zaměstnavatelů. "Je to věc, která je nepřijatelná. Bude zatěžovat podnikatele-zaměstnavatele naprosto zbytečnou administrativou," prohlásil prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl.
Poslanec ODS Daniel Petruška dnes uvedl, že před svým zvolením do sněmovny podnikal, a proto prý může říct, že ČSSD vytváří živnostníkům velmi špatné podmínky. "Váš postup je smrtící a vede k tomu, že tento stát skončí jako výrobna," míní.
Poslanci dnes projednávali hned tři návrhy, jejichž hlavním cílem je ulevit státnímu rozpočtu na příští rok. Hrozí mu totiž značný deficit. Předlohu rozpočtu sestavila ještě Paroubkova vláda, která navrhla deficit 88 miliard. Nový ministr financí Vlastimil Tlustý (ODS) ale na základě auditu oznámil, že schodek bude příští rok činit 101 až 127,6 miliardy korun. Deficit 88 miliard je podle něj v rozporu s pravidly sestavování rozpočtu.
Zdro: ČTK
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz