Prezident Havel podepsal zákon o ČT který začne platit do několika dnů
Prezident Václav Havel podepsal novelu zákona o České televizi (ČT). Zákon, který schválili poslanci, však začne platit až dnem vyhlášení, tedy v okamžiku, kdy vyjde ve Sbírce zákonů. Kromě prezidenta připojil svůj podpis pod zákon předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus a ještě ho musí podepsat premiér Miloš Zeman. Informoval o tom Havlův mluvčí Ladislav Špaček. "Pan prezident připojil k podepsanému zákonu dopis adresovaný předsedovi Poslanecké sněmovny," dodal mluvčí.
Prezident Václav Havel podepsal novelu zákona o České televizi (ČT). Zákon, který schválili poslanci, však začne platit až dnem vyhlášení, tedy v okamžiku, kdy vyjde ve Sbírce zákonů. Kromě prezidenta připojil svůj podpis pod zákon předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus a ještě ho musí podepsat premiér Miloš Zeman. Informoval o tom Havlův mluvčí Ladislav Špaček. "Pan prezident připojil k podepsanému zákonu dopis adresovaný předsedovi Poslanecké sněmovny," dodal mluvčí. V něm vyjádřil své výhrady vůči zákonu. V dopisu, jehož kopii má ČTK k dispozici, Havel mimo jiné uvádí, že zákon podepsal pouze kvůli vyhrocené situaci v České televizi. "Za normálních okolností bych ho vrátil Poslanecké sněmovně zpět k projednání," píše. Zákon je podle prezidenta rozporuplný. Na jedné straně zavádí velmi přínosné prvky, jako je například nominace členů Rady ČT z řad reprezentantů mnoha názorových proudů, princip rotace členů rady a podřízení hospodaření ČT režimu veřejných zakázek. Na druhé straně má zákon podle Havla řadu koncepčních a právních chyb. "Za koncepční chyby zákona považuji zejména fakt, že zákon nerozdělil pravomoc volit Radu ČT na obě komory parlamentu," uvedl prezident. Havlovi se také nelíbí, že takzvaný Kodex ČT, který má podle něj zásadní vliv na televizi, bude schvalovat Poslanecká sněmovna."Třetí koncepční chybou zákona je vznik dozorčí komise, která se vytváří jako poradní těleso pro potřeby Rady. Toto opatření považuji za další znepřehlednění orgánů dohlížejících na činnost ČT," poznamenal prezident. Za chybu Havel považuje i to, že postupy při kontrolní činnosti komise nejsou nijak regulovány. To může podle něj v budoucnosti vést k mnoha konfliktním situacím. Zákon navíc podle prezidenta v textu používá neurčitou terminologii.
Za zásadní nedostatek Havel označil to, že volba prozatímního šéfa ČT je vázána na odvolání generálního ředitele televize. Není podle něj vyřešena situace, kdy ředitel sám na funkci rezignoval. "Nejsem si zcela jist, zda za těchto okolností nebude opět snaha oddalovat zvolení prozatímního ředitele s poukazem na nemožnost splnění podmínky odvolání," dodal Havel. Prezident proto Klause v dopise požádal, aby poslanci zvážili jeho argumenty a později změnili celý zákon. "V tomto smyslu se rovněž obrátím na vládu," uvedl na závěr listu Havel.
Sněmovna podle očekávání odmítla pozměňovací návrhy Senátu a schválila vlastní znění novely zákona o ČT. Novela má dolní komoře umožnit, aby dočasně převzala pravomoci Rady ČT a zvolila prozatímního ředitele veřejnoprávní televize. Zákon prosadili poslanci ODS a ČSSD. Politikům čtyřkoalice KDU-ČSL, Unie svobody, ODA a DEU se však rozhodnutí sněmovny nelíbí. Jsou přesvědčeni, že vliv politických stran na veřejnoprávní televizi přijetím novely ještě vzroste. Čtyřkoaliční senátoři se kvůli zákonu možná obrátí na Ústavní soud.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz