26. 10. 2019
ID: 110161upozornění pro uživatele

Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora

Vážení čtenáři,

přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.

Přeji Vám hezký víkend

Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ

Státní zastupitelství nemá být závislé na libovůli ministra spravedlnosti, říká šéf unie Jan Lata
„Pokud paní ministryně zužuje námitky na to, že Pavlu Zemanovi, Lence Bradáčové či Ivu Ištvanovi jde o funkce, tak je to hrubé zjednodušení a demagogickou argumentaci, která se míjí s podstatou našich námitek,” říká v rozhovoru pro LN prezident Unie státních zástupců Jan Lata, který působí na Nejvyšším státním zastupitelství.

Začátky podnikání aneb Zvolit živnost, nebo eseróčko?
Klient: „Paní magistro, chci založit firmu.“ Advokátka: „Když říkáte založit firmu, myslíte eseróčko nebo chcete podnikat na živnostenský list? Klient: „No, já vlastně nevím? Na internetu je toho tolik, že se v tom ztrácím.“

Důvěra veřejnosti v justici je o tom, jak umí svoji práci prezentovat. Což neumí, říká Luboš Dörfl
„Zvažoval jsem řadu věcí, které jsem si musel vyřešit než jsem přihlášku podal,” říká vítěz výběrového řízení na předsedu pražského Vrchního soudu Luboš Dörfl.

7 neférových argumentů aktivistů za manželství pro všechny
Ve středu byla v Praze zahájena Mezinárodní konference ILGA Europe, na kterou se sjíždějí LGBT aktivisté z celé Evropy. Na programu je samozřejmě také téma manželství osob stejného pohlaví. V naší poslanecké sněmovně již od loňského roku leží návrh na změnu občanského zákoníku, který by měl manželství stejnopohlavních dvojic umožnit.

Započtení v insolvenčním řízení bude obtížněji napadnutelné. Soud udělal jasno, kdy je přípustné
Započtení je způsobem zániku pohledávky, který je v běžném zvláště obchodním styku využíván zcela standardně. Započtení je upraveno v občanském zákoníku, přičemž platná právní úprava zná dva způsoby započtení, a to započtení na základě dohody účastníků zápočtu a započtení jednostranné.

Šel po Gottwaldovi i nacistech. Po prozrazení dostal provaz, jeho tělo se nikdy nenašlo
Československé dějiny se mohly ve druhé polovině 20. století ubírat úplně jiným směrem. To kdyby vyšel plán majora Květoslava Prokeše a právníků Jaroslava Borkovce a Rudolfa Hrbka na ozbrojenou změnu režimu: svržení komunistů a obnovení demokracie. Dodnes ale pokus o takzvaný Prokešův puč, nebo také Borkovcův převrat, obestírá řada tajemství. Celé snažení skončilo obřími politickými procesy se 170 lidmi, během nichž padlo šest trestů smrti.

Januš: Bojujme proti totalitám příběhy. Paměť národa jich letos nabídne už 10 tisíc
Česká kancelář globální právní firmy White & Case uspořádala přesně měsíc před výročím 17. listopadu oceněníhodnou akci nazvanou 30 let svobody. Nešlo o samoúčelnou oslavu, na níž by se u dobrého rautu v Mramorovém sálu Lucerny potkalo pár důležitých lidí, ale o ukázkovou filantropii. Právníci totiž zcela potlačili sami sebe a dali veškerý prostor Paměti národa a obětem komunistických represí.

Sbírat podpisy na volbu prezidenta lze už teď, čekat na její vyhlášení není nutné, říká Wintr
Pokud se předčasně uvolní úřad prezidenta republiky, většina jeho pravomocí přechází na předsedu vlády a předsedu Poslanecké sněmovny. Do 90 dnů se pak konají nové volby, což je šibeniční termín zejména pro zájemce o prezidentský úřad, kteří chtějí svou kandidaturu založit na sběru podpisů. Jak ale v rozhovoru pro INFO.CZ analyzuje docent Jan Wintr z pražské právnické fakulty, ten může začít daleko dříve, klidně i okamžitě: „Působilo by to ale zvláštně. V zákonu o volbě prezidenta republiky je navíc komplikace spočívající v tom, že petiční archy musí obsahovat rok konání prezidentské volby.“

Milionové pokuty kvůli GDPR teprve padnou. Nenechte se zmást současným klidem, varuje Nulíček
Nová úprava ochrany osobních údajů, spojená s GDPR, funguje již téměř rok a půl. Jak v rozhovoru pro INFO.CZ popisuje odborník na tuto problematiku a partner advokátní kanceláře Rowan Legal Michal Nulíček, některé firmy ale stále nedotáhly nová pravidla do konce. Uchlácholilo je možná i to, že žádné omračující pokuty, jimiž se loni strašilo, dosud nepadly. Podle Nulíčka se ale může tato praxe brzy změnit. „Úřady v Německu také připravují nová a přísná pravidla udělování pokut, která už prezentovaly i na evropské úrovni. Taková jednotná pravidla napříč EU by mohla znamenat významné navýšení i u pokut udělovaných v ČR,“ varuje Nulíček.

Blažek: Ochrana dlužníka je tak vysoká, že na ni doplácejí i poctiví věřitelé. A těch je většina
Legislativní dění se poslední léta točí kolem všemožných snah, jak zatočit s predátorskými věřiteli či exekutory, jak zvrátit dopady pro účastníky závazných smluv nebo skutečnosti, jak všechny oddlužit bez toho, aby museli věřitelům cokoli zaplatit. Média nás krmí zkazky o pohnutých osudech dlužníků a že si věřitelé nezaslouží ochranu. Kreativita nechybí ani v oblasti úvah nad revizí již pravomocných rozsudků vydaných nezávislými soudy. Jako advokát, není-li to ještě hanlivé slovo, musím konstatovat, že mi nad tím rozum nepřestává stát. Copak už neplatí zásady, že smlouvy se musí dodržovat, soud zná právo nebo že právo přeje bdělým?

Za Píku prosil u Gottwalda i Svobody. Skončil jako dělník, v roce 1968 ale generála očistili
„V posledních chvílích života Heliodora Píky odvolávám se vašeho milosrdenství a obracím se na vás pane presidente se žádostí o udělení milosti a zastavení výkonu trestu.“ Přesně tak zní telegram, který obhájce Rastislav Váhala (1909-1988) adresoval 20. června 1949 Klementu Gottwaldovi. Šlo o poslední pokus, jak zachránit zpod šibenice respektovaného generála a první fatální oběť komunisty zinscenovaného soudu. Bohužel nevyšel, Gottwald se nad Píkou neslitoval. Váhala ale za generála bojoval i dál.

BIS a NCOZ rozbily síť vytvořenou ruskými zpravodajci
Bezpečnostní informační služba (BIS) a Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) loni odhalily a rozbily síť, kterou v Česku vytvářela ruská zpravodajská služba FSB.

Zdroj: Lidovky.cz, info.cz, advokatnidenik.cz


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz