7. 9. 2019
ID: 109955upozornění pro uživatele

Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora

Vážení čtenáři,

přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.

Přeji Vám hezký víkend

Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ

Rozvod se prodraží. Ministerstvo plánuje zvednout poplatky pro ty, co se spolu nedomluví
Ministerstvo spravedlnosti připravilo novelu, která má prodražit rozvody. Za návrh rozvodu, kdy se manželé na všem dopředu nedohodnou, by měli zaplatit sedm tisíc, tedy o pět tisíc korun víc než doposud. V případě rozchodu po dohodě zůstane poplatek dvoutisícový – takových případů je nyní zhruba polovina.

Společenská poptávka po hromadných žalobách nepochybně existuje, říká advokát Hokr
„Kolem hromadných žalob zřejmě vznikne nové podnikatelské odvětví, ale nemyslím si, že půjde o masovou záležitost a nevnímám to tak příliš negativně,” říká v rozhovoru pro LN advokát Tomáš Hokr.

Lidí, kteří v závěti pamatují na dobročinné účely, mírně přibývá, říká Pavla Gomba
Doposud nejvyšší hodnotu měl dar od Karla Gellnera, synovce známého básníka, jenž třem organizacím včetně UNICEF odkázal 3,2 milionu korun,“ říká Pavla Gomba, která Dětskému fondu OSN v Česku šéfuje.

Januš: Že Babiš trestný čin nespáchal, není překvapivé. Proč to ale neřekl až soud?
Státní zástupce Jaroslav Šaroch podle Deníku N navrhl zastavit trestní stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) a dalších lidí v kauze Čapí hnízdo. Zdá se, že Babišovy dlouhodobé problémy a jedny z nejtvrdších výtek, které se snášely na jeho hlavu, jsou vyřešeny. Rychleji, než jsme očekávali, případ se nedostane před soud. Je to škoda hlavně pro předsedu vlády, který by až z pozdějšího verdiktu „nevinen“ vytěžil z hlediska veřejného mínění daleko více než nyní. Pro nás všechny pak půjde o test, nakolik respektujeme český právní řád a spravedlnost, která se nám nemusí líbit.

Do největší právní firmy vstupuje nový společník. Víme, o koho jde
Advokátní kancelář Havel & Partners má od začátku září nového společníka. Stal se jím dosavadní partner firmy Petr Kadlec. Velikost jeho podílu činí 2,65 procenta. Z celkem 29 partnerů je tak v současnosti 16 zároveň jejími společníky.

Zetek: Počet dětských dlužníků není velký, problém je v přístupu některých věřitelů
Množství a výše dětských dluhů není tak velký problém, jak se mnohdy prezentuje. Podle čísel M.B.A. Finance je dětských dlužníků relativně i absolutně málo. Na celkovém počtu nezaplacených dluhů, které má společnost ve správě, se podílejí necelým jedním promile. Nejvíce nezletilých dluží za pokuty v městské dopravě, jednotlivé případy se objevují u bank a telefonních operátorů. Většinu takových dluhů rodiče zaplatí mimosoudně. A pokud nereagují, někteří věřitelé vymáhají své pohledávky exekučně.

Zeman kritizoval postup státního zastupitelství v kauze Čapí hnízdo a únik informací
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman kritizoval na dnešní tiskové konferenci postup Městského státního zastupitelství v Praze v kauze Čapí hnízdo. Podle něj se státním zástupcům nepodařilo vysvětlit své kroky a došlo k nepřípustnému úniku informací. „Pro mě je to věc celkem nová. (Vedoucí) státní zástupce bude muset zjistit, jakým způsobem došlo ke komunikaci navenek,“ uvedl Zeman.

Prodat podíl ve firmě je snazší stávajícímu společníkovi, s třetí osobou může být problém
Převod podílu ve společnosti s ručením omezeným je jedním z nejčastějších způsobů, jakým společník může svou účast ve společnosti ukončit a ze společnosti vystoupit. Právní úpravu převodu podílu společníka ve společnosti s ručením omezeným nalezneme v zákoně č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních korporacích). Převod se uskutečňuje na základě smlouvy o převodu podílu, která by měla mít písemnou formu s úředně ověřenými podpisy smluvních stran, přičemž smlouvou o převodu podílu lze ošetřit jak úplatný, tak i bezúplatný převod podílu.

Věděl, jak rozhodnu. Šaroch zpochybnil tvrzení svého nadřízeného v kauze Čapí hnízdo
Státní zástupce Městského státního zastupitelství v Praze (MSZ) Jaroslav Šaroch zpochybnil slova svého nadřízeného, vedoucího MSZ Martina Erazíma, který uvedl, že u Šarocha došlo ke změně názoru. Šaroch to uvedl dnes pro Českou televizi.

Na Slovensku se změnily exekuce a vymahatelnost klesla až o 60 procent, říká šéf inkasních agentur
V posledních letech došlo na Slovensku hned k několika zásadním změnám v oblasti vymáhání dluhů. Po kompletní proměně exekučního systému, kdy jsou pohledávky nově přidělovány exekutorům rovnoměrně podle trvalého bydliště dlužníka, byl nedávno schválen zákon o povinném zastavování starých exekucí a zásadní úpravou prošla i oblast osobních bankrotů. Jelikož se o podobných změnách uvažuje i v České republice, zeptali jsme se Martina Musila, prezidenta Asociace slovenských inkasních agentur a výkonného ředitele společnosti Intrum Slovakia, jak tyto změny hodnotí a jaké dopady u našich sousedů mezitím přinesly.

Poslance zaměstnají na zářijové schůzi zejména předlohy, které jim vrátil Senát
Poslance zaměstnají na příští řádné schůzi dolní komory, která po letních prázdninách začne v úterý 10. září 2019, zejména novely vrácené Senátem. Jedním z nejsledovanějších bodů bude senátní návrh ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana. Před závěrečným schvalováním jsou ve Sněmovně například vládní návrh na zavedení systému jednotných jízdenek na dráze a novela, která by měla podle kabinetu urychlit boj s kůrovcovou kalamitou v lesích.

Benešová nerozumí postupu státních zástupců v kauze Čapí hnízdo
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová nerozumí aktuálnímu postupu pražského městského státního zastupitelství v kauze Čapího hnízda. Uvedla to 3. září 2019 v rozhovoru pro Deník N. Nejnovější vývoj v případu označila za rozpačitý a práci státních zástupců za nepochopitelnou a neuchopitelnou. Podle ní jde o špatný signál o stavu soustavy státního zastupitelství.

Výzva pro kandidáty, kteří by chtěli být soudkyní nebo soudcem SD EU
Ministerstvo spravedlnosti vyhlásilo výběrové řízení pro kandidáty na funkci soudce Soudního dvora Evropské unie. Zájemci o tuto prestižní funkci mohou předkládat svou kandidaturu do 11. října 2019.

Ministerstvo vnitra uspořádalo odbornou konferenci o rozvoji eGovermentu
I díky Ministerstvu vnitra (MV) přibývají mnohem rychleji služby a oblasti, ve kterých mohou občané komunikovat se státem a veřejnou správou online. O svých aktivitách v oblasti  eGovernmentu informovalo ministerstvo na konferenci eGovernment 20:10 v Mikulově 3. a 4. září 2019.

NSZ: Žalobci loni zastavili stíhání u jednoho procenta obviněných
Státní zástupci loni zastavili stíhání 814 lidí, což představovalo zhruba jedno procento ze všech obviněných. Na dotaz ČTK to 2. září 2019 sdělil mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý. Doplnil, že NSZ nedisponuje statistikami k tomu, v kolika procentech státní zástupce zastavil stíhání ještě před policejním návrhem na podání obžaloby, a v kolika až po něm.

Zdroj: Lidovky.cz, info.cz, advokatnidenik.cz


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz