Poslat článek emailem

*) povinné položky
24. 8. 2019
ID: 109848upozornění pro uživatele

Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora

Vážení čtenáři,

přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.

Přeji Vám hezký víkend

Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ

Konkurenční doložka má stále svou váhu. Ústavní soud řešil přiměřenost smluvní pokuty
Prostřednictvím dohody o konkurenční doložce se zaměstnanec zavazuje, že se po určitou dobu po skončení pracovního poměru, nejdéle však po dobu jednoho roku, zdrží výdělečné činnosti, která by konkurovala činnosti zaměstnavatele. Zaměstnavatel se recipročně zavazuje za takové omezení zaplatit zaměstnanci přiměřené peněžité vyrovnání, jehož měsíční výše musí činit nejméně polovinu průměrného výdělku zaměstnance

,Cílem je otupit kritiku mladých zákonodárců.‘ Právníci v anketě hodnotili zavedení databáze soudců
Zavedení databáze soudců a státních zástupců hodnotilo v anonymní anketě LN 95 právníků a právniček.

GDPR dopadá i na mobilní aplikace. Zakazuje zpracovávat údaje, které nejsou nezbytné
Nedávný případ populární aplikace FaceApp vyvolal poměrně velkou paniku a ve druhé vlně i úvahy nad úrovní narušení soukromí při použití aplikací na chytrých zařízeních. Při bližším pohledu na samotnou FaceApp je to až překvapivé. Jednak FaceApp už byla dostupná poměrně dlouho a za druhé, rozsah zásahu do soukromí uživatelů ze strany FaceApp je sice rozsáhlý, ale určitě není nevídaný.

Přišli jste o kryptoměny? Škodu vám nemusí nikdo nahradit, právo bývá krátké
Kryptoměny byly dlouhou dobu na okraji pozornosti většiny populace a obchodováním, či dokonce placením, s nimi se zabývalo pouze pár nadšenců. Tento stav se v posledních letech razantně změnil a nyní se těší popularitě u stále většího počtu osob. Nelze vyloučit, že v budoucnu bude možné platit řadou vybraných kryptoměn stejně jednoduše jako nyní „klasickými“ penězi, tzv. fio měnami. Avšak zmizí-li peněženka z kabátu, nebo peníze z bankovního účtu, jejich majitel ví, co dělat. Bude tomu tak i v případě, že se mu to samé stane s kryptoměnami? Otázka odpovědnosti v oblasti digitálních měn je pro právo totiž stále ještě tak trochu novinkou.

V kauzách typu Davida Ratha by měl povinně propadat majetek, říká pirát Michálek
Pirátská strana přichází v poslední době s řadou překotných nápadů. Jak by si její představitelé představovali trestání? V seriálu INFO.CZ Tresty budoucnosti dáváme prostor předsedovi pirátského poslaneckého klubu Jakubovi Michálkovi. „Požadujeme, aby v kauzách typu David Rath, soudy povinně ukládaly propadnutí majetku a majetkový a ideálně i mravnostní restart daného člověka po propuštění z vězení,“ říká například.

Komu by prospěla místní příslušnost exekutorů? Věřitelům a dlužníkům ne
Motivací pro tuto moji úvahu jsou stále frekventovanější názory, obhajující snahy o zavedení místní příslušnosti soudních exekutorů. Neaspiruji na žádný odborný exkurs napříč historickou právní úpravou a novelizacemi novelizovaného. Mám ale zásadní zájem na tom, aby právo fungovalo.

Trest smrti nejhorší kriminalitě nezabrání, může naopak vést k brutálním zločinům
Trest smrti existoval na území tehdejšího Československa do roku 1990, v současnosti jej zapovídá jak naše členství v Radě Evropy, tak i Listina základních práv a svobod, která má ústavní úroveň. I přesto, že výzkumy opakovaně dokazují, že výše a razance trestů nevedou ke snižování kriminality, v některých zemích trest smrti stále existuje. A občas se objeví i v České republice hlasy volající po jeho znovuzavedení. Z řady důvodů by to ale nebyl dobrý nápad. Řešíme-li v tomto seriálu tresty budoucnosti, ten absolutní je totiž podle většiny expertních hlasů jejich pravým opakem.

Kovářová: Všichni stejný názor mějme. Jinak se s námi bude zacházet jako s odmítači
Lidé, kteří dnes zastávají špatné názory, se nazývají nejčastěji odmítači. Není přitom příliš podstatné, čeho konkrétně se váš chybný názor týká – zda nesouhlasíte s přijímáním migrantů, s manželstvím pro homosexuály, s globálním oteplováním, Evropskou unií, s odpovědností bílého muže za útrapy otroků či s kvótami pro ženy. Jste prostě odmítači a jako s takovými se s vámi bude zacházet.

 

Zdroj: Lidovky.cz, info.cz


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz