25. 1. 2020
ID: 110569upozornění pro uživatele

Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora

Ministryně Benešová chystá novou databázi rozsudků | Zavedení teritoriality exekutorů by pro zdravotní pojišťovny bylo krokem zpět | Boj o stavební zákon: Máme smrtící systém, bez radikálního řezu to nejde, říká Korbel | Byty po H-Systemu se začnou prodávat na přelomu jara a léta | Vrchní soud v Praze čekají pod novým předsedou audity. Dörfl si zve zkušené posily | White & Case má v Praze tři nové lokální partnery. Povyšovalo se i v KŠB či u Glatzové

Vážení čtenáři,

přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.


Přeji Vám hezký víkend

Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ

 

Lístky na Právnický ples jsou již v prodeji. I letos půjde výtěžek na podporu pražské fakulty
Tradice v pořádání velkolepých plesů pro právníky nebude přetržena ani letos. Mezi jednu z největších společenských akcí se opět zařadí Právnický ples, který organizuje nejstarší studentská právnická organizace, Spolek českých právníků Všehrd. Akce proběhne v sobotu 22. února 2020 v pražském Obecním domě.

Muslimem ob jeden týden. Mezinárodní rozvody ovlivňují děti
Česko v posledních letech výrazně oslabilo v počtu manželství, která skončila rozvodem. Zatímco ještě před čtyřmi lety šlo ze statistiky vyčíst, že rozvodem skončí každé druhé manželství, poslední dva roky zákonným svazkům dávají vyšší naději na přežití. Statistika také prozrazuje, že šedesát procent párů, jejichž sňatek loni skončil rozvodem, v manželství setrvalo méně než 14 let.

Pamatuji se na případ, kdy byla střídavá péče stanovena na různých kontinentech, říká Zavadilová
„Setkala jsem se v praxi s případem, kdy manželství Syřana a Češky bylo rozvedeno před náboženskou autoritou v Sýrii podle místního náboženského práva jednostranným prohlášením manžela bez účasti manželky,” říká v rozhovoru pro LN Marta Zavadilová, právnička a expertka na přeshraniční řešení sporů a rodinné právo, která působí v advokátní kanceláři Bříza & Trubač.

Zavedení teritoriality exekutorů by pro zdravotní pojišťovny bylo krokem zpět
Systém veřejného zdravotního pojištění je v České republice založen na solidaritě – zdravých s nemocnými, mladých se starými, bohatých s chudými. Poskytované zdravotní služby hrazené z veřejného zdravotního pojištění jsou pro každého stejné, bez ohledu na výši plateb pojistného i bez ohledu na to, zda plátce řádně pojistné hradí.

Byty po H-Systemu se začnou prodávat na přelomu jara a léta
První byty, které spadají do konkurzu po zkrachovalé společnosti H-System a které si lidé sami dostavěli, se začnou prodávat na přelomu letošního jara a léta.

Vrchní soud v Praze představuje nové vedení. Místopředsedou bude František Kučera
Od února zasedne do nejužšího vedení Vrchního soudu uznávaný odborník na insolvenční právo František Kučera. „Jeho úkolem ve funkci místopředsedy bude především působit v oblasti sjednocování rozhodovací činnosti civilní sekce Vrchního soudu v Praze a rozvíjení odborné spolupráce s dalšími soudy,“ stojí v tiskové zprávě, kterou soud zveřejnil na svých webových stránkách.

Boj o stavební zákon: Máme smrtící systém, bez radikálního řezu to nejde, říká Korbel
V České republice by měl poměrně rychle vzniknout centrální stavební úřad a celý stavební proces by se měl značně urychlit. To jsou alespoň výchozí body návrhu nového stavebního zákona, který připravil odborný tým v čele s legislativcem Františkem Korbelem, partnerem advokátní kanceláře Havel & Partners. Předpis ale čelí rozsáhlé kritice, podle některých hlasů vychází příliš vstříc byznysu a developerům. Korbel je podezřívaný ze střetu zájmů a v posledních dnech se rovněž zdá, že ze základního kamene reformy, státní stavební správy, couvla i ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Ve velkém rozhovoru pro INFO.CZ teď František Korbel na tyto výtky reaguje.

Šéf pražského Vrchního soudu Dörfl si sestavuje tým. Víme, kdo bude novým místopředsedou
Nový předseda Vrchního soudu v Praze Luboš Dörfl navrhl podle informací INFO.CZ krátce po svém uvedení do funkce na začátku ledna ministryni spravedlnosti Marii Benešové, aby jmenovala novým místopředsedou tohoto soudu prvního viceprezidenta Soudcovské unie Františka Kučeru. Benešová tak minulý týden učinila, Kučera se stane místopředsedou Vrchního soudu v Praze na začátku února.

White & Case má v Praze tři nové lokální partnery. Povyšovalo se i v KŠB či u Glatzové
Pražská pobočka mezinárodní kanceláře White & Case má tři nové lokální partnery. Jde o Jana Jakoubka, Idu Kučerovou a Karla Petrželu. Samuel Schreiber a Jakub Zavadil jsou pak novými counsely zmíněné kanceláře. I tato informace potvrzuje, že začátek letošního roku je v české advokacii především ve znamení povyšování.

Ministryně Benešová chystá novou databázi rozsudků
Jak soud rozhodl v podobném případu? V dědickém sporu, nezákonné exekuci či nezaplacených alimentech? Má vůbec smysl se soudit? Odpovědět na tyto otázky má pomoci nová databáze soudních rozhodnutí, kterou chystá rezort spravedlnosti pod vedením ministryně Marie Benešové (za ANO).

Taylor Wessing přetáhla experty z DLA Piper. Letos je to jeden z našich hlavních kroků, říká šéf Hanslik
Už tři významné personální novinky ohlásila od začátku roku česká pobočka kanceláře Taylor Wessing. Zatímco jiné právní firmy letos zatím spíše interně povyšovaly, tato kancelář přilákala mimo jiné do svých řad i nového partnera. Z kanceláře DLA Piper přetáhla nemovitostního experta Jakuba Adama. S ním do firmy nastupuje rovněž advokát Marek Strádal, oba muži spolupracovali již dříve v kanceláři Wolf Theiss.

Matzner: Pozor na jednočlenné firmy. Co dělat, když zemře jejich „otec“ zakladatel?
Jednočlenné společnosti jsou u nás stále relativně častým jevem, v němž jediný společník (vlastník) společnosti, jakožto „otec zakladatel“, zastává současně i pozici statutárního orgánu, který společnost na každodenní bázi vede a řídí. Nejčastější je takovéto nastavení u společností s ručením omezeným. Problém v jednočlenných společnostech přirozeně nastává v případě úmrtí předmětné klíčové osoby, na které chod celé společnosti fakticky závisí.

Eversheds získala šéfprávníka Sazky Radka Váňu. Řeší pro ni brexit i rusky mluvící klientelu
Právník Radek Váňa nedávno přestoupil ze skupiny Sazka, kde vedl právní oddělení, do české pobočky advokátní kancelář Eversheds Sutherland. Má rozvíjet transakční poradenství a vést tým zaměřený na rusky mluvící klientelu, věnuje se rovněž právním souvislostem odchodu Velké Británie z Evropské unie. „Británie může odchod z EU proměnit v úspěch, brexit musí sledovat i české firmy,“ upozorňuje Váňa v rozhovoru pro INFO.CZ.

Odškodnění exmanažera ŘSD znovu před soudem. Čím později to přijde, tím dražší to bude, říká Hala
Obvodní soud pro Prahu 2 (OS) projedná ve čtvrtek žalobu bývalého výkonného ředitele Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) Michala Haly na Ministerstvo spravedlnosti ČR. Hala se v ní domáhá odškodnění za korupční větev kauzy. Hala požaduje odškodnění na státu ještě v druhém, paralelním soudním sporu, který se týká údajného držení dětské pornografie.

Vrchní soud v Praze čekají pod novým předsedou audity. Dörfl si zve zkušené posily
Vrchní soud v Praze čekají po příchodu nového předsedy Luboše Dörfla audity organizace a efektivity práce, stejně jako technického vybavení a jeho využívání. V připravovaném rozhovoru pro INFO.CZ o tom mluví přímo Luboš Dörfl s tím, že na soud za tímto účelem pozve „osobnosti z justičního managementu“. Jednou z jeho nových spolupracovnic by měla být Elen Ransdorfová, která v minulosti působila přes šest let na ministerstvu spravedlnosti jako vedoucí oddělení justiční metodiky a statistiky. V poslední době je zástupkyní ředitele správy Městského soudu v Praze.

Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR
Notáři si ve čtvrtek odpoledne zvolili staronové vedení. Prezidentem Notářské komory ČR bude i nadále Radim Neubauer, viceprezidentem pak Pavel Bernard. Informaci INFO.CZ potvrdil tajemník Notářské komory Jaroslav Šustr. Jedním z cílů nového vedení bude snaha o zvýšení notářských odměn, které už mnohdy neodrážejí aktuální ekonomické poměry.

MSp zveřejnilo dvě metodická stanoviska k činnosti soudních exekutorů
Ministerstvo spravedlnosti zveřejnilo na svých stránkách dvě metodická stanoviska ve vztahu k činnosti soudních exekutorů. První se týká problematiky přiznávání nákladů oprávněného v exekučním řízení a druhé se věnuje otázce součinnostních dotazů soudních exekutorů směrem k plátcům mzdy dlužníka.

Zemřel politik a předseda Senátu Jaroslav Kubera
Ve věku 72 let dnes, 20. ledna 2020, náhle zemřel předseda Senátu Jaroslav Kubera, dlouholetý starosta a následně primátor Teplic. Řadu let pracoval v ústavněprávním výboru Senátu PČR a posléze se stal jeho předsedou. O právní problematiku se aktivně zajímal, byl přednášejícím na mnoha odborných konferencích, v poslední době například na mezinárodní konferenci o spravedlivém procesu v dnešní mediální realitě. Jeho trefný a velmi zajímavý projev zveřejnil Advokátní deník v plném znění.


Zdroj: Lidovky.cz, info.cz, advokatnidenik.cz


© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz